Królowa Elżbieta II przeszła zabieg usunięcia zaćmy

Spis treści

Królowa Elżbieta II poddała się zabiegowi usunięcia zaćmy miesiąc temu. Media dowiedziały się o tym dopiero teraz, 92-letnia królowa Wielkiej Brytanii nie odwołała z tego powodu żadnych zaplanowanych spotkań.

„92-letnia brytyjska królowa Elżbieta II w ubiegłym miesiącu pomyślnie przeszła zaplanowany zabieg usunięcia zaćmy” - poinformował rzecznik z Pałacu Buckingham.

Brytyjskie media zwracają uwagę na zdjęcia z ostatniego miesiąca, na których królowa pojawiała się w okularach przeciwsłonecznych. To jedyny znak, który może sugerować, że miała jakieś problemy zdrowotne. Królowa Elżbieta wzięła udział we wszystkich zaplanowanych w tym czasie spotkaniach i wydarzeniach.

Królowa Elżbieta II– w zdrowym ciele zdrowy duch

Królowa Elżbieta II może pochwalić się świetnym zdrowiem, którego zapewne pozazdrościłoby jej wielu seniorów. Oczywiście problemy zdrowotne nie omijają jej z powodu korony, ale zazwyczaj nie są to poważne dolegliwości. Zabieg usunięcia zaćmy to nie pierwsza przypadłość dotycząca oczu koronowanej głowy. W 2006 roku królowa cierpiała z powodu pęknięcia naczynia krwionośnego w prawym oku. Jednak uznano, że są to tylko zmiany typowe dla osób w podeszłym wieku.

Tego samego roku monarchini skarżyła się jeszcze na ból pleców, który uniemożliwił jej udział w otwarciu Emirates Stadium, nowego stadionu Arsenalu. Pojawiły się wtedy plotki, że królowa nie pojawi się na inauguracyjnym posiedzeniu Parlamentu, jednak  wróciła do zdrowia na czas. Królowa przeszła także operację lewego i prawego kolana.

Sprawdź: Z czego lubią śmiać się polscy Seniorzy?

królowa Elżbieta

Urodziny dwa razy w roku

Królowa Elżbieta II mimo swojego wieku jest dalej bardzo aktywna. Media już od dłuższego czasu spekulują na temat jej abdykacji, ale ta nie daje za wygraną. Co prawda część jej publicznych obowiązków przeszła na jej dzieci i innych członków rodziny królewskiej, jednak ona ciągle pozostaje zaangażowana w pracę i czynnie sprawuje wszystkie swoje oficjalne obowiązki.

Niedawno obchodziła 92 urodziny, królowa każde urodziny obchodzi dwa razy w roku. Pierwszy raz – we właściwym terminie, czyli 21 kwietnia, drugi – w trakcie oficjalnych obchodów Trooping of the Colour. Podczas wydarzenia odbywa się defilada 1400 żołnierzy, 200 koni i 400-osobowej orkiestry wojskowej, organizowana jest zwykle w drugą sobotę czerwca, zwyczaj ten zapoczątkował król Jerzy II. W tym roku z tej okazji w Hyde Parku w Londynie zagrzmiały armaty, oddając na cześć monarchini 41-krotną salwę.

Czytaj też: Ludzie, którzy mają cel, żyją dłużej!

Królowa Elżbieta II – najdłużej panujący monarcha


Przedstawicielka rodu Windsorów panuje od 1952 roku, a to sprawia, że jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii w całej historii. Rekord został pobity dokładnie 9 września 2015 roku, tego dnia przebiła swoją prababkę – królową Wiktorię, która panowała przez 63 lata, 7 miesięcy i 2 dni.

21 grudnia 2007 królowa stała się też najstarszym brytyjskim monarchą. A od 13 października 2016 jest także najdłużej panującą żyjącą głową państwa na świecie. Wcześniej tytuł ten przysługiwał Ramie IX – królowi Tajlandii, który rządził od 1946 do swojej śmierci w 2016 roku.

Co ciekawe – w przypadku Elżbiety niemożliwe jest podanie dokładnego momentu rozpoczęcia panowania, ponieważ jej ojciec zmarł w czasie snu. Król Jerzy VI zmarł na raka gardła 6 lutego 1952 roku. Zanim jednak do tego doszło Elżbieta przejmowała coraz więcej jego obowiązków. Między innymi wyjeżdżała za granicę, odwiedziła wtedy Grecję, Włochy, Maltę i Kanadę. Z mężem pojechała także w podróż po krajach Wspólnoty Narodów. Odwiedziła wówczas 15 krajów, wygłosiła 157 przemówień, uczestniczyła w 135 przyjęciach i 50 balach. Wiadomość o śmierci ojca dotarła do niej w trakcie jednego z oficjalnych wyjazdów.

Elżbieta II została ogłoszona królową 7 lutego 1952.

królowa Elżbieta

Królowa Elżbieta II – moda, styl i etykieta królewska

Od samego początku panowania dużo wagi przykładała do etykiety i protokołu królewskiego, ściśle go przestrzegając. Protokół zabrania m.in. dotykania królowej, stawania do niej tyłem, czy jedzenia jeśli koronowana głowa skończy pierwsza. Obowiązują także określone zasady dotyczące ubioru, np. nie na miejscu jest odsłanianie ramion, a damy mogą nosić kapelusze tylko do godz. 18.

Królowa Elżbieta jest znana ze swoich gustownych strojów oraz dopełniających stroje kapeluszy, ubiera się tradycyjnie i ze smakiem. Uczestniczy w wielu imprezach i wydarzeniach kulturalnych. Interesuje się jazdą konną, fotografią i psami, szczególnie ulubioną rasą - Pembroke Welsh Corgi.

Zobacz również: Krystyna Sienkiewicz: Ja nie jestem stara, ja się staram

Mimo przestrzegania tradycyjnej etykiety Elżbieta pokazuje także rodzinę królewską z ludzkiej strony. Jako pierwsza wpuściła media do życia rodziny królewskiej i pozwoliła im zobaczyć to, co do tej pory było zarezerwowane tylko dla jej ścisłych członków. W telewizji transmitowano jej koronację, wystąpiła także na żywo podczas otwarcia linii promowej na rzece św. Wawrzyńca a także upoważniła BBC do stworzenia dokumentalnego filmu o życiu codziennym królewskiej rodziny. Coraz częściej przymyka także oko na pochodzenie wybranek serca książąt.