Senior maluszka tuli – pierwszy taki projekt w Polsce

„Senior maluszka tuli” to akcja, w której dwie najważniejsze role odgrywają seniorzy i noworodki. Celem akcji jest, aby obie strony wyniosły coś dla siebie. Na czym polega ten prosty, a jakże trafiony pomysł? Wolontariusze w wieku powyżej 60 lat, po odpowiednich szkoleniach, już jesienią pojawią się na oddziale w szpitalu w Poznaniu. Jakie będzie ich zadanie? Będą wsparciem dla rodziców chorych noworodków, pomogą w opiece nad nimi, głównie przez przytulanie.
starsza pani opiekuje się dzieckiem
123RF
Spis treści

Senior maluszka tuli

Już od kwietnia 2019 trwała rekrutacja do programu. Organizatorem akcji jest Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu, a całe przedsięwzięcie współfinansowane jest przez Miasto Poznań oraz Centrum Inicjatyw Senioralnych. Do programu mogły się zgłaszać osoby po 60 roku życia. Zanim jednak wybrani kandydaci mogli pojawić się na Oddziale Noworodkowym w Szpitalu Miejskim im. Raszei, zostali odpowiednio przeszkoleni. Kursy prowadzili lekarze, pielęgniarki i psycholodzy. Seniorzy poznawali nie tylko tajniki opieki nad noworodkiem, ale także szpitalny sprzęt i akcesoria. Sami również musieli przejść odpowiednie badania. Ich pomoc ma na celu odciążenie nie tylko rodziców, ale także personel. Oczywiście zanim senior porwie w swoje ręce maluszka, zgodę musi wyrazić pracownik szpitala oraz rodzic. Niestety na oddziale przebywają też dzieci, przy których nie ma rodziców. Dlatego dodatkowe ręce i chęci do tulenia przydadzą się tu tym bardziej. Pierwsi przeszkoleni wolontariusze już niebawem pojawią się na szpitalnym korytarzu. Część z nich próbowało już swoich sił w ramach praktyk. Okazało się, że dobroczynny wpływ przytulania działa w dwie strony. Dzieciom poprawia się samopoczucie i zmniejsza poziom lęku, a seniorzy czują się potrzebni i mogą w ciejawy sposób wypełnić swój czas wolny.

Noworodek przebywający dłuższy czas w szpitalu, zwłaszcza, gdy dokucza mu choroba, czuje się osamotniony i zestresowany, a to bezpośrednio wpływa na jego odporność i rozwój psychiczny.  Warto dodać, że ten innowacyjny projekt na skalę krajową, cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Pojawiło się wielu kandydatów,  a swoją chęć pomocy zgłaszali także ludzie młodsi. Ta edycja programu potrwa do końca roku, ale kto wie, może tak udaną inicjatywę uda się powtórzyć, a przykład z Poznania wezmą także inne miasta w Polsce? Zachęcamy :)

Czytaj również

Bibliografia

  • źródło: https://hospicjum-palium.pl/projekty/senior-maluszka-tuli/