Demencja i Alzheimer, a nietrzymanie moczu – objawy

Alzheimer oraz inne postaci demencji często objawiają się między innymi poprzez nietrzymanie moczu. Czy wiesz, co robić w sytuacji, gdy Twój bliski traci kontrolę nad pęcherzem? Jakich środków chłonnych należy używać, by zapewnić podopiecznemu maksimum higieny i komfortu?
Seniorzy
Źródło: 123RF

Spis treści

Objawy Alzheimera

Choroba Alzheimera jest najczęściej występującą odmianą otępienia starczego, schorzeniem o bardzo ciężkim przebiegu, zazwyczaj kończącym się przedwczesną śmiercią pacjenta z powodu zapalenia płuc, będącego wynikiem osłabienia odporności. Alzheimer definiowany jest jako proces neurodegradacyjny, zwyrodnienie ośrodkowego układu nerwowego, z czym związane są takie objawy, jak:  

 • postępujące osłabienie funkcji poznawczych, w szczególności zanik pamięci, najpierw krótko-, później także długotrwałej,
 • zaburzenia zachowania (apatia, pobudzenie, niepokój, psychozy),
 • zaburzenia mowy, z czasem całkowite zaprzestanie mówienia,
 • zaburzenia orientacji w czasie i przestrzeni,
 • nierozpoznawanie swojego odbicia w lustrze,
 • zaburzenia neurologiczne,
 • zaburzenia fizjologiczne – zwłaszcza nietrzymanie moczu oraz kału,
 • utrata możliwości chodzenia, a następnie siedzenia w pozycji wyprostowanej.

Bezpośrednią przyczyną zaburzeń jest nieprawidłowe odkładanie się w mózgu tzw. białka amyloidowego. Uważa się, że w dużej mierze proces ten jest warunkowany genetycznie. W rodzinach pacjentów ze wczesną postacią choroby, zidentyfikowano mutacje w trzech genach, które mogą być odpowiedzialne za jej wystąpienie. Alzheimer, dotyka w Polsce około 1 procenta populacji po 60 roku życia i aż 50 procent osób w grupie 90+. Choroba najczęściej jest diagnozowana w okolicach 65-tych. urodzin.

Jak odróżnić demencję od Alzheimera?

Demencja starcza, odmienienie niż Alzheimer, nie jest postrzegana jako odrębna, charakterystyczna jednostka chorobowa. To pojęcie szersze, oznaczające zespół zróżnicowanych objawów, których przyczyną są zaburzenia w obrębie mózgu. Z medycznego punktu widzenia o demencji mówi się w sytuacji, gdy osłabione zostaną przynajmniej dwie z następujących funkcji:

 • pamięć,
 • wysławianie się,
 • rozumienie informacji,
 • rozeznanie w przestrzeni,
 • ocena sytuacji,
 • uwaga i koncentracja.

Z czasem demencja postępuje, przybierając coraz groźniejsze formy. Najczęstszą jej postacią (około 50-60 proc. przypadków) jest opisana wyżej choroba Alzheimera. Oprócz tego występuje też demencja naczyniowa, otępienie z ciałkami Lewy’ego, demencja towarzysząca chorobie Parkinsona, a także otępienie czołowo-skroniowe.

Reklama

Nietrzymanie moczu u osób starszych i chorych

Wraz z rozwojem choroby Alzheimera dochodzi do upośledzenia kolejnych funkcji życiowych. Z czasem pacjent staje się całkowicie niedolny do prowadzenia samodzielnej egzystencji. Wśród licznych dysfunkcji, które jedna po drugiej pojawiają się w przebiegu choroby, występuje nietrzymanie moczu oraz kału, czyli tak zwana inkontynencja. Popuszczanie moczu powodowane przez chorobę Alzheimera najczęściej związane jest z silnym parciem na pęcherz, ale też z utratą kontroli nad zwieraczami cewki moczowej oraz odbytu. Na tym etapie chory w dużej mierze jest już zdany na opiekunów i to na nich spoczywa obowiązek właściwego zabezpieczenia potrzeb higienicznych pacjenta. Na szczęście w obecnych czasach staje się to coraz łatwiejsze dzięki wprowadzeniu na rynek gamy produktów pozwalających zachować suchość nawet w przypadku znacznych wycieków z cewki.

Co na nietrzymanie moczu u osób starszych?

Na nietrzymanie moczu u osób starszych, cierpiących na chorobę Alzheimera, w zależności od stadium zaawansowania choroby, doskonale sprawdzą się:

 • majtki chłonne – wyglądem przypominają zwykłą bieliznę, pozwalają na korzystanie z toalety. Chorzy na demencje i Alzheimera często zdejmują lub rozrywają pieluchomajtki, stąd majtki chłonne mogą być lepszym rozwiązaniem;
 • pieluchomajtki – oferują maksymalne zabezpieczenie przed przeciekaniem oraz wysoką zdolność wchłaniania. Charakteryzują się wysoką skutecznością zatrzymywania moczu wewnątrz wkładu, wspierają przez to zdrowie skóry i zapewniają wysoki komfort noszenia. Idealne zarówno dla kobiet jak i mężczyzn;
 • wkładki chłonne – przeznaczone są do noszenia pod zwykłą bielizną, skuteczne w przypadku lekkiego i średniego nietrzymania moczu;
 • podkłady higieniczne – chłoną duże ilości wilgoci, skutecznie zabezpieczając prześcieradło i materac, na którym leży pacjent. Produkty te przeznaczone są do wielokrotnego użytku, mogą być prane w pralce.

Reklama

Czy pacjenci mający objawy Alzheimera dostaną refundację z NFZ?

Czy objawy Alzheimera w obrębie układu moczowego stanowią przesłankę do przyznania pacjentowi refundacji na zakup środków chłonnych? Tak. Z rozporządzenia Ministra Zdrowia wynika, że dofinansowanie mogą otrzymać osoby chorujące na neurogenne i nieneurogenne nietrzymanie moczu lub stolca między innymi w zespołach otępiennych różnego typu, a więc także w chorobie Alzheimera. Jeżeli pacjent posiada podstawowe uprawnienia, należy mu się 70% refundacji w ramach limitu 90 zł, czyli maksymalnie 63 zł dla pacjenta. W przypadku przekroczenia limitu pozostała wartość to dopłata pacjenta. Co istotne, powyższe zasady dotyczą nie tylko pieluchomajtek, ale także innych środków używanych zamiennie, takich jak wkładki czy majtki chłonne.

Czytaj też:

Bibliografia

 • Małgorzata Gaweł, Anna Potulska-Chromik, Choroby neurodegeneracyjne: choroba Alzheimera i Parkinsona, Postępy Nauk Medycznych, t. XXVIII, nr 7, 2015
 • Czym jest demencja?, https://www.dementia.org.au
 • Co to jest NTM, http://www.ntm.pl

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Pytanie: Czy ktoś z Twoich bliskich jest lub był zarażony koronawirusem?

  Tak, bliska mi osoba jest/była zakażona koronawirusem

  Nie, nikt z moich bliskich nie jest/był zakażony koronawirusem

  Nie wiem, czy ktoś z moich bliskich jest/był zakażony koronawirusem

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!