Nietrzymanie moczu u kobiet – wkładki, podpaski, bielizna

Nietrzymanie moczu u kobiet można leczyć. Nie warto odkładać wizyty u lekarza ponieważ wcześnie zdiagnozowany problem oznacza szybsze i skuteczniejsze przywrócenie pełnej sprawności pęcherza moczowego. Z odsieczą przychodzą kobietom środki absorpcyjne, takie jak wkładki urologiczne dla kobiet, specjalne podpaski na nietrzymanie moczu oraz odpowiednio dobrana bielizna.
Kobieta ściskająca się zw okolicach krocza
Źródło: 123rf
Spis treści

Nietrzymanie moczu u kobiet – przyczyny

Nietrzymanie moczu  to poważna dolegliwość ponieważ nieleczona może doprowadzić do uzależnienia chorej osoby od osób trzecich oraz do depresji i stanów lękowych. Nietrzymanie moczu u kobiet występuje zdecydowanie częściej niż u mężczyzn. W okresie klimakterium oraz po menopauzie dotyka co drugą kobietę. Jednak nie tylko dojrzalsze panie mają problem z popuszczaniem moczu. Ta dysfunkcja może się pojawić nawet u 30-latek, czy u pań w okolicy 40 roku życia.

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu? U pań jest to zwykle związane z procesem wchodzenia w wiek przekwitania, kiedy mięśnie wiotczeją, a hormony przestają prawidłowo funkcjonować. Niekontrolowany wyciek moczu może mieć także związek z przebytymi ciążami, porodami (zwłaszcza dzieci o dużej masie urodzeniowej), zabiegami ginekologicznymi oraz często nawracającymi infekcjami intymnymi. Inkontynencja może się także pojawić na skutek występowania innych chorób, takich jak m.in. stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, czy udar.
Ponadto otyłość, przyjmowanie moczopędnych leków, czy dieta bogata w płyny oraz potrawy, które powodują parcie na pęcherz, może przyczynić się do mimowolnego gubienia uryny.

Nietrzymanie moczu u kobiet – jak leczyć?

Leczenie nietrzymania moczu u kobiet, jeśli nie jest to zaawansowany stopień schorzenia, polega głównie na zmianie trybu życia, przestawieniu się na odpowiednią dietę i zwiększeniu aktywności fizycznej. Ta ostatnia ma związek z regularnym treningiem mięśni dna miednicy. Chodzi o ćwiczenia mięśni Kegla, które muszą być wykonywane systematycznie i jak najczęściej, aby wzmocnić mięśnie trzymające cewkę moczową, pęcherz moczowy, itd.
W trudniejszych przypadkach konieczna może okazać się farmakoterapia (w postaci np. tabletek lub zastrzyków). Dużą skuteczność wykazują także takie zabiegi jak biofeedback, neuromodulacja, elektrostymulacja i inne procedury fizjoterapeutyczne. Niektóre panie chwalą sobie specjalne rożki (wkładki) dopochwowe, które zamykają drogę strumieniowi moczu zabezpieczając przez bezwolnym oddawaniem uryny. W ostateczności można poddać się zabiegowi chirurgicznemu.

Nietrzymanie moczu u kobiet – higiena

Bardzo istotną kwestią w przypadku nietrzymania moczu jest odpowiednia i regularnie wykonywana higiena miejsc intymnych. Podmywać należy się po każdym niekontrolowanym wycieku moczu. Do mycia stref intymnych powinno się używać kosmetyków o odczynie kwaśnym.
Zabiegi pielęgnacyjne i kosmetyczne powinno się wykonywać w delikatny sposób, a wycierać pochwę i jej okolice miękkim ręcznikiem przykładając go do skóry miejsce po miejscu.
Znajdując się poza domem warto mieć przy sobie chusteczki nawilżane do higieny intymnej. Można także wypróbować specjalnych żeli i pianek czyszczących.

Nietrzymanie moczu u kobiet – wkładki i inne środki absorpcyjne

Wkładki na nietrzymanie moczu  to bardzo dobry sposób na zabezpieczenie się przed wyciekiem strumienia moczu poza bieliznę, niwelowanie brzydkiego zapachu uryny oraz komfort osobisty. Wkładki chłonne stanowią dobre rozwiązanie dla pań, które borykają się z nietrzymaniem moczu w stopniu lekkim, ewentualnie średnim.

W trudniejszych przypadkach, kiedy częstotliwość oraz ilość bezwiednie oddawanego moczu jest większa, można sięgnąć po takie środki absorpcyjne jak pieluchomajtki, majtki chłonne, a nawet pieluchy anatomiczne.
Warto szukać takich wyrobów, których chłonność, przyczepność do bielizny, grubość, kształt oraz budowa będą odpowiadały naszym potrzebom. Nie powinno się stosować zwykłych podpasek higienicznych, gdyż nie wykazują się one taką absorpcją moczu jak produkty dedykowane temu problemowi.

Nietrzymanie moczu u kobiet – jaką wybrać bieliznę?

Przy problemie, jakim jest nietrzymanie moczu, powinno się postawić na wygodę oraz naturalność. Zatem bielizna nie powinna upijać, wrzynać się w ciało (stringi należy sobie odpuścić), drażnić skóry, itp. Najlepiej aby majtki były wykonane z naturalnych składników, np. z bawełny.
Dobrze jest zabezpieczyć się w odpowiednią ilość bielizny na zmianę, zwłaszcza jeśli planujemy wyjście z domu, wycieczkę, czy podróż. Powinno się ją przebierać przy każdym incydencie popuszczenia moczu, chyba środek chłonny nie przepuścił uryny.

Artykuł zawiera lokowanie produktu 


Sprawdź: