9 pomysłów na miasto przyjazne seniorom. Czy twoje miasto takie jest?

Spis treści

Jak powinno wyglądać miasto przyjazne seniorom? Oto o czym trzeba pomyśleć i jakie potrzeby starszych osób uwzględnić.

 

1. Lokalne centra kultury


Duże miasta tworzą specjalne centra aktywności seniorów - ale już zwykłe domy kultury mogą znakomicie służyć seniorom, organizując różne spotkania, wykłady czy warsztaty. Bardzo ważne jest to, aby takie domy kultury były blisko domów seniorów. Czas i łatwość dotarcia na miejsce mają dla wielu seniorów duże znaczenie.

 

 

2. Wygodny transport miejski


Mobilność poprawia dobrze funkcjonujący transport miejski: taki, który oferuje częste kursy, niskopodłogowe pojazdy oraz prosty sposób dojazdu do najważniejszych miejsc. Dla seniorów duże znaczenie ma to, czy przystanek będzie zadaszony oraz czy będzie na nim ławka, żeby przysiąść.

 

 

3. Instytucje reprezentujące głos seniorów


W kolejnych miastach pojawiają się rady seniorów, które mogą na bieżąco monitorować działania lokalnych władz oraz dbać o realizację priorytetowych zadań z perspektywy polityki senioralnej. Oprócz rad seniorów działać mogą również różne stowarzyszenia, fundacje oraz nieformalne grupy aktywnych seniorów. Kluczowe znaczenie ma jednak to, aby decydenci naprawdę uwzględniali te głosy.

 

 

4. Przyjazna infrastruktura na ulicach


Ulice przyjazne seniorom to ulice o uspokojonym ruchu, zielone, z obniżonymi krawężnikami, łatwą możliwością przejścia na drugą stronę, dobrze utrzymanym i nie za wąskim chodnikiem oraz ławkami, żeby przysiąść. Najlepsze jest to, że takie ulice są dobre nie tylko dla seniorów, ale wszystkich mieszkańców!

 

 

5. Miasto musi dbać o zdrowie seniorów


Miasto przyjazne seniorom organizuje regularnie badania dla seniorów. Wiele osób skarży się na długie kolejki u lekarzy - a to trzeba zmienić. Im wcześniej ewentualne choroby będą wykrywane, tym łatwiejsze będzie leczenie i mniej osób potrzebujących pomocy lekarskiej. Podobnie jest w przypadku szczepionek dla seniorów. Obok dzieci to grupa najbardziej narażona na wiele chorób. Organizacja bezpłatnych szczepień np. na grypę jest ze wszech miar uzasadniona.

 

 

6. Miejsca do odpoczynku i aktywnego spędzania czasu


Ważne, aby stworzyć publiczną przestrzeń, w której każdy może wypocząć i aktywnie spędzić czas. Miejskie parki i siłownie na wolnym powietrzu to dobre inwestycje. Wiele osób ceni również możliwość prowadzenia własnego ogródku w mieście - i chociaż ogródków działkowych jest coraz mniej, to pojawiają się z kolei ogrody społeczne, w których ludzie razem sadzą rośliny i spędzają przyjemnie czas w otwartym gronie.

 

 

7. Warunki mieszkania


Miasto powinno prowadzić specjalną politykę mieszkaniową dla seniorów, zapewniając im wszystkim godne warunki życia. Warto umożliwić łatwą zamianę mieszkania na mniejsze - łatwiejsze w utrzymaniu i bardziej dostępne. Mieszkania na wysokich piętrach bez windy i ze stromymi schodami dla wielu osób stają się więzieniami. Takim osobom trzeba pomóc znaleźć alternatywę.

 

 

8. Rozwinięty trzeci sektor


Tam, gdzie działa dużo fundacji, a mieszkańcy angażują się w aktywność społeczną, żyje się po prostu lepiej. Oferta dla seniorów jest szersza - a przy tym oni sami łatwiej mogą pomóc również innym.

 

 

9. Życzliwi ludzie


Bo zawsze potrzebne jest zrozumienie i otwartość na osoby starsze!

 

Więcej z kategorii Ludzie
Coraz więcej stulatków w Polsce
5 seniorek, które podbiły serca rzesz fanów
85-letni Japończyk Hiromu Inada ukończył triatlon Ironmana
Powiązane artykuły
Tej 90-latki życie nie oszczędzało. Ale ostatnio spotkało ją coś cudownego!
W czym tkwi sekret udanego związku?
Piosenki Hanki Ordonówny
Telefon wsparcia dla Seniorów
DOZ Fundacja uruchomiła telefon wsparcia dla Seniorów
84-letnia Polka podbija świat autostopem!