Miliard seniorów: to możliwe jeszcze w tej dekadzie!

eszcze przed rokiem 2020 na świecie będzie już miliard ludzi w wieku 60+. To olbrzymie wyzwanie w skali globalnej.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia w każdym miesiącu milion ludzi obchodzi setne urodziny. Rośnie udział emerytów w społeczeństwach, coraz więcej jest też stulatków.

Zjawisko obserwujemy również w Polsce. W ogromnym tempie wzrasta liczba osób w wieku emerytalnym. W 2010 roku było ich już ponad 6 milionów. Podnosi się też średni wiek mieszkańców Polski. Jeszcze w 2000 r. statystyczny Polak miał 35,4 roku, a w 2007 - już 37,3. Przewiduje się, że w 2025 r. męźczyźni będą żyć średnio 77,6 roku, a kobiety 83,3. Zarazem osoby w wieku 65+ będą już stanowić niemal jedną czwartą całego społeczeństwa!

Wszystkie te zmiany wymuszają nowe spojrzenie na starzenie. To wyzwanie zarówno dla społeczeństwa, samych seniorów, jak i władz. W nowy sposób patrzy się na osoby starsze: powstaje coraz więcej ośrodków im dedykowanych, dostosowywana jest infrastruktura, prowadzone są badania. Naukowcy zwracają zwłaszcza uwagę na aspekty zdrowotne. Długie życie wymaga dbania o zdrowy styl życia i aktywność.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!