CafeSenior poleca: Damy PRL-u

Dwanaście. Książka „Damy PRL-u” to fascynująca opowieść o sławie, szczęściu i pięknie. To zbiór nietuzinkowych rysów biograficznych wyjątkowych kobiet, gwiazd filmu i teatru okresu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, przeplatanych anegdotami i ciekawostkami z ich życia. Czyta się ją jak najlepsze powieści!


Jak często zdarza nam się czytać wiadomości z życia osób z pierwszych stron gazet? Może chwytliwe historie interesują nas, ponieważ odwracają naszą uwagę od codziennej szarości. A może w ten sposób spełniamy choć częściowo marzenie, by nasze życie wyglądało tak, jak życie gwiazd z kolorowych magazynów?

Kalina Jędrusik, Beata Tyszkiewicz, Barbara Brylska, Nina Andrycz, Pola Raksa, Anna Dymna, Elżbieta Czyżewska, Małgorzata Braunek, Teresa Tuszyńska, Barbara Kwiatkowska-Lass, Ewa Krzyżewska i Grażyna Szapołowska – to bohaterki tej historii. Kobiety o pięknych ciałach i często mało znanych życiorysach, na które ta książka rzuca odrobinę światła. „To książka o starej jak świat potrzebie odnalezienia i uchwycenia piękna, o eksplozji kobiecości, tak silnej, że jej echo – mimo upływu lat – rozbrzmiewa do dzisiaj” – pisze autorka we wstępie.

Książka Emilii Padoł jest kolejną próbą ukazania sylwetek kobiet, które stały się symbolami polskiego kina nad Wisłą oraz w wielu krajach, nie tylko komunistycznych. Bohaterki tej książki, damy sceny i ekranu, były ikonami swojego czasu. Niektóre są wielbione do dziś, inne niemal zostały zapomniane – jednak historie ich wszystkich bezdyskusyjnie warte są przypomnienia. Która z nich była największą seksbombą? Która najprawdziwszą władczynią serc widzów? Która przełamywała obowiązujące kanony urody, a która najbardziej gorszyła obywateli Polski Ludowej? Której wreszcie sława przyniosła największe łzy?

„Aby stać się symbolem seksu, wystarczy chwila. Jedna scena, kilka minut utrwalonych na filmowej taśmie. Uśmiech, spojrzenie, gest, kusząca linia ciała pod materiałem zapowiedź, depozyt pewnej tajemnicy. To właśnie owa obietnica, początek opowieści, bywa najważniejsza. Wiele tu dopowiedzeń wyobraźni, realnych zdarzeń znacznie mniej. Pozostają fantazmaty i marzenia, często znacznie trwalsze niż zapisane obrazy.” (fragment książki „Damy PRL-u”, autorstwa Emilii Padoł, wydanej przez Prószyński i S-ka).

Uwaga! Drodzy państwo, chcielibyście przeczytać tę książkę? Mamy dla was dobrą wiadomość! Już niedługo, bo w najbliższy czwartek, ogłosimy konkurs, w którym będzie można wygrać „Damy PRL-u” oraz „Dżentelmenów PRL-u”! Zaglądajcie w czwartek na CafeSenior w poszukiwaniu szczegółów.

Zachęcamy także do lektury naszej recenzji książki "Dżentelmeni PRL-u", która ukazała się w portalu w zeszłym tygodniu.

Więcej z kategorii Ludzie
84-letnia Polka podbija świat autostopem!
5 seniorek, które podbiły serca rzesz fanów
Za co kochamy Danutę Szaflarską?
Powiązane artykuły
Tej 90-latki życie nie oszczędzało. Ale ostatnio spotkało ją coś cudownego!
W czym tkwi sekret udanego związku?
Byli niemal 90 lat małżeństwem. Jakie mieli rady dla innych?
Telefon wsparcia dla Seniorów
DOZ Fundacja uruchomiła telefon wsparcia dla Seniorów
85-letni Japończyk Hiromu Inada ukończył triatlon Ironmana