Oszczędny senior: jak wprowadzić oszczędności w kuchni?

Polacy wyrzucają ogromne ilości jedzenia - tak, o tym już była mowa. Po co to zatem powtarzać? Bo zakrawa to na absurd - nie jesteśmy narodem pławiącym się w dobrobycie, a jednak ciągle wyrzucamy jedzenie. Jak tego uniknąć? Co zrobić, by nie tylko nie wyrzucać, ale jeszcze zaoszczędzić w kuchni?

Ile dobrych gospodyń, tyle najlepszych patentów. Pewne rady jednak są uniwersalne.

Magiczne słowo: budżet

Nie da się tego uniknąć: jeżeli pragniemy zaoszczędzić, powinniśmy zaplanować. Na początek realną kwotę, którą przeznaczamy na tydzień lub miesiąc. Pomocny w nieprzekroczeniu tej kwoty może okazać się tzw. system kopertowy. Na czym on polega? Przeznaczoną na wydatki kwotę umieszczamy w specjalnej kopercie. Wyciągając z niej banknoty, będziemy je rozmieniać i wydawać mniej chętnie niż czynimy to płacąc kartą - ubywanie pieniędzy z wirtualnego konta jest dla nas mniej wymierne, a zatem robi się to z większą łatwością. Na bieżąco monitorujemy wydatki, by rozliczenie budżetu miesięcznego czy też tygodniowego było szansą na wyciągnięcie jakichś konstruktywnych wniosków.

Zaplanowany jadłospis

Zaplanowany jadłospis, to i zaplanowane zakupy. Nie wybierajmy się na nie bez listy produktów rzeczywiście nam potrzebnych. Nie gromadźmy zbędnych zapasów, zwłaszcza bez pewności, że je wykorzystamy. Układając jadłospis, uwzględniajmy przystępność produktów. No i zapasy szafkowe. Na pewno coś w nich zalega. Lepiej te rzeczy wykorzystać, zamiast wyrzucać potem ze stwierdzeniem: niestety, przeterminowało się. Monitorujmy też starannie lodówkę. Zgromadzone tam zapasy jeszcze szybciej lądują w koszu.

Przepisy skrojone na nasze potrzeby

Pamiętajmy, że książkowe czy też blogowe przepisy warto modyfikować pod swoje potrzeby. To nie ulotka lekarstwa, czasem można coś w nim wymienić na tańszy składnik. I z korzystajmy z tego! Naprawdę brak jednego jajka, gdy zabrakło nam akurat go w domu, nie wymaga natychmiastowej wycieczki do sklepu. Zwłaszcza, że takowa naprawdę sporadycznie się kończy pojedynczym zakupem. Najprawdopodobniej wypatrzymy jakąś inną potrzebę, coś okazyjnego. To będą zupełnie zbędne, a jednak dokonane zakupy.


warzywa

 

 

Tanie gotowanie

Gotujmy sezonowo, a potrzebne składniki zakupimy taniej, nie tracąc nic z ich jakości. Wkraczamy w sezon na kaloryczne, ciepłe potrawy - nie dawajmy się zatem skusić kolorowym gotowym sałatkom, kupujmy prozaiczne buraki, ziemniaki i marchew. Nasze zdrowie skorzysta na tym bardziej niż na najmodniejszych pokarmach reklamowanych w gazetkach. Wykorzystujmy makarony i kasze oraz ryż. To bazy pod wiele niedrogich a pożywnych dań, które możemy sporządzić w jednym garnku i zgromadzić ich zapas. Nadmiar można zamrozić lub zawekować - będzie jak znalazł na dni, w których stanowczo nie będzie nam się chciało wchodzić do kuchni.

Minimalizujmy odpady

Barszcz w nim warzywa? Nie wyrzucajmy ich z racji, że barszcz lubimy klarowny! Buraczki można zatrzeć, doprawić chrzanem i zyskać nowe danie. Z warzyw z wywaru będzie świetny pasztet. Resztka zupy jarzynowej, na którą nikt już nie ma ochoty? Super! Wykorzystamy ją robiąc... pulpety. Będą zadziwiająco lekkie i na pewno zachwycą niejedno podniebienie delikatnością mięsa. Ale na pewno nikt nie wpadnie na to, że kryje się w nich coś z wczorajszego obiadu.

Nie jeden sklep, a kilka

Tak, byłoby miło wspierać jeden upatrzony sklep osiedlowy, w którym możemy pogawędzić przyjaźnie ze znaną sprzedawczynią. Niestety, trzeba się w takim wypadku liczyć z przepłacaniem. Dlatego wędrujmy po sklepach i szukajmy rzeczywiście korzystnych cen. Warunkiem oszczędności jest jedno: żelazna dyscyplina podczas zakupów i nieuleganie pokusom, które czyhają na nas w każdym sklepie.

Przed nami krótki grudzień i nadejdą święta. To zwykle czas nieuchronnego nadszarpnięcia domowego budżetu, warto zatem już teraz nieco zaoszczędzić!

 

 

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!