Miliard seniorów: to możliwe jeszcze w tej dekadzie!

eszcze przed rokiem 2020 na świecie będzie już miliard ludzi w wieku 60+. To olbrzymie wyzwanie w skali globalnej.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia w każdym miesiącu milion ludzi obchodzi setne urodziny. Rośnie udział emerytów w społeczeństwach, coraz więcej jest też stulatków.

Zjawisko obserwujemy również w Polsce. W ogromnym tempie wzrasta liczba osób w wieku emerytalnym. W 2010 roku było ich już ponad 6 milionów. Podnosi się też średni wiek mieszkańców Polski. Jeszcze w 2000 r. statystyczny Polak miał 35,4 roku, a w 2007 - już 37,3. Przewiduje się, że w 2025 r. męźczyźni będą żyć średnio 77,6 roku, a kobiety 83,3. Zarazem osoby w wieku 65+ będą już stanowić niemal jedną czwartą całego społeczeństwa!

Wszystkie te zmiany wymuszają nowe spojrzenie na starzenie. To wyzwanie zarówno dla społeczeństwa, samych seniorów, jak i władz. W nowy sposób patrzy się na osoby starsze: powstaje coraz więcej ośrodków im dedykowanych, dostosowywana jest infrastruktura, prowadzone są badania. Naukowcy zwracają zwłaszcza uwagę na aspekty zdrowotne. Długie życie wymaga dbania o zdrowy styl życia i aktywność.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!