Jak zatuszować zmarszczki? Makijaż odmładzający po 50

Jak zatuszować zmarszczki? To pytanie nurtuje wiele kobiet. Niestety często w trakcie robienia makijażu zdarza się, że zmarszczki są podkreślane, a nie ukrywane. Takie błędy przytrafiają się większości kobiet. Poznaj kilka kilka sprawdzonych trików, a efekty będą oszałamiające.
Seniorka wklepuje krem na zmarszczki
źródło:123RF
Spis treści

Zmarszczki to naturalny efekt starzenia skóry. Tworzą się na czole, pod oczami, wokół oczu i ust, a także na szyi. Stosując odpowiednie kremy lub sera można je w pewnym stopniu łagodzić. Często też kobiety sięgają po zabiegi medycyny estetycznej, lecz istnieje wiele domowych sposobów na pozbycie się zmarszczek. Potężną bronią w tuszowaniu zmarszczek jest także właściwie wykonany makijaż.

Czym są zmarszczki?

Z wiekiem skóra każdego człowieka starzeje się. Sam proces starzenia organizmu jest nieunikniony, a biologiczna aktywność komórek zdecydowanie się zmniejsza wraz z wiekiem i spowalnia procesy regeneracyjne. Na skórze powstają nieestetyczne wgłębienia na skutek zwiotczenia elastynowych i kolagenowych włókien.

Jednak zmarszczki to nie tylko oznaka wieku i upływającego czasu - to także często efekt złej diety czy też niehigienicznego trybu życia. Słońce także im sprzyja. Jakie czynniki jeszcze wpływają na ich powstawanie? To podstawowych należą:

 • czynniki genetyczne, na które nikt nie ma wpływu,
 • czynniki wewnętrzne, które ściśle związane są z nieprawidłową gospodarką hormonalną, niewłaściwą dietą czy niekontrolowaną mimiką twarzy,
 • czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV czy opalanie w solarium.

Zmarszczki powstają z wcześniej utworzonych linii i niewielkich rys i dzielą się na:

 • zmarszczki mimiczne, które są następstwem stałych ruchów skóry nad mięśniami mimicznymi,
 •  zmarszczki statyczne, które są już utrwalonymi zmarszczkami mimicznymi,
 • zmarszczki grawitacyjne, które są wywoływane zmianami konturów twarzy na skutek spadku sprężystości skóry.

Zmarszczki są także efektem kurczenia się mięśni, utraty wody i osłabienia włókien kolagenowych. Z pomocą przychodzi tutaj medycyna estetyczna i różnego rodzaju zabiegi. Wypełnianie zmarszczek i przywrócenie owalu twarzy powinno być zawsze przeprowadzane przez lekarza, zgodnie z technikami iniekcji, które są odpowiednio dobierane do rodzaju zmarszczek i końcowych oczekiwań.  

Zmarszczki na czole

Zmarszczki na czole to jedne z najbardziej widocznych zmian, dodających każdej kobiecie lat. Te pionowe i poziome pojawiają się dość wcześnie i niestety z czasem się pogłębiają. W młodym wieku są raczej niezauważalne, ale z upływem lat potrafią przekształcać się w szpecące bruzdy. 

Z wiekiem spada produkcja fibroblastów, które odpowiadają za tworzenie kolagenu, kwasu hialuronowego i elastyny. To wszystko prowadzi do utraty jędrności skóry. Pewne procesy można zahamować, stosując odpowiednio do wieku dobrane kremy, które mocno nawilżają skórę i wykazują silne działanie przeciwzmarszczkowe. Dobry kremna zmarszczki na czole powinien zawierać:

 • witaminę A, 
 • witaminę E, 
 • kwas hialuronowy,
 • retinol, który pobudza produkcjęelastyny i kolagenu,
 • peptydy, przeciwdziałające tworzeniu się zmarszczek na czole,
 • hydroksykwasy, odpowiadające za złuszczanie naskórka.

Warto także chronić twarz przed słońcem, stosować kremy z filtrem i naprawdę systematycznie dbać o skórę dojrzałąJak zatuszować zmarszczki na czole? Oto kilka sprawdzonych sposobów:

 • nosić na słońcu okulary przeciwsłoneczne, aby nie marszczyć czoła, a tym samym zapobiegać powstawaniu zmarszczek,
 • prawidłowo i systematycznie nawilżać czoło,
 •  stosować maseczki z soku z cytryny i miodu lub oliwy z oliwek,
 • stosować okłady z rozcieńczonego octu jabłkowego,
 • wykonywać systematycznie peeling enzymatyczny,
 • wykonywać odpowiednie ćwiczenia, zwane jogą twarzy. 

Zawsze warto się wysypiać i unikać w miarę możliwości stresu. Zmęczenie nie jest sprzymierzeńcem kobiety, a niekiedy potrafi mocno wydobyć każde zmarszczki, te na czole również. 

Zmarszczki mimiczne

Zmarszczki mimiczne to efekt emocji, które wyrażane są właśnie przez mimikę twarzy. Najprościej mówiąc to ślady skurczów mięśni twarzy. Medycyna określa ten rodzaj zmarszczek jako następstwo stałych ruchów skóry nad mięśniami mimicznymi. Powstają one pod kątem prostym do linii napinania się mięśni. Co powoduje tego rodzaju zmarszczki? Oto główne przyczyny:

 • śmiech,
 • marszczenie brwi,
 •  indywidualne grymasy twarzy,
 • mrużenie oczu.

Są one odpowiedzią na brak kolagenu, elastyny i zwiotczenia mięśni. Początkowo powstają drobne zmarszczki, które z czasem się utrwalają. Twarz jest dość mocno narażona na tego typu zmiany, gdyż jest to jedna z bardziej dynamicznych i ekspresyjnych części ciała. Kiedy powstają pierwsze zmarszczki mimiczne? Ten problem nie dotyczy tylko osób dojrzałych. Pierwsze mogą już się pojawiać pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Oto mapa zmarszczek mimicznych:

 • czoło- te zmarszczki mimiczne pojawiają się dość wcześnie i są dość mocno widoczne. Czoło to rozległy obszar na twarzy, dlatego też jakiekolwiek bruzdy czy fałdy szybko rzucają się w oczy. Niestety przysparzają twarzy lat i nadają jej smutny wygląd;
 • policzki- tutaj zmarszczki mimiczne pojawiają się dość rzadko. Te mięśnie twarzy są bowiem cały czas poddawane ćwiczeniom w trakcie mówienia, ale często przyczyną tych zmarszczek jest szeroki i szczery uśmiech,
 • oczy- skóra wokół oczu to najdelikatniejszy obszar twarzy. Jest ona bardzo cienka i wrażliwa. Niestety zawiera także małe ilości tkanki tłuszczowej, która spełnia wysokie działanie ochronne. Marszczenie oczu i szczery uśmiech to główne przyczyny powstawania zmarszczek mimicznych w tym miejscu. Skóra się marszczy i powstają charakterystyczne kurze łapki;
 •  usta- ten obszar twarzy jest także narażony na powstawanie zmarszczek mimicznych. I w tym przypadku to uśmiech jest odpowiedzialny za te zmiany. Z reguły zmarszczki pojawiają się za kącikami ust. Z upływem lat przekształcają się w bruzdy nosowo-wargowe.

Jak zatuszować zmarszczki mimiczne? Jak je redukować i wspomagać skórę wokół oczu, ust czy czoła? W tym zakresie działania powinny być wielopłaszczyznowe. Przede wszystkim należy stosować kremy mocno nawilżające na wszystkie newralgiczne miejsca twarzy. Za niski poziom nawilżenia skóry niestety pogłębia takie niekorzystne zmiany. 

Dobrze, aby kosmetyki zawierały witaminę A, E, kolagen lub kwas hialuronowy. Ogromne znaczenia ma także właściwa pielęgnacja skóry twarzy. Zawsze należy wieczorem przeprowadzać demakijaż, ale w sposób delikatny, nie pocierając zbyt mocno skóry w miejscach zmarszczek mimicznych. Nadmierne pocieranie to zmniejszanie napięcia skóry. 

Trzeba też pamiętać, żę nadmierne opalnie i promieniowanie słoneczne to destrukcyjne działanie na skórę. Zawsze konieczne jest używanie kremów ochronnych z filtrem UV. 

Na redukcję zmarszczek mimicznych wpływ ma także odpowiednia dieta. Cukier, konserwanty czy mocno przetworzona żywność bardzo źle działają na skórę. Należy wzbogacać dietę w warzywa i owoce, albowiem najważniejsze znaczenie mają produkty o działaniu antyoksydacyjnym.  

Medycyna estetyczna oferuje również szeroki pakiet zabiegów, które mają na celu tuszowanie i likwidowanie zmarszczek mimicznych. Do takich należą zastrzyki z wypełniaczami, mezoterapia igłowa czy nici, ale w tych przypadkach wymagana jest szczegółowa konsultacja lekarska. 

Jak wykonać makijaż odmładzający po 50?

Jak zatuszować zmarszczki makijażem? Czy to w ogóle możliwe? Oczywiście, że tak. Ale należy pamiętać o naczelnej zasadzie – każdy makijaż trzeba wykonywać z dużym umiarem, bez zbyt dużej ilości nakładanych kosmetyków. W tym przypadku zasada „im mniej tym lepiej” w pełni zdaje egzamin, szczególnie w dojrzałym wieku. Makijaż odmładzający jest stosowany już po 50 roku życia. Jest to ten wiek, w którym wiele osób uważa, iż może już nie wypada się malować. Takie myślenie to błąd. Trzeba tylko taki makijaż dostosować do wieku i naturalnych potrzeb skóry dojrzałej. Potrafi on zdziałać cuda. 

Podstawowe zasady makijażu po 50:  

 • umiar w ilości używanych kosmetyków- niestety zbyt wiele kosmetyków na twarzy, wbrew pozorom nie zatuszuje niedoskonałości i zmarszczek, ale tylko je uwypukli. Twarz staje się wtedy ciężka i przypomina maskę;
 • warstwowe nakładanie kosmetyków- wszystkie kosmetyki (krem, podkład, rozświetlacz) należy nakładać cienkimi warstwami, pozostawiając je dowchłonięcia. Każda warstwa musi być dobrze rozprowadzona, aby makijaż wtapiał się w skórę;
 • precyzja w makijażu- kosmetyki nałożone nieprecyzyjnie mogą tworzyćplamy na twarzy, a to najbardziej nieestetyczny wygląd. Nadmiar podkładu czy fluidu może zbierać się w bruzdach zmarszczek czy załamaniach skóry, tworząc dodatkowe plamy iprzebarwienia. Warto używać gąbek do rozprowadzania podkładu i pędzli do innych kosmetyków;
 • precyzyjne malowanie ust- szminka, która wychodzi poza usta bardziej uwydatnia zmarszczki w tych okolicach. Niestety jakiekolwiek niedociągnięcia na skórze już dojrzałej, wzbogaconej o zmarszczki, są niestety bardziej widoczne. Warto delikatnie obrysować usta kredką i nie wychodzić poza jej linię,
 • właściwe dobieranie kosmetyków- podkład nie może być za ciężki, a powinien mieć płynną lub kremową konsystencję. Po użyciu takiego kosmetyku twarz wygląda naturalnie i gładko. Przed nałożeniem fluidu trzeba twarz nawilżyć kremem. Takie działanie sprzyja równomiernemu rozprowadzeniu podkładu. Przy zmarszczkach nie należy używać sypkiego pudru. Niestety zawsze uwydatnia on niedoskonałości twarzy. Umiar wskazany jest także przy malowaniu oczu. Warto je delikatnie podkreślić, używając jaśniejszych cieni do powiek. 

Aby makijaż był precyzyjny i dodawał blasku, lusterko zawsze powinno stać w miejscu dobrze oświetlonym. Dobrze, aby korzystać z naturalnego światła, gdyż sztuczne często oszukuje i odmładzający makijaż kobiety po 50 może być za intensywny, a nawet wulgarny. 

Czytaj również

Bibliografia

 • 1. dr A. Przylipiak, dr M. Niczyporuk, mgr E. Galicja i inni „Podstawy medycyny estetycznej”, podręcznik dla studentów kosmetologii, UM w Białymstoku, 2014 r.,
 • 2. dr P. Styczeń „Wyrolować zmarszczki”, Akademia Medyczna w Katowicach,
 • 3. kosmetolog M. Młotkowska „Magia makijażu”.