Targi Seniora przepisem na zdrowsze i ciekawsze życie

Kilkaset przebadanych osób, kilkadziesiąt wykładów, debat i występów oraz blisko pięć tysięcy gości - to podsumowanie tegorocznych Targów Seniora w Krakowie. Wydarzenie ponownie połączyło pokolenia, przynosząc mnóstwo entuzjazmu i uśmiechu.
ludzie wchodzą na targi
materiały partnera
Spis treści

W dniach od 27 do 28 września w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków już po raz trzeci odbyły się Targi Seniora. - Z licznych rozmów, które przeprowadziliśmy z uczestnikami targów, wiemy, że organizowane przez nas wydarzenie jest dla nich bardzo ważne. Gdy człowiek jest młody, to nieustannie się spieszy. Po przejściu na emeryturę nagle jest więcej czasu i niektórzy mają problem z jego zagospodarowaniem. To idealny moment, aby przypomnieć sobie pasje i zainteresowania z młodości. Program Targów Seniora został tak skonstruowany, aby każdy znalazł coś dla siebie - mówi Grażyna Grabowska, Prezes Targów w Krakowie.

W zdrowym ciele zdrowy duch

W tym roku nie zabrakło: warsztatów, koncertów, pokazów artystycznych, spotkań teatralnych, wykładów naukowych i wystaw. Na ponad 100 stoiskach prezentowana była oferta biur podróży, ośrodków wypoczynkowych, placówek zdrowia, producentów kosmetyków, suplementów diety oraz uzdrowisk i sanatoriów.
Zadowolenie z udziału podkreślali zarówno wystawcy, którzy regularnie biorą udział w krakowskim wydarzeniu, jak i ci, którzy na Targach Seniora wystawiali się po raz pierwszy. - Są to już trzecie targi, w których uczestniczymy. Z roku na rok przybywa odwiedzających, a my z roku na rok powiększamy nasze stoisko. Targi Seniora to doskonała okazja, aby spotkać się, usiąść, porozmawiać i przedstawić naszą ofertę - mówi Krzysztof Radwan, prezes Arion Touroperator.
Waldemar Malec z Herbapol w Krakowie: - Zainteresowanie naszymi produktami jest duże, mimo że wystawiamy się tutaj po raz pierwszy. Widzimy jednak, że ta impreza jest na rynku potrzebna, podobnie jak nasz udział w niej.


Długie kolejki ustawiały się do stoisk, na których wykonywane były badania kontrolne (wzroku, słuchu, ortopedyczne, ciśnienia, USG). Odwiedzający chętnie brali udział w wykładach i prelekcjach o tematyce zdrowotnej. Dyskutowano na temat szczepień, pracy nad poprawą pamięci oraz sposobami radzenia sobie z dolegliwościami układu kostnego. Już od wejścia ciekawość wzbudzał mobilny samochód, w którym przez dwa dni przeprowadzane były badania słuchu. - Targi, podobnie jak w poprzednim roku, nie zawiodły. Była bardzo wysoka frekwencja. Przebadaliśmy wiele osób i duża część z nich umówiła się do naszych gabinetów. Uważam, że takie wydarzenia są potrzebne. Przede wszystkim zwiększają świadomość, przekazują informacje na tematy, o których odwiedzający nie wiedzą lub się ich boją - twierdzi Marcin Bielatowicz z firmy ACS SŁUCHMED.
- Jesteśmy kolejny raz na Targach Seniora. W tym roku przybyło na nie wiele osób zainteresowanych profilaktyką, zdrowiem, poprawieniem jakości swojego życia. Jest dużo grup z różnych klubów seniora. Dzięki takiemu rozwiązaniu wiele osób mogło tu dotrzeć i zapoznać się z naszą ofertą - podsumowała udział w  targach Dorota Nowak z firmy GEERS Dobry Słuch.

Recepta na długowieczność

Targi Seniora udowadniają, że czasem wystarczy podjąć minimalny wysiłek, zrobić jeden niewielki krok, aby odmienić swoje życie. - Mam takie powiedzenie: Póki ruszają się zawiasy, trzeba się ruszać! Wyjdźmy z domu, nie siedźmy, wtedy te nasze kolana i ręce będą lepiej pracowały. Będziemy zdrowsi i szczęśliwsi - tymi słowami Andrzej Piętowski, podróżnik, kajakarz i odkrywca zachęcał seniorów do  aktywnego trybu życia.
Seniorzy tak samo jak młodsi ludzie chcą się bawić i cieszyć życiem. Wie o tym doskonale silver influencerka Beata Borucka znana w sieci jako „Mądra Babcia”, która w trakcie targów w mediach społecznościowych napisała: „10 rano a zabawa jak w środku nocy na weselu”. Podsumowując targi dodała: - Wszyscy są dla siebie mili, organizatorzy zaprosili bardzo ciekawych gości. Można było posłuchać o podróżach, poznać kilka znanych osób, posłuchać dobrej muzyki i co dla mnie jest najbardziej chwytające za serce - zobaczyć amatorską twórczość seniorów. Miałam też okazję spotkać wiele babć z mojej społeczności, a jest nas 70 tysięcy. Więc osobiste spotkanie tych osób jest wyjątkowym wzruszeniem, którego doświadczam na takich żywych imprezach jak Targi Seniora.
Pozytywną energią zarażali również uczestnicy popularnego programu telewizyjnego „Sanatorium Miłości”, którzy na każdym kroku udowadniają, że wiek nie ma znaczenia. Na zakończenie targów na Scenie Głównej odbyło się spotkanie z wybitnym muzykiem kompozytorem i wokalistą – Tadeuszem Woźniakiem. Towarzyszyła mu żona, Jolanta Majchrzak-Woźniak – pianistka, piosenkarka i aktorka.
Jaki jest przepis na długowieczność? Z pewnością wiele osób chciałoby go poznać. - Dla organizatorów Targów Seniora bardzo ważny jest uśmiech gości. To on powoduje, że czujemy się młodsi, zdrowsi i szczęśliwsi. Naszym celem było sprawić, aby każdy kto odwiedzi nasze wydarzenie, opuszczał EXPO Kraków z poczuciem spełnienia i energią do realizacji marzeń i pasji - podsumowuje Józef Stachów, kierownik zespołu.
Kolejna edycja odbędzie się jesienią 2020 roku w EXPO Kraków.

Czytaj również