Co jeść żeby szybko schudnąć? Dieta na odchudzanie

Szybka i skuteczna dieta to marzenie wielu osób zmagających się z nadprogramowymi kilogramami. Czym charakteryzuje się dobra dieta na odchudzanie? Co jeść, żeby szybko schudnąć i jednocześnie zachować zdrowie? Podpowiadamy.
Sałatka odchudzająca
Źródło:123RF
Spis treści

Co jeść, żeby szybko schudnąć?

Nim opiszemy skuteczne sposoby na schudnięcie, musimy zaznaczyć, że zbyt szybkie tempo utraty wagi jest niekorzystne dla naszego zdrowia, a ponadto może zakończyć się efektem jojo, czyli powrotem nadprogramowych kilogramów (nierzadko z nawiązką). Dobra dieta odchudzająca to tak naprawdę zmiana nawyków żywieniowych na całe życie. Dzięki nim szczupła sylwetka zostanie z nami na zawsze, a my będziemy cieszyć się nie tylko smukłą talią, ale też dobrym zdrowiem. Za bezpieczne tempo chudnięcia uznaje się maksymalnie 1 kilogram tygodniowo. Jeśli zamierzamy stosować dietę polegającą na liczeniu kalorii, powinniśmy przyjmować około 500-800 kalorii mniej niż wynika to 
z naszego zapotrzebowania. Aby je wyliczyć, można skorzystać ze specjalnego kalkulatora kalorii dostępnego w Internecie. Podając takie wartości jak wiek, wagę, wzrost i poziom aktywności fizycznej, algorytm obliczy ile kalorii powinniśmy przyjmować, jeśli chcemy zachować naszą wagę, a ile, by schudnąć. 

Skuteczna dieta odchudzająca

Za jedną z najskuteczniejszych diet odchudzających uznaje się dietę Dukana, ma ona jednak tylu zwolenników, co przeciwników. W czasie pierwszej fazy jej trwania można jeść jedynie mięso, ryby i nabiał. Zrezygnować trzeba nie tyko z chleba czy makaronów, ale też warzyw i owoców! Choć dieta Dukana jest uznawana za kontrowersyjną, trzeba przyznać, że daje spektakularne efekty. W ciągu pierwszych 10 dni można schudnąć około 5-7 kilogramów. Ryzyko? Zaburzenia funkcjonowania nerek, wypadające włosy i osłabione paznokcie. Tym, którzy chcą szybko schudnąć, poleca się także dietę kopenhaską. Tu również podstawą jest chude mięso, jednak dodatkowo można jeść małe porcje warzyw oraz jeden owoc dziennie. Istotne w diecie kopenhaskiej są pory zjadania posiłków. Śniadanie je się do godz. 8, obiad o 14, a kolację najpóźniej o 18. Efekty są podobne do tych, które można osiągnąć stosując dietę Dukana. W obu tych przypadkach warto dodatkowo zażywać witaminy i minerały 
w tabletkach.

Zdrowa dieta odchudzająca

Zdrowa dieta odchudzająca to dieta różnorodna, zawierająca zarówno białko, węglowodany, jak i zdrowe tłuszcze, bogata w świeże warzywa, owoce, pestki oraz orzechy. Ważne, by zachowywać odpowiednie ich proporcje, a obfitość posiłków dopasowywać do zapotrzebowania kalorycznego. Potrawy dobrze jest piec i gotować, a nie smażyć. Wbrew pozorom dieta stosowana przy odchudzaniu nie wyklucza spożywania tłuszczy, ważne jednak, by były one zdrowe i pochodziły z ryb, orzechów czy awokado. Do sałatek warto dodawać za to na przykład olej lniany. Węglowodany niech będą złożone - pełnoziarniste pieczywo czy makarony zapewnią nam uczucie sytości na dłużej. Jeśli nasze zapotrzebowanie kaloryczne to 1900 kcal dziennie, ułóżmy sobie jadłospis np. na 1400. Tym sposobem będziemy dostarczać naszemu organizmowi niezbędnych witamin i składników mineralnych, a tempo chudnięcia będzie bezpieczne. Pamiętajmy, że zdrowe, urozmaicone menu dostosowane do naszego trybu życia będzie najlepszą dietą odchudzającą.

Dieta odchudzająca brzuch

Nie istnieje coś takiego, jak specjalna dieta na otyłość brzusznąOsoby z takim problemem powinny ułożyć swój jadłospis pod okiem doświadczonego dietetyka. Otyłość brzuszna jest bowiem najbardziej niebezpieczną dla zdrowia formą otyłości, a często bierze się ona z nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Właśnie dlatego kluczem diety odchudzającej brzuch jest wprowadzenie na stałe tych dobrych. Ze względu na to, iż otyłości brzusznej często towarzyszą problemy z przemianą materii, w diecie na płaski brzuch powinno znaleźć się sporo wspomagającego trawienie błonnika. Perystaltykę jelit usprawnią m.in. otręby pszenne, siemię lniane, nasiona chia, suszone śliwki, a także wiele świeżych warzyw i owoców. W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się także jogurty naturalne oraz kefiry. Trawienie wspomożemy jedząc mniej, a częściej. Układ pokarmowy znacznie lepiej poradzi sobie z pięcioma mniejszymi posiłkami niż trzema dużymi. Warto pamiętać także o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Dzień dobrze jest zacząć od szklanki ciepłej wody z cytryną.

Jak schudnąć? Dieta to nie wszystko

Jeśli zależy nam na pozbyciu się zbędnych kilogramów, za wprowadzeniem odpowiedniej diety na odchudzanie powinna iść aktywność fizyczna. Jeśli wcześniej prowadziliśmy raczej siedzący tryb życia, nie musimy od razu zapisywać się na najcięższe zajęcia na siłowni czy przebiec półmaratonu. Ważne jednak, by zacząć się ruszać - w ten sposób nie tylko spalimy więcej kalorii, ale też zadbamy o nasze zdrowie. Osoby będące na bakier ze sportem mogą na początek spróbować nordic walkingu. Odpowiednie dla nich będzie także pływanie, jazda na rowerze czy zajęcia fitness dla początkujących. Różnicę zrobi już kilka godzin ćwiczeń w tygodniu! Najtrudniej oczywiście jest zacząć, jeśli jednak odkryjemy swoją ulubioną formę ruchu, po jakimś czasie nie będziemy mogli się bez niej obejść! 

Zobacz także:

 

Bibliografia

  • „Schudnij z przyjemnością. Podręcznik radosnego odchudzania”, A. Stolarz
  • „Głodne emocje. Jak schudnąć mądrze, skutecznie i na zawsze”, A. Sasin