Święta Seniorów – kiedy je obchodzimy i jak świętują seniorzy?

Seniorzy swoje święto obchodzą nie raz, a aż trzy razy w roku. Nie ma znaczenia czy święto to nosi nazwę Międzynarodowego, Europejskiego czy Ogólnopolskiego Dnia Seniora, to zawsze dobra okazja do zwrócenia uwagi na problemy osób starszych. A dla seniorów to czas, w którym mogą skorzystać z licznych wydarzeń i atrakcji, przygotowanych specjalnie dla nich. Kiedy Seniorzy mają swoje Święta i jak je obchodzą? Sprawdź i świętuj razem z nami.
wnuczki wręczają babci prezenty
123RF
Spis treści

1 października - Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych już ponad 700 milionów ludzi na świecie ma ponad 60 lat. Za 30 lat ta liczba przekroczy 2 miliardy, co będzie stanowić ponad 20% wszystkich ludzi. Również Polacy to starzejące się społeczeństwo. Wśród nas jest już 9 milionów seniorów.

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych został ustanowiony przez ONZ w 1990 roku. Już przez 29 lat tego dnia, co roku wiele instytucji nawołuje do otwartości na potrzeby osób starszych. W tym roku hasło przewodnie brzmi: „Podróż do równości między pokoleniami”.

20 października – Europejski Dzień Osób Starszych

Skoro jest Światowy Dzień Seniora, musi być też jego europejski odpowiednik. Niecałe trzy tygodnie po globalnych obchodach i celebrowaniu tego dnia przez wszystkich seniorów, świętują już tylko Ci w Europie. Europejski Dzień Osób Starszych zwany jest inaczej po prostu Europejskim Dniem Seniora.

14 listopada – Ogólnopolski Dzień Seniora

Po obchodach globalnych, pora na celebrowania świąt bardziej lokalnie. Dlatego polscy seniorzy swoje święto mają 14-go listopada, pod nazwą Ogólnopolski Dzień Seniora. Osoby starsze w Polsce są coraz bardziej aktywne, rośnie liczba Klubów Seniora czy Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Dlatego tego dnia wielu z nich chętnie uczestniczy w warsztatach, szkoleniach czy bezpłatnych badaniach. Co roku coraz więcej firm angażuje się w przygotowanie atrakcyjnych wydarzeń lub ofert dla seniorów, dlatego warto sprawdzić, kto i co ciekawego oferuje tego dnia. Organizowane są nawet Targi dla Seniorów.

Choć każda okazja do świętowania jest dobra, to i tak najważniejszy jest cel każdego z tych świąt, bez znaczenia czy obchodzone jest ono globalnie czy lokalnie. Bo te dni są znakomitą okazją do chwili refleksji, zwrócenia uwagi całego społeczeństwa na sytuację seniorów oraz dają możliwość jeszcze głośniej mówić o problemach ludzi starszych, z którymi oni muszą się zmagać na co dzień, nie tylko od święta.

Czytaj również