Kaziuki - tradycja z Wilna popularna w Poznaniu

Spis treści

Jeszcze 20 lat temu Jarmark Kaziukowy w Poznaniu odwiedziło zaledwie 200 osób. Ostatnio było ich prawie 20 000! O tradycji Kaziuka wywodzącej się z Wilna, a która zdobywa popularność we współczesnej Polsce, pisze Iwona Hildebrandt.

 

Reklama

Tradycja Kaziuków Wileńskich


Kaziuk to jarmark odpustowy odbywający się od 400 lat w Wilnie w dzień świętego Kazimierza, czyli 4 marca. Jarmark ten początkowo organizowany był przede wszystkim na wileńskim Placu Katedralnym, a od 1901 roku przeniósł się na Plac Łukiski (największy plac w Wilnie). Po wojnie władzom nie zależało jednak na kultywowaniu tej tradycji i zepchnęły kaziukowy jarmark z głównych miejskich placów na wileński rynek Kalwaryjski.

Jarmark powrócił na starówkę Wilna dopiero po odrodzeniu się na Litwie niepodległości (po 1990 roku). Wtedy to przywrócono wileńskiemu Kaziukowi splendor i nadano odpowiednią oprawę.
Zdobywa on coraz większą popularność nie tylko na Litwie, ale również w Polsce. Od kilkunastu lat, dzięki Towarzystwu Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, kiermasz organizowany jest w wielu miastach Polski, w tym również w Poznaniu.

Kaziuki Poznań

 

 

Umów się na bezpłatne badanie słuchu! Kliknij tutaj

Kaziuki w Poznaniu


Obchody rozpoczynają się zazwyczaj uroczystą mszą świętą. W południe na wieży ratuszowej odgrywany jest hejnał wileński i poznański, a na płycie Starego Rynku odbywają się liczne występy zespołów ludowych z Litwy i Polski. Tradycyjnie podczas jarmarku wręczana jest nagroda „Żurawiny”, która przyznawana jest osobom szczególnie zasłużonym dla krzewienia kultury kresowej.

Jarmark Kaziuki Poznan

Główną atrakcją jest jednak jarmark odpustowy. Czego tu nie ma! Obwarzanki, koronkowe serwetki i wiklinowe koszyki na święconkę, litewski ciemny chleb czy wędliny robione według staropolskich przepisów z całej Polski. Znajdziemy cepeliny, pierogi z nadzieniem z kapusty i grzybów, obok sękacze i gliniane rękodzieło prosto z Litwy, jest biżuteria, przyprawy, wyroby z drewna, kamienia i mnóstwo innych rzeczy. Prawdziwe szwarc mydło i powidło, jak powinno być na każdym szanującym się jarmarku.

Ozdoby

Najbardziej chyba kupujących przyciągają jednak palmy wielkanocne. Małe dzieła sztuki wyczarowane sprawnymi rękami mistrzyń, wyplatane z suszonego kolorowego zielska królują na każdym takim jarmarku i są także zapowiedzią nadchodzącej wiosny. Ceny są na każdą kieszeń, można kupić palmy w dowolnym rozmiarze i kolorze.

Palmy wielkanocne

Poznaniacy pokochali tę imprezę i jarmark z roku na rok odwiedza coraz więcej osób. Jeszcze 20 lat temu było ich ok. 200, a dziś - prawie 20 000! Impreza zwykle trwa 3 dni i zdążyła już wrosnąć w tradycję Poznania.

Jeże na Kaziukach

 

 

 

 

Więcej z kategorii Aktualności
Przeczytaj artykuł
Warszawa: Historia Mniej Znana w Wilanowie
Przeczytaj artykuł
Koronka do krwawych łez Matki Bożej - jak odmawiać?
Pomnik Maryi
Przeczytaj artykuł
Jak się spowiadać? Grzechy i regułka dla dorosłych
Konfesjonał
Powiązane artykuły
Ksiądz odprawiający mszę świętą
Msza święta krok po kroku – tekst, przebieg, części
Ksiądz trzyma w dłoniach hostię
Części mszy świętej – główne i stałe. Najważniejsze
Suchy chleb i szklanka wody
Post w kościele katolickim – kogo i kiedy obowiązuje?
Koncert dla seniorów – „Bajgosie i Limerynie”

Reklama


Darmowe badanie słuchu!
Umów badanie online