Nietrzymanie moczu po porodzie – leczenie, zabieg

Nietrzymanie moczu po porodzie stanowi częste zjawisko, zwłaszcza wśród wieloródek, kobiet, które urodziły duże dziecko, czy takich, u których poród zakończył się użyciem tzw. kleszczy. Leczenie nietrzymania moczu po ciąży polega na m.in. zastosowaniu ćwiczeń mięśni Kegla, elektrostymulacji, farmakologii, bądź zabiegu chirurgicznego.
Kobieta trzyma noworodka, mężczyzna ją całuje
Źródło: 123rf
Spis treści

Nietrzymanie moczu po porodzie – przyczyny

Nietrzymanie moczu  po porodzie przydarza się wielu kobietom. Jednak najczęściej na nietrzymanie moczu po ciąży narażone są panie, które są po kilku porodach, urodziły duże dziecko, o masie przekraczającej 4 kg, poród był długotrwały, albo też zakończony zabiegiem kleszczowym, czy tzw. próżnociągiem położniczym.

Przypadłość ta może się także pojawić u świeżo upieczonych mam, które rodziły drogą cięcia cesarskiego, podczas którego doszło do uszkodzenia mięśni dna miednicy.

I właśnie to te mięśnie, znajdujące się w dolnej części brzucha, między kością łonową a guziczną, odpowiadają za kontrolę trzymania moczu. Mięśnie Kegla (bo tak też się je nazywa) podczas ciąży dźwigają dodatkowy ciężar, na który składa się macica wraz z dzieckiem. Taki balast może spowodować popuszczanie moczu po porodzie.

Ponadto w ciąży aktywują się hormony: progesteron i relaksyna, które rozluźniają pracę mięśni, w tym osłabiają funkcjonowanie mięśni Kegla. To wszystko może wywołać wysiłkowe nietrzymanie moczu po porodzie, objawiające się niekontrolowanym oddawaniu moczu np. podczas śmiania się, kasłania, kichnięcia, czy dźwignięcia ciężkiego przedmiotu.

Dodatkowo inkontynencja może wystąpić u kobiet otyłych oraz tych, które mają problemy z zaparciami. Nietrzymanie moczu powinno minąć samoistnie po upływie kilku-kilkunastu tygodni od porodu, najdalej po sześciu miesiącach. Aby przyspieszyć ten fakt, należy przystąpić do treningu mięśni dna miednicy.

Ćwiczenia mięśni Kegla - pomoc przy nietrzymaniu moczu

Najprostszym sposobem na pozbycie się trudności z popuszczaniem moczu jest wzmocnienie mięśni Kegla poprzez odpowiedni trening. Problem z trzymaniem moczu po porodzie powinien ustąpić jeśli kobieta będzie systematycznie ćwiczyła mięśnie dna miednicy.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla? Wystarczy udawać, że wstrzymuje się strumień moczu i wraz z wydechem przez kilka sekund napinać właśnie te mięśnie, potem – na wdechu – należy je rozluźnić i powtarzać tę czynność jeszcze kilka-kilkanaście razy. Początkowo ćwiczenia na mięśnie Kegla można wykonywać w pozycji leżącej, z nogami zgiętymi w kolanach. Jak już nabierze się wprawy, trening można przeprowadzać w każdym czasie i miejscu, np. prowadząc samochód, prasując, czy krojąc warzywa.

Ważne by ćwiczenia te były powtarzane regularnie, chociaż raz dziennie. Po kilku tygodniach kobieta powinna poczuć poprawę. Jeśli nic się nie zmienia, powinna udać się do lekarza. Być może konieczne będzie wdrożenie leczenia farmakologicznego lub innej metody walki z nietrzymaniem moczu po ciąży.

Leczenie nietrzymania moczu po porodzie

Jeśli ćwiczenia mięśni Kegla nie przyniosły rezultatu i nadal występuje nietrzymanie moczu, leczenie farmakologiczne może okazać się nieodzowne. Kobieta nie powinna sama decydować o doborze leków na nietrzymanie moczu. Tę decyzję należy skonsultować z lekarzem (ginekologiem, urologiem, czy lekarzem pierwszego kontaktu).

Medyk może zalecić też inny rodzaj leczenia nietrzymania moczu po ciąży, jak np. elektrostymulację, polegającą na intensyfikowaniu skurczów mięśni dna miednicy przy użyciu prądu, lub przy wykorzystaniu specjalistycznej aparatury – jak w przypadku biofeedbacku.

Zabiegi na nietrzymanie moczu po porodzie

Jeszcze inną metodą na nietrzymanie moczu po porodzie jest zabieg, wykonywany z reguły dopiero wówczas kiedy powyższe sposoby zawiodą lub kiedy skala problemu jest bardzo nasilona.
Wówczas wykonuje się najczęściej zabieg chirurgiczny, który polega na wszczepieniu specjalnej taśmy, umieszczonej pod cewką moczową.

Taśmy nie trzeba wyjmować, ani zastępować jej inną po jakimś czasie, zespala się ona z narządami kobiecymi i wspólnie z nimi podtrzymuje mięśnie Kegla oraz organy dolnej części jamy brzusznej.
Ten rodzaj operacji zwykle przeprowadza się drogą przezpochwową.

Laser na nietrzymanie moczu po porodzie

Popularną ostatnio, choć nie rekomendowaną przez urologów metodą walki ze wstydliwą przypadłością, jaką jest nietrzymanie moczu po porodzie, stał się laser.
Laseroterapia na nietrzymanie moczu polega na korekcie uszkodzonych tkanek w sposób mniej inwazyjny niż czyni to operacja chirurgiczna. Jeśli nietrzymanie moczu po ciąży nie jest zbyt nasilone, można spróbować tej metody, choć jej skuteczność jej dyskusyjna.

Należy wiedzieć, że laserowe usuwanie nietrzymania moczu jest odpłatne, nie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a czasami trzeba je powtarzać.

Artykuł zawiera lokowanie produktu 

Zobacz też: