Nieprzyjemny zapach moczu – jak go zneutralizować?

Nieprzyjemny zapach moczu można usunąć, należy jednak zastosować się do poniższych porad. Co więcej, warto zwrócić uwagę na jakość higieny i pielęgnacji osoby dotkniętej problemem nietrzymania moczu.
Worek na mocz przy szpitalnym łózku
Źródło: 123rf
Spis treści

Nieprzyjemny zapach moczu – przyczyny

Za nieprzyjemny zapach moczu mogą odpowiadać różne czynniki, takie jak np. choroby. W przypadku występowania infekcji bakteryjnej lub grzybiczej w pochwie, zapach uryny może ulec zmianie i być bardzo odpychający. Ponadto inne schorzenia mogą decydować o pogorszeniu się woni moczu, należą do nich m.in. cukrzyca, choroby wątroby, czy kwasica ketonowa.
Dziwny zapach moczu, który wymusza na twarzy grymas, może być także spowodowany produktami spożywczymi, które znalazły się w diecie osoby mającej ten problem. Powinno się wymienić tutaj przede wszystkim czosnek, szparagi, czy orientalne przyprawy.
Przykry zapach moczu może być również skutkiem przyjmowania niektórych leków, np. witamin z grupy B.

Jak usunąć zapach moczu?

Niestety, zdarzają się sytuacje, kiedy mocz przecieknie przez bieliznę, czy środek chłonny i zabrudzi ubranie, pościel, kanapę, materac lub dywan. Aromat, jaki po takim incydencie zostaje, nie należy do najprzyjemniejszych.
Jak usunąć zapach moczu? Przede wszystkim urynę należy, tyle ile się da, usunąć z zabrudzonej powierzchni. Dobrze nadają się do tego ręczniki papierowe, które przykłada się do tkaniny, lekko dociska  i czeka aż wchłoną wilgoć. Następnie należy lekko zwilżyć rzecz lub mebel zimną wodą, a dopiero wówczas można przystąpić do czyszczenia.
Jak usunąć zapach moczu ludzkiego używając domowych sposobów? Można wykorzystać do tego np. cytrynę, którą trzeba zmiksować razem ze skórką i obłożyć tak powstałą papką posikany przedmiot. Po wyschnięciu miksturę należy usunąć za pomocą odkurzacza.
Innym sposobem na pozbycie się woni moczu jest soda oczyszczona, która pochłania wilgoć. Należy posypać nią poplamione miejsce, po wyschnięciu – pozamiatać lub odkurzyć i jeszcze raz sypnąć sodkę. Następnie ten fragment mebla trzeba polać wodą utlenioną. Następnie trzeba wysuszyć tę powierzchnię np. używając suszarki i powtórzyć cały ten proces jeszcze dwa razy.
Czym usunąć zapach moczu oprócz wymienionych wyżej metod? Można spróbować użyć wody z octem, olejku herbacianego, proszku do pieczenia, mąki kukurydzianej, czy środków chemicznych, przeznaczonych do prania dywanów i tapicerek.

Nieprzyjemny zapach moczu – środki higieniczne

Winne brzydkiego zapachu moczu mogą być także niewłaściwe albo nieodpowiednio dobrane środki higieniczne lub zła pielęgnacja chorego.
Ważne zatem aby dobrać adekwatny rozmiarowo do pacjenta produkt chłonny. Za duża pielucha przepuści mocz i oprócz zażenowania szybko przyczyni się do pojawienia się brzydkiego zapachu. Rodzaj artykułu należy także dopasować uwzględniając stopień nietrzymania moczu. Można zdecydować się na wkładki anatomiczne (jeśli problem z kontrolowaniem moczu jest niewielki), pieluchomajtki dla dorosłych, czy pampersy dla dorosłych (kiedy mamy do czynienia ze średnim lub ciężkim stopniem nasilenia tego schorzenia).
Aby chronić łóżko i materac przed plamami moczu, powinno się stosować podkłady higieniczne. W aptekach i specjalistycznych sklepach można wybrać podkłady jednorazowego i wielorazowego użytku. Wszystkie wymienione produkty powinny być wzbogacone o pochłaniacz zapachów i wilgoci, co zabezpieczy ubranie oraz meble przed wydostawaniem się niepożądanych aromatów na zewnątrz.

Nieprzyjemny zapach moczu – pielęgnacja chorego

Właściwa pielęgnacja chorego, mającego problem z trzymaniem moczu okazuje się bardzo istotną kwestią. Oprócz regularnej wymiany środków chłonnych, należy zwrócić uwagę na mycie pacjenta po każdorazowym incydencie utraty kontroli nad moczem, a jeśli jest on na chodzie – musi pamiętać o podmywaniu się za każdym razem, kiedy przydarzy się popuszczenie moczu.
Kiedy pacjent przebywa poza domem, powinno się oczyścić miejsca intymne specjalnymi chusteczkami do higieny intymnej. Można też użyć pianki czyszczącej, która dobrze sprawdza się także w przypadku silniejszych zabrudzeń.

Czym zneutralizować zapach moczu?

Czym zlikwidować zapach moczu? Zapach moczu można zneutralizować przy użyciu profesjonalnego środka. Jednym z nich jest gotowy płyn niwelujący zapach moczu. Cena takiego produktu waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych.
Neutralizator zapachów można również zrobić samemu. Jeden z domowych sposobów na pozbycie się nieładnego zapachu przewiduje wykorzystanie zwykłej wody i płynu do płukania ust w proporcji 2:1. Taką miksturą spryskujemy zabrudzoną powierzchnię, przykładamy do brudnego miejsca gazetę i czekamy aż papier wchłonie wilgoć.

Artykuł zawiera lokowanie produktu 

 

Sprawdź: