Nietrzymanie moczu u osób starszych - przyczyny i leczenie

Nietrzymanie moczu u osób starszych to bardzo częsta dolegliwość. Szacuje się, że problem dotyka nawet połowę kobiet w wieku powyżej 80. roku życia i jedną trzecią mężczyzn w takim wieku.
Seniorzy podczas pikniku siedzący na kocu
Źródło: 123RF
Spis treści

 Partner publikacji 

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu jest niezwykle uciążliwe i sprawia, że pogarsza się jakość życia seniorów. Skrępowani dolegliwością stają się mniej aktywni, nie chcą wychodzić z domu, spotykać się z rodziną i znajomymi. Choć medycyna ma im dziś wiele do zaoferowania.

Nietrzymanie moczu przyczyny

Przewlekłe nietrzymanie moczu może mieć różne przyczyny i formy, kłopoty z niekontrolowaną mikcją można podzielić na:

 • wysiłkowe nietrzymanie moczu,
 • nietrzymanie moczu z nagłym parciem,
 • nietrzymanie moczu z przepełnienia.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

U seniorów najczęściej występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu, które jest związane z naturalnym osłabieniem mięśni dna miednicy. Podczas niewielkiego wysiłku (kichania, kaszlu, skakania, gwałtownego śmiechu) dochodzi do wzrostu ciśnienia w pęcherzu i wycieku moczu. Początkowo do nietrzymania moczu u osób starszych dochodzi wyłącznie w sytuacjach wysiłku, ale z czasem może pojawić się podczas snu, w trakcie zmiany pozycji leżenia. Wysiłkowe nietrzymanie moczu częściej dotyka starszych kobiet niż mężczyzn.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn przyczyny

U mężczyzn częściej obserwuje się nietrzymanie moczu z nagłym parciem, które oprócz zaawansowanego wieku wiąże się z różnymi chorobami, np. chorobą Alzheimera, chorobą Parkinsona, udarem mózgu, czy niewielkim przerostem stercza.
Mężczyźni miewają także problem z nietrzymaniem moczu z powodu przepełnienia, kiedy znacznie przerośnięta prostata utrudnia całkowite opróżnienie pęcherza, a zalegający mocz wycieka mimowolnie. Z wiekiem u mężczyzn może dojść także do osłabienia zwieracza cewki moczowej i wtedy mogą pojawić się objawy wysiłkowego nietrzymania moczu.

Nietrzymanie moczu leczenie

Pacjenci powinni zgłosić lekarzowi nawet niewielkie zaburzenia w oddawaniu moczu, bo im szybciej rozpocznie się leczenie, tym efekty będą lepsze. Lekarz w pierwszej kolejności zleci pacjentowi badania, które wskażą przyczyny nietrzymania moczu. Potem zdecyduje, która z metod leczenia będzie najbardziej skuteczna. Lekarz może zalecić pacjentowi:

 • laserowe leczenie nietrzymania moczu,
 • operacyjne leczenie nietrzymania moczu,
 • zmianę stylu życia,
 • ćwiczenia mięśni Kegla,
 • trening pęcherza moczowego.

Najważniejsze jest właściwe rozpoznanie przyczyny nietrzymania moczu oraz określenie stopnia zaawansowania schorzenia. Oczywiście podstawowym elementem jest odpowiednia higiena, której ważnym aspektem stają się odpowiednie produkty chłonne. Lekarz, w zależności od oceny stanu pacjenta może zasugerować:

Stopień nietrzymania moczu

Stopień nietrzymania moczu:

 • lekki,
 • średni,
 • ciężki,

określa się na podstawie częstotliwości i ilości oddanego moczu w ciągu doby. Ważne jest również to, w jakich sytuacjach dochodzi do bezwiednego oddania moczu. Od stopnia zależy wybór odpowiedniego produktu chłonnego. Ma on takie parametry, jak:

 • budowa,
 • kształt,
 • poziom chłonności,
 • prawidłowe ułożenie,
 • mocowanie,
 • szczelność.

Profilaktyka zdrowej skóry

Produkty chłonne z innowacyjną budową, zapewniają aktywną ochronę skóry mającą na celu minimalizację częstych podrażnień, odparzeń czy stanów zapalnych skóry.
Produkty, takie jak: wkłady chłonne MoliMed Premium oraz majtki chłonne MoliCare Mobile dają większy komfort i zapewniają dyskrecję, przy tym gwarantują zdrową skórę. Dlaczego? Miękkie materiały, nie drażnią, a innowacyjna budowa wkładu ma przyjazne dla skóry pH 5,5. Ich antybakteryjne właściwości są szczególnie istotne w miejscach intymnych, tak bardzo narażonych na podrażnienia i odparzenia.
Podrażnioną od moczu skórę należy odpowiednio pielęgnować i chronić. Najlepiej wybrać profesjonalne kosmetyki – ze wskazaniem do stosowania przy problemie nietrzymania moczu, wolne od parabenów i fenoksyetanolu. Warto sprawdzić kosmetyki specjalistyczne MoliCare Skin firmy HARTMANN, takich jak:

 • wilgotne chusteczki pielęgnacyjne (MoliCare Skin) - w łatwy i bezpieczny sposób oczyszczają strefy intymne, szczególnie polecane przy każdej zmianie produktu chłonnego. Zawierają ekstrakt z rumianku - łagodzą i koją podrażnioną skórę, wzmacniają naturalne mechanizmy obronne skóry dzięki pH 5,5, minimalizują ryzyko podrażnień.
 • pianka oczyszczająca (MoliCare Skin) - łatwo i delikatnie oczyszcza skórę, szczególnie zalecana dla osób z nietrzymaniem moczu i kału, wyjątkowo bezpieczna, wskazana do pielęgnacji wrażliwej skóry. Dzięki kreatynie dostarcza energię do komórek skóry i odbudowuje zniszczone struktury.

Po każdym oczyszczeniu skóry, przed założeniem odpowiedniego produktu chłonnego, należy jeszcze zabezpieczyć strefy intymne przed odparzeniami oraz stanami zapalnymi, używając do tego specjalistyczne produkty ochronne np. krem ochronny z tlenkiem cynku (MoliCare Skin) - regeneruje, odżywia, wzmacnia naturalne mechanizmy skóry i nawilża;
Skóra osób starszych wymaga dodatkowego nawilżenia oraz dostarczania składników odżywczych w celu uniknięcia nadmiernego wysuszenia oraz podrażnienia występującego na całym ciele. W tym celu wskazane jest użycie emulsji do ciała (MoliCare Skin) – emulsja typu woda w oleju dostarcza skórze intensywnego nawilżenia i lipidów, zapewniając większą elastyczność skóry, bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, aminokwasy pozyskiwane z naturalnych olejów, zapewnia długotrwałe nawilżenie oraz wysoką ochronę przed wysuszaniem skóry.

nietrzymanie moczu

Artykuł zawiera lokowanie produktu 

Czytaj też:

 Partner publikacji