Co to jest eZWM?
Elektroniczne zlecenie na wyroby medyczne (w skrócie: eZWM, potocznie: e-zlecenie), to rozwiązanie, które zastępuje stare, papierowe druki niezbędne do uzyskania refundacji NFZ. Umożliwia ono natychmiastową weryfikację dokumentu wystawionego w gabinecie lekarskim, bez konieczności potwierdzania go przez pacjenta w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.
Wprowadzona od 1 stycznia 2020 roku modyfikacja stanowi długo oczekiwane ułatwienie procedur związanych z refundacją zakupu takich produktów, jak środki chłonne (pieluchomajtki, majtki chłonne, wkłady anatomiczne, podkłady, pieluchy anatomiczne) czy sprzęt ortopedyczny. Jak podaje NFZ, w minionych latach urzędnicy podbijali 3,5 miliona pieczątek potwierdzających ważność zlecenia w skali roku.
Biurokratyczny mechanizm stanowił uciążliwość dla pacjentów, zwłaszcza starszych i niepełnosprawnych, którzy zmuszeni byli do regularnego stawiennictwa w oddziałach NFZ lub wysyłania i odbierania dokumentów pocztą. Dzięki eZWM tego typu problemy zniknęły.
Jak działa e-zlecenie na wyroby medyczne?
Tak zwane e-zlecenie na wyroby medyczne dostępne jest za pośrednictwem aplikacji internetowej Moduł Zlecenia Zaopatrzenia, która jest częścią portalu SZOI (System Zarządzania Obiegiem Informacji). Po nadaniu uprawnień w systemie SZOI można się zalogować do systemu eZWM. Lekarzowi wystawiającemu druk aplikacja umożliwia:
- rejestrację zlecenia w systemie,
- natychmiastową weryfikację zlecenia przez NFZ,
- wydruk zlecenia zaopatrzenia w wyrób medyczny.
Realizator zaopatrzenia, czyli apteka lub sklep medyczny sprzedający produkty refundowane przez NFZ, może dzięki systemowi pobrać zlecenie oraz zarejestrować jego realizację. Jeśli natomiast chodzi o pacjenta, główną korzyścią jest zniesienie obowiązku weryfikacji zlecenia w oddziale NFZ i związanej z tym ewentualnej ponownej wizyty lekarskiej w przypadku stwierdzenia błędu w wystawionym dokumencie.
Instrukcja obsługi eZWM
Instrukcja obsługi eZWM dla lekarzy oraz realizatorów dostępna jest na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia (co ważne, zarówno poradnia zdrowia, jak i sklep muszą mieć podpisaną umowę z NFZ). Zawarte w niej są szczegóły dotyczące zakładania konta, logowania oraz codziennego wykorzystania systemu. Natomiast w przypadku pacjentów korzystanie z dobrodziejstw e-zlecenia wielu wyjaśnień nie wymaga. Należy jedynie wiedzieć, że:
- w celu uzyskania zlecenia należy się udać do poradni lekarskiej. Uprawniony do jego wystawienia jest lekarz POZ oraz specjaliści m.in. z zakresu onkologii, neurologii, urologii czy ginekologii, a także pielęgniarki;
- elektroniczne zlecenie lekarz wprowadza do systemu, gdzie jest ono natychmiast weryfikowane przez NFZ;
- po weryfikacji, pacjent otrzymuje wydruk z numerem zlecenia, z którym może udać się bezpośrednio do apteki lub sklepu medycznego;
- w związku z wdrożeniem mechanizmu weryfikacji zlecenia przez internet, nie jest od pacjenta wymagana wizyta potwierdzająca dokument w NFZ.
Komu przysługuje elektroniczne zlecenie na wyroby medyczne?
Elektroniczne zlecenie na wyroby medyczne bezpośrednio zastąpiło stare druki papierowe. Choć zmienia się procedura, korekcie nie uległ katalog schorzeń uprawniających do korzystania z refundacji, ani też zasady ich przyznawania, w tym limity cenowe i ilościowe. Przykładowo, środki chłonne należne są osobom, które cierpią na nietrzymanie moczu lub stolca w przebiegu innych schorzeń i zaburzeń, wśród których wymienić można m.in.:
- choroby nowotworowe,
- zaburzenia otępienne (np. choroba Alzheimera),
- problemy neurologiczne (np. stwardnienie rozsiane),
- wady wrodzone (upośledzenie fizyczne lub umysłowe).
Pacjentom onkologicznym przysługuje 100 proc. refundacja wynosząca obecnie 77 złotych miesięcznie, pozostałym zaś 70 proc. (63 złote), przy zachowaniu limitu ilościowego – do 90 sztuk. Limit ten nie dotyczy m.in. osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Jak uzyskać zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne online?
W związku z rozwojem pandemii Covid-19, od marca 2020 roku do odwołania, możliwe jest pozyskiwanie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne w ramach teleporady.
Na mocy przepisów mających przeciwdziałać zagrożeniu pandemicznemu, wiele usług medycznych udzielanych jest obecnie w ramach teleporad. Tego typu ułatwienie przysługuje też pacjentom korzystającym z refundacji zakupu wyrobów medycznych. Między innymi dzięki wprowadzonemu kilka miesięcy wcześniej systemowi eZWM możliwa jest konsultacja telefoniczna albo internetowa, a następnie wystawienie zlecenia bez konieczności bezpośredniego kontaktu lekarza z pacjentem.
W takim przypadku procedura wystawienia i weryfikacji zlecenia nie różni się niczym od wyżej przedstawionej, za wyjątkiem sposobu przekazania uprawnień pacjentowi – otrzymuje on numer zlecenia od lekarza przez telefon, SMS lub drogą mailową. Dodatkowo należy pamiętać, ze coraz więcej podmiotów oferuje możliwość nabycia wyrobów medycznych bez wychodzenia z domu, z dostawą kurierską.
O ile więc kilka lat temu niezbędne do sfinalizowania transakcji były minimum 3 wizyty (u lekarza, w oddziale NFZ, w sklepie), o tyle dziś zakupu można dokonać bez wychodzenia z domu.
Czytaj też: