PORTAL DLA SENIORÓW
 

Emerytura rolnicza z KRUS - zmiany i zasady

Rolników wybierających się na emeryturę czekają duże zmiany. Emeryturę rolniczą z KRUS, w związku z obniżeniem powszechnego wieku emerytalnego, będzie można otrzymać już po osiągnięciu 65 lat (mężczyźni) i 60 lat (kobiety). Jak było przed wprowadzeniem poprzedniej reformy emerytalnej? Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać emeryturę z KRUS, w tym - wcześniejszą emeryturę rolniczą.
 

Emerytura z KRUS

Od 1 października 2017 roku  emerytura z KRUS i US (bo reforma emerytalna dotyczy obu ubezpieczycieli) przysługuje kobietom od 60 roku życia i mężczyznom od 65 roku życia. Wcześniej Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego stopniowo od 2013 roku podwyższała wiek emerytalny, ostatni raz w III kwartale 2017 roku, wiek emerytalny wynosił wtedy 61 lat i 3 miesiące dla kobiet, oraz 66 lat i 3 miesiące dla mężczyzn. 
Zobacz też: Emerytura po mężu – ile procent otrzyma żona

Wiek emerytalny rolników

KRUS wyszczególnia, że w związku z tym o przyznanie emerytury rolniczej  mogą ubiegać się osoby, które skończą 60 lub 65 lat.


Przeczytaj też: Emerytury w Europie. W których krajach są najwyższe?

Emerytura rolnicza

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że osoby które chcą uzyskać emeryturę KRUS, poza osiągnięciem samego wieku emerytalnego, muszą się legitymować przynajmniej 25-letnim okresem podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, biorąc pod uwagę wyłącznie ubezpieczenie rolnicze.
Komunikat Kasy przypomina także, że prawo do emerytury rolniczej jest ustalane na wniosek samego zainteresowanego. Wyjątek dotyczy osób pobierających rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy. Po osiągnięciu obniżonego wieku emerytalnego – emerytura rolnicza zostanie przyznana z urzędu, o ile będą posiadać wymagany okres ubezpieczenia emerytalno-rentowego.

Czytaj też: Renta chorobowa z ZUS i KRUS – ile wynosi i jak ją dostać?

Wcześniejsza emerytura rolnicza

W związku z obniżeniem wieku emerytalnego nie jest już przyznawana częściowa emerytura rolnicza. Natomiast częściowe emerytury rolnicze przyznane przed dniem 1 października 2017 r. zostały z urzędu zamienione. Od tej daty zmieniły się na emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym.
Ponadto KRUS informuje, że rolnicy, którzy do 31 grudnia 2017 roku ukończyli wiek 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni) oraz posiadają co najmniej 30 letni okres rolniczego ubezpieczenia emerytalno-rentowego, a także zaprzestaną prowadzenia działalności rolniczej, mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę rolniczą. Wniosek o wcześniejszą emeryturę rolniczą może być również złożony po tej dacie.

Sprawdź też: Odprawa emerytalna - jak obliczyć jej wysokość

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA