Mięśnie dna miednicy – do czego służą i jak je ćwiczyć?

Mięśnie dna miednicy, nazywane potocznie mięśniami Kegla, mają duży wpływ na stan zdrowia oraz jakość życia kobiet. Od stanu tej partii mięśni zależy bowiem poziom satysfakcji seksualnej oraz przebieg porodu. Słabe mięśnie dna miednicy są główną przyczyną nietrzymania moczu, a także wypadania narządów rodnych. Sprawdź, jak są zbudowane mięśnie Kegla, do czego służą oraz jak można je ćwiczyć.
Mięśnie dna miednicy
Źródło: 123RF
Spis treści

Mięśnie dna miednicy – anatomia

Pod względem anatomicznym mięśnie dna miednicy to partia mięśni, która stanowi podporę dla narządów wewnętrznych – pęcherza moczowego, odbytnicy i macicy. Składają się one z:

 • mięśnia dźwigacza odbytu
 • mięśnia guzicznego
 • mięśnia zwieracza zewnętrznego odbytu
 • mięśnia zwieracza cewki moczowej
 • mięśnia poprzecznego głębokiego krocza
 • mięśnia poprzecznego powierzchownego krocza
 • mięśnia opuszkowo-gąbczastego
 • mięśnia kulszowo-jamistego.

Mięśnie dna miednicy są zbudowane w 70 procentach z włókien oksydacyjnych, które pełnią funkcję podporową i w 30 procentach z włókien glikolitycznych, które pełnią funkcję zwieraczową. Pierwsze są w stanie ciągłego napięcia, natomiast drugie kurczą się w sytuacji nagłego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Co warto podkreślić, mięśnie Kegla nie są elementem budowy jedynie kobiet. Posiadają je także mężczyźni.

Mięśnie dna miednicy a nietrzymanie moczu

Mięśnie dna miednicy to jedna z najważniejszych partii mięśniowych, zwłaszcza dla kobiet. Od ich stanu zależy bowiem satysfakcja seksualna, przebieg porodu oraz wypróżnianie. Osłabione mięśnie dna miednicy są główną przyczyną nietrzymania moczu (NTM), a także wypadania narządów rodnych.

NTM jest powszechnym problemem, który polega na niekontrolowanym oddawaniu moczu. Szacuje się, że dotyka ona co czwartą kobietę na świecie. Zwłaszcza panie po licznych porodach naturalnych, w okresie menopauzy i z dużą nadwagą.  Chorują również mężczyźni i dzieci, ale w znacznie mniejszych stopniu - 70 procent chorych stanowią kobiety, 25 proc. to mężczyźni, a pozostałe 5 proc. – dzieci.

W zależności od stopnia nasilenia inkontynencji wyróżnia się kilka postaci:

 • wysiłkowe nietrzymanie moczu – popuszczanie niewielkiej ilości moczu przy wysiłku, śmiechu lub kaszlu
 • naglące nietrzymanie moczu – utrata dużych ilości moczu nawet w czasie spoczynku
 • mieszane nietrzymanie moczu – połączenie wyżej wymienionych
 • nietrzymanie moczu z przepełnienia – utrata moczu z powodu przepełnienia pęcherza
 • przejściowe nietrzymanie moczu – będące objawem infekcji dróg moczowych czy zażywania niektórych leków.

Ćwiczenia na mięśnie dna miednicy i inne formy leczenia

Nietrzymanie moczu to krępująca dolegliwość. Wielu pacjentów wstydzi się powiedzieć o niej lekarzowi. To błąd, ponieważ istnieje wiele metod leczenia NTM. Jedną z podstawowych metod leczenia jest fizjoterapia. Jeśli ćwiczenia na mięśnie dna miednicy nie przyniosą rezultatów, wprowadza się leczenie farmakologicznie. Dopiero jeśli zawiodą obie metody, pacjentów kieruje się na leczenie operacyjne.

Nie można także zapominać o środkach absorpcyjnych, które są niezbędne pacjentom do normalnego funkcjonowania. Osoby borykające się z nietrzymaniem moczu są zmuszone do korzystania z wkładek anatomicznych, pieluch anatomicznych lub pieluchomajtek. Wymienione środki absorpcyjne pochłaniają mocz, neutralizują jego zapach, a także chronią skórę przed odparzeniem. Dostępne są w różnych rozmiarach, kształtach i stopniach chłonności.

W przypadku lekkiej inkontynencji stosuje się wkładki anatomiczne. Warto wybrać te, które posiadają antybakteryjne właściwości. Przy średnim nietrzymaniu moczu zastosowanie znajdują pieluchy anatomiczne. Dużą popularnością cieszą się pieluchy ze wskaźnikiem wilgotności. Zaś przy ciężkim NTM stosuje się pieluchomajtki. Warto sięgnąć po pieluchomajtki wykonane z materiałów przepuszczających powietrze.

Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy?

Ćwiczenia na mięśnie dna miednicy warto wykonywać nie tylko w czasie leczenia, ale także profilaktycznie, co pozwoli zminimalizować ryzyko wystąpienia NTM w przyszłości. Najpopularniejszą metodą wzmocnienia mięśni dna miednicy jest trening polegający na wykonywaniu szybkich i silnych skurczów oraz na jak najdłuższym wytrzymywaniu skurczu. Wykonuje się także ćwiczenia z użyciem ciężarków, kulek dopochwowych czy urządzeń elektrostymulacyjnych.

Warto podkreślić, że pacjentki często popełniają błędy w czasie wykonywania ćwiczeń w domu. Jednym z najczęstszych błędów jest próba zwiększenia siły i koordynacji mięśni dna macicy poprzez przerywanie mikcji. Trening na tę partię mięśni powinno się wykonywać pod okiem specjalisty.

Artykuł zawiera lokowanie produktu 

Czytaj:

 

Bibliografia

 • Wojtaszek A., NTM – nietrzymanie moczu. Etiologia, diagnostyka, farmakologia, Pielęgniarstwo Polskie 4(46), 190–192, 2012.
 • Kocur D., Wiedza kobiet na temat mięśni dna miednicy, Seksuologia Polska 2016, 14, 1, 31–38.
 • https://www.hartmann24.pl