Parkinson: Dieta w walce z objawami

Co jeść, by dzięki diecie eliminować lub zmniejszać przykre objawy towarzyszące chorobie Parkinsona?
Spis treści

Leczenie dietetyczne ma w terapii parkinsona niebagatelne znaczenie: pomaga w zmniejszaniu lub nawet niwelowaniu wielu przykrych objawów towarzyszących tej chorobie. Z zaparciami, ślinotokiem, nadmiernym poceniem się, niedociśnieniem tętniczym, zaburzeniami w oddawaniu moczu i niedowagą da się skutecznie walczyć za pomocą odpowiedniej diety.

Zaparcia 

Zaparcia są jednym z bardzo uciążliwych objawów choroby. Konieczne jest usprawnienie funkcjonowania jelit poprzez stosowanie diety lekkostrawnej i niskotłuszczowej, tak aby pokarm nie zalegał zbyt długo w żołądku. Wskazane jest także zwiększone spożycie błonnika. Należy w tym celu spożywać minimum dwa razy dziennie porcję warzyw i owoców bogatych w błonnik (kalafior, brokuły, marchew, maliny, porzeczki, jabłka) oraz ograniczyć produkty hamujące perystaltykę jelit (np. ryż biały, ziemniaki, banany). Pomocne w walce z zaparciami jest również picie 6-8 szklanek płynów dziennie. Wskazana jest woda lub herbata czerwona, w skrajnych przypadkach herbatki przeczyszczające oraz laktuloza. Pracę jelit usprawniają także ostre przyprawy takie jak papryka bądź pieprz. Ze względu na częste problemy w połykaniu oraz żuciu, dieta ta nie jest tolerowana przez wszystkich pacjentów.

 

Czytaj też: Dieta w chorobie Parkinsona: przykładowy jadłospis osoby chore

Zaburzenia połykania

Zaburzenia połykania dotyczą 40% chorych na parkinsona i wynikają przede wszystkim z nieprawidłowej koordynacji skurczów mięśni gardła oraz aspiracji pokarmu w okolice nagłośni. Często skutkuje to zaleganiem tabletek w dołku nagłośniowym i może prowadzić do występowania zachłystowego zapalenia płuc. Dochodzi również do zespołu poposiłkowego z uczuciem szybkiej sytości, co może powodować zmniejszenie ilości przyjmowanych pokarmów, a w konsekwencji prowadzić do niedożywienia. W takich przypadkach zaleca się podawanie pokarmów w postaci płynnej lub półpłynnej oraz w umiarkowanej temperaturze.

Niedociśnienie ortostatyczne

Niedociśnienie ortostatyczne, czyli niskie ciśnienie krwi w godzinach porannych, u osób starszych skutkuje omdleniem po wstaniu z łóżka. U pacjentów z tą dolegliwością wskazane jest picie 5-7 szklanek wody z dodatkiem soli. Zwiększenie ilości soli do 10-20 g dziennie poprawia gospodarkę elektrolitową. Ze względu na problemy w oddawaniu moczu, warto zmniejszyć ilość przyjmowanych płynów na noc.

Nadmierna potliwość

Nadmierna potliwość występuje w zaawansowanym etapie choroby Parkinsona. Aby zmniejszyć uporczywość tego objawu, należy przyjmować pokarmy temperaturą zbliżone do temperatury ciała oraz zwiększyć przyjmowanie płynów.


Czytaj także: Dieta w chorobie Parkinsona - jak wspomóc wchłanianie lewodopy

Zobacz też: Nietrzymanie moczu u osób starszych – przyczyny i leczenie