Sucha skóra twarzy: czym myć, co stosować? Pielęgnacja

Sucha skóra twarzy może oznaczać, że niewłaściwie podchodzimy do kwestii jej pielęgnacji. Może też wynikać z nieodpowiedniej diety. Innym powodem suchej skóry na twarzy może być występowanie w organizmie chorób. Warto poznać przyczynę suchej skóry, aby wiedzieć jak prawidłowo z nią postępować. Jak powinna przebiegać pielęgnacja suchej skóry twarzy? Czego unikać, a na co zwrócić szczególną uwagę?
Lekarz smaruje twarz starszej kobiety kremem
źrodło:123RF
Spis treści

Sucha skóra twarzy 

Co to znaczy „sucha skóra twarzy”, jak rozpoznać, że mamy problem z suchością skóry twarzy? Ten rodzaj skóry charakteryzuje się łatwością do przesuszania, co objawia się w postaci uczucia ciągnięcia, szczypania, a nawet swędzenia skóry na twarzy. Ponadto taka skóra jest szorstka, matowa, nierzadko ma ziemisty kolor. Wykazuje łatwość do podrażnień i często ulega zaczerwienieniu. Co więcej, może się także łuszczyć, a przez to nieestetycznie wyglądać. Jeśli nie do końca jesteśmy pewni jaki typ skóry posiadamy, warto wybrać się na wizytę do dermatologa lub profesjonalnego kosmetologa, który fachowo to oceni. Cera sucha może obejmować jedynie skórę twarzy, jednak częściej dotyczy całego ciała. Sucha skóra na twarzy odznacza się także tym, że jest cienka, zatem zdarza się, że prześwitują przez nią naczynka krwionośne. Niestety ten rodzaj skóry szybciej się starzeje, dlatego wcześniej niż to się dzieje w przypadku cery tłustej czy normalnej, pojawiają się zmarszczki mimiczne. 

Dlaczego skóra twarzy jest sucha? 

Z jakiego powodu dochodzi do wystąpienia zjawiska jakim jestprzesuszona skóra twarzy? Przyczyn suchej skóry twarzy może być bardzo dużo. Przede wszystkim można za to winić niewłaściwą pielęgnację skóry twarzy. Suchej cerynie powinno się traktować zwykłym mydłem, chlorowaną wodą, peelingami (zwłaszcza mechanicznymi), szorstkim ręcznikiem i źle dobranymi preparatami myjącymi oraz pielęgnacyjnymi. Sucha i bardzo sucha skóra twarzymoże być wynikiem nieodpowiedniej diety, ubogiej w witaminy A, C, E, witamin z grupy B oraz w nienasycone kwasy tłuszczowe, a także zbyt małej podaży wody, którą powinno się przyjmować w ciągu dnia w ilości ok 1,5-2 litrów. Wysuszona skóra twarzymoże się także pojawić w wyniku występowania w organizmie chorób, takich jak np. cukrzyca, schorzenia związane z tarczycą, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry i innych. Ponadto za suchą skórę mogą odpowiadać też takie czynniki jak m.in. zbyt częsta ekspozycja na słońce, wiatr, czy mróz, przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych i ogrzewanych grzejnikami, przyjmowanie niektórych leków (np. diuretyków) oraz geny. 

Czym myć suchą skórę twarzy? 

Sucha skóra na nosie, czole, policzkach i brodzie powoduje niemały dyskomfort. Takiej cery nie powinno się myć byle czym. Z pewnością należy odstawić mydło i inne preparaty myjące skórę twarzy, które mogą ją wysuszać. Należy też zwrócić uwagę na wodę (szczególnie chlorowaną). Czym myć suchą skórę twarzy? Do mycia buzi lepiej używać przegotowaną, przestudzoną wodę. Twarz można także spryskać wodą termalną i delikatnie osuszyć skórę miękkim ręcznikiem frotte lub papierowym. Jeśli często chodzimy na basen, lepiej ograniczyć wizyty na pływalniach z wodą chlorowaną i wybrać takie, które posiadają ozonowaną wodę. Do zmywania makijażu najlepiej używać płynów do demakijażu, micelarnych oraz toników przeznaczonych do tego rodzaju skóry. Warto też pamiętać o właściwym wycieraniu skóry twarzy, której nie wolno pocierać, trzeć, a delikatnie punkt po punkcie przykładać materiał do skóry. W ten sposób woda zostanie wchłonięta. Po tym zabiegu powinno się jak najszybciej, na wilgotną jeszcze skórę nałożyć preparat pielęgnacyjny, np. w postaci kremu. Wmasowujemy go delikatnie, okrężnymi ruchami, w kierunku od dołu twarzy ku górze. 

Pielęgnacja suchej skóry twarzy 

Co na suchą skórę twarzy będzie najlepsze? Oprócz prawidłowego mycia tego typu cery należy też zaznajomić się z tym jak pielęgnować suchą skórę twarzy. Przede wszystkim należy postawić na dobre kosmetyki do suchej skóry twarzy. Powinny one z jednej strony ją nawilżać, z drugiej – natłuszczać. Zaleca się, aby rano nałożyć na oczyszczoną skórę twarzy lekki krem nawilżający, najlepiej z filtrem przeciwsłonecznym o SPF co najmniej 15 (latem – między 25 a 50). Taki środek dostarczy skórze deficytowej wody. Wieczorem zaś powinno się potraktować skórę preparatem o właściwościach natłuszczających, który ochroni skórę przed nadmierną utratą wilgoci. Wieczorny preparat powinien też regenerować skórę. Dobrze, aby w jego składzie znalazły się takie komponenty jak np. mocznik (lub emolienty), oleje roślinne oraz ceramidy. Oba specyfiki powinny być jak najbardziej naturalne. 

Skóra twarzy raz w tygodniu lubi porządne oczyszczenie, dlatego raz na siedem dni można zastosować peeling, np. enzymatyczny lub wykonany własnoręcznie z produktów spożywczych, po którym najlepiej będzie nałożyć na twarz odżywczą maseczkę. 

Jak postępować z cerą suchą? 

Właściwa pielęgnacja suchej skóry twarzyto bardzo ważny punkt, który przybliża nas do posiadania cery, z której będziemy zadowoleni. Jeśli martwi nas bardzo sucha skóra twarzy, co robić, poza zabiegami pielęgnacyjnymi, aby poprawić jej kondycję? Z pewnością pomoże stosowanie dobrej diety. Powinniśmy postawić na produkty zawierające jak najwięcej witamin młodości, oleje roślinne, nasycone kwasy tłuszczowe, kolagen, itp. Całe to dobrodziejstwo znajdziemy m.in. w: 

  • warzywach i owocach, 
  • tłustych rybach morskich, 
  • tranie, 
  • orzechach, 
  • wodzie. 

Poza tym jeśli często wystawiamy twarz na działanie takich czynników jak słońce, mróz oraz wiatr, powinniśmy ją lepiej przed nimi chronić specjalistycznymi preparatami. Jeśli natomiast dużo przebywamy w klimatyzowanych i sztucznie ogrzewanych pomieszczeniach, powinniśmy korzystać z nawilżacza powietrza i przyjmować dużo płynów. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Noszczyk Maria, Medycyna piękności, PZWL, Warszawa, 2015, 2, ISBN 978-83-200-4207-8.
  • https://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,23532533,skora-wrazliwa-na-wszystko.html