Odparzenia w pachwinach, miejsc intymnych – maść, krem

Odparzenia u dorosłych, zwłaszcza odparzenia w pachwinach i odparzenia miejsc intymnych, stanowią bolesny, a czasem wręcz piekący problem. Aby się przed nim uchronić, należy przede wszystkim przestrzegać zasad higieny oraz pielęgnacji intymnej. Kiedy już dojdzie do powstania odparzenia pachwin, najlepszym rozwiązaniem będzie m.in. maść na odparzenia.
Pacjent z odparzeniami w pachwinach
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Odparzenia w pachwinach i miejscach intymnych – czym są?

Odparzenia skóry to dość częsta przypadłość, która pojawia się zarówno u niemowląt, jak i u osób dorosłych w reakcji na wysoką temperaturę oraz wilgoć. Takie warunki pojawiają się najczęściej w okolicy pachwin, pach, po wewnętrznej stronie ud, w miejscach intymnych, między pośladkami oraz na stopach.

Odparzenia w pachwinach i odparzenia miejsc intymnych zdarzają się dorosłym relatywnie najczęściej. Wystarczy wyższa temperatura powietrza, pot, mało przewiewna tkanina, która okrywa odparzony fragment ciała i stan zapalny skóry gotowy.

Chorzy, którzy cierpią na nietrzymanie moczu często muszą dodatkowo borykać się z problemem, jakim są odparzenia w miejscach intymnych, w tym odparzenia odbytu. Do odparzenia może również dojść kiedy materiał trze o spoconą, rozgrzaną skórę. Zatem osoby uprawiające sport (taki jak np. bieganie, jazda na rowerze, trening na siłowni, itp.) mogą być narażone na ten problem.

Trzecią grupą, u której bardziej niż u pozostałych osób występuje ryzyko pojawienia się odparzeń, stanowią otyli. U takich pacjentów odparzenia mogą być zlokalizowane nawet w fałdach skórnych, a także pod biustem.

Odparzenia u dorosłych objawiają się zaczerwienieniem, bólem, obrzękiem, pieczeniem, pęcherzami, a nawet sączącą się z nich ropą.

Umów się na bezpłatne badanie słuchu! Kliknij tutaj

Odparzenia w pachwinach i miejscach intymnych – przyczyny

Za odparzenia skórne, w tym odparzenia pachwin i odparzenia miejsc intymnych odpowiadają przede wszystkim takie czynniki jak niewystarczająca lub brak higieny ciała oraz higieny intymnej, a także noszenie bielizny i ubrań ze sztucznych, nie oddychających materiałów.

Jeśli mamy do czynienia z osobą nietrzymającą mocz, która większość czasu spędza leżąc w łóżku, należy zwrócić szczególną uwagę na systematyczną wymianę podkładów, pieluch, czy pieluchomajtek na suche i czyste. Wzmożona aktywność fizyczna również przyczynia się do powstawania odparzeń.

Inną przyczyną tej dolegliwości są upały oraz nadmierne pocenie się, które może być spowodowane różnymi chorobami występującymi w organizmie, jak schorzenia związane z tarczycą, czy stany, do których należy zaliczyć menopauzę.

Poddanie się kuracji antybiotykowej także może skutkować pojawieniem się odparzeń skóry. Ponadto uczulenie na niektóre składniki chemiczne, np. występujące w płynach do płukania tkanin, czy proszkach do prania również może sprowokować wystąpienie problemu.

Reklama

Co na odparzenia?

Co na odparzenia jest najbardziej skuteczne? Przede wszystkim warto zastosować maść na odparzenia lub krem na odparzenia, zawierające np. alantoinę, która działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i regeneracyjnie. W aptece dostępny jest szeroki wybór środków na odparzenia, a wśród nich m.in. maść nagietkowa, maść żywokostowa, czy maść z witaminą E.

Warto uprzednio oczyścić podrażnioną skórę solą fizjologiczną. Należy:

  •  umyć odparzone miejsce ciepłą wodą i zwykłym mydłem,
  • następnie dokładnie lecz delikatnie osuszyć skórę, np. ręcznikiem bawełnianym lub pieluszką tetrową i
  • użyć dobrego preparatu na odparzenia.

Zadowalające efekty zauważa się także po stosowaniu kąpieli w letniej wodzie z dodatkiem nadmanganianu potasu.

Domowe sposoby na odparzenia miejsc intymnych

Niekiedy z pomocą przychodzą domowe sposoby na odparzenia, takie jak okłady z rumianku, posypywanie miejsc zmienionych talkiem kosmetycznym, czy mąka ziemniaczana na odparzenia. Kąpiel w delikatnym roztworze rumianku także powinna przynieść ulgę.

Inną naturalną metodą na odparzenia jest moczenie odparzonych części ciała w esencji mocnej herbaty przez około 15-20 minut. Co stosować na odparzenia u dorosłych poza tym? Warto po prostu zapewnić chorym częściom ciała dostęp powietrza, zatem jeśli jest to możliwe, wietrzyć je i jak najmniej zakrywać tkaninami.

Reklama

Odparzenia w pachwinach i miejscach intymnych – profilaktyka

Aby nie dopuścić do pojawienia się kłopotów z odparzeniami, należy nosić dobrą gatunkowo bieliznę (z naturalnych tkanin) oraz przewiewne ubrania. Części garderoby mające styczność z newralgicznymi miejscami powinny być szczególnie ważne dla osób aktywnych. Dlatego dobrze jest wybierać odzież specjalnego przeznaczenia pochłaniającą wilgoć. Należy zrezygnować z zakładania stringów, które wrzynają się w skórę i szybko mogą rodzić problemy odparzeniowe.

Jeśli pacjentowi dokucza nietrzymanie moczu, powinien bezwzględnie pamiętać o regularnej zmianie środków pielęgnacyjnych, takich jak wkładki anatomiczne, pieluchomajtki i pieluchy oraz o częstym myciu się lub podmywaniu. Równie ważne jest sumienne osuszanie miejsc intymnych i stosowanie dobrych preparatów np. z panthenolem, czy olejem migdałowym, które zapobiegają odparzeniom.

Artykuł zawiera lokowanie produktu 

Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Nadzieja na pokonanie alzheimera
Przeczytaj artykuł
Ulgi i zniżki dla seniorów, sprawdź co Ci się należy
Przeczytaj artykuł
Rośnie zadłużenie polskich seniorów
Powiązane artykuły
Rzeźby lodowe w Poznaniu - zdjęcia
Masło orzechowe pozwoli wykryć Alzheimera?
Masz podwyższony cholesterol? Zobacz, co radzi Ci lekarz
Jan Morawiec złotym medalistą maratonu w Brazylii!

Reklama


Darmowe badanie słuchu!
Umów badanie online