Tam, gdzie żyje się najdłużej

Specjalista od długowieczności, Dan Buettner, napisał dla magazynu "National Geographic" artykuł o życiu stulatków na japońskiej wyspie Okinawa. Szukając materiałów do tekstu odkrył, że na świecie istnieje kilka "niebieskich stref", czyli miejsc, w których ludzie żyją bardzo długo. A są to: włoska Sardynia, grecka Ikaria, Loma Linda w Kalifornii, Nicoya na Kostaryce.Co łączy te cztery miejsca na Ziemi i ich mieszkańców? Co sprawia, że ludzie ci żyją nierzadko ponad sto lat i cieszą się dobrym zdrowiem?

Okinawa. Na Okinawie większość seniorów żyje zgodnie z zasadą "hara hachi bu", czyli "jedz aż będziesz pełny w 80 procentach". Mieszkają wraz ze swoją rodziną, ale czas spędzają również na zajęciach ze swoimi rówieśnikami w klubach seniora. Robią wszystko, by zachować zdrowie, m.in. stosują wyhodowane przez siebie zioła. Regularnie dodają do posiłków estragon (wspomaga trawienie), imbir (rozprasza zalegające resztki pokarmowe) oraz kurkumę (poprawia pracę wątroby, śledziony i trzustki).

Sardynia. "Postaw na rodzinę" - to życiowa dewiza i sekret długowieczności Sardyńczyków. Mieszkańcy tej wyspy prowadzą aktywne życie, spędzają dużo czasu na dworze i pośród znajomych.

Ikaria. Sekret długowieczności mieszkańców Ikarii wydaje się banalnie prosty. To stosowanie się do jednej z odmian diety śródziemnomorskiej, regularne drzemki w ciągu dnia i poszczenie. A więzi rodzinne i utrzymywanie dobrych relacji z przyjaciółmi jest dla mieszkańców Ikarii  tak samo ważne, jak zdrowe odżywianie się.

Kalifornia. W czym tkwi sekret długowieczności stulatków z Kaliforni? Ich motto to - zadbaj o swój wskaźnik masy ciała (BMI), raz w tygodniu skup się na Bogu, rodzinie, przyjaciołach i naturze, angażuj się w akcje charytatywne i rób wszystko, by czuć się potrzebnym. Siła długowiecznych Kalifornijczyków pochodzi z dawania czegoś od siebie.

Kostaryka. Wiekowych mieszkańców Kostaryki wyróżnia silne poczucie celu. Żyją w rodzinach wielopokoleniowych, ale starają się znaleźć także przestrzeń tylko dla siebie, czas na medytację i odpoczynek w słońcu. Dbają też o to, by zawsze mieć co robić.

Teraz drodzy Państwo nie pozostaje nam nic innego, jak czerpać inspirację ze stylu życia długowiecznych mieszkańców „niebieskich stref”.
Więcej z kategorii Pasje
Przeczytaj artykuł
Seniorka opływa na statku świat od 7 lat
Przeczytaj artykuł
Przez świat na rowerze
Przeczytaj artykuł
84-letnia Polka podbija świat autostopem!
Powiązane artykuły
LosWiaheros: Blogując, staraj się pomagać!
Tydzień powodów do uśmiechu!
Najstarsza pracująca pielęgniarka w USA młodość ma w sercu!
Jak żyją seniorzy w Czechach?