Jak ustrzec się przed grypą i jej powikłaniami?

Co roku aż 3 miliony Polaków zmagają się z grypą, najczęściej w sezonie jesienno-zimowym. Choroba ta powoduje wiele powikłań, niebezpiecznych zwłaszcza dla małych dzieci i osób starszych. Szczyt zachorowań przypada na okres od października do kwietnia. Właśnie w tych miesiącach warto się szczepić. Dlaczego? Bo nieleczona grypa może doprowadzić nawet do zgonu.
Mąż opiekuje się chorą kobietą
Źródło: 123RF
Spis treści

Jak dochodzi do zarażenia grypą?

Na grypę narażony jest każdy. Oczywiście w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się: małe dzieci, seniorzy, osoby przewlekle chore i o obniżonej odporności. Niestety łatwo się nią zarazić, zwłaszcza w miejscach publicznych, takich jak: sklep, środki komunikacji miejskiej itp. Przenosi się drogą kropelkową. Wystarczy kichnięcie, buziak lub zwykła rozmowa. Dodatkowo grypę często trudno zdiagnozować.

Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Grypa daje objawy podobne do przeziębienia, zwłaszcza na początku choroby. A właśnie odpowiednia diagnoza już na samym początku, może być gwarantem szybszego dojścia do zdrowia i braku nieprzyjemnych powikłań. Jeśli towarzyszy Ci rozbicie, ból całego ciała (w tym głowy, stawów, mięśni), a także wysoka, utrzymująca się gorączka, to możesz podejrzewać grypę i należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Dobrze zdiagnozowana i odpowiednio leczona grypa powinna ustąpić po niecałych dwóch tygodniach. Jeśli choroba się nie cofa, a pojawiają się dodatkowe dolegliwości, takie jak:

  • kołatanie serca,
  • duszności,
  • ból w klatce,

należy sprawdzić czy nie doszło do powikłań.

Powikłania po grypie

Grypa nie tylko może prowadzić do powikłań, ale także pogłębiać już istniejące dolegliwości, zwłaszcza takie jak: astma, cukrzyca czy choroby płuc. Gdy grypa jest nieleczona doprowadzić może do:

  • zapalenia ucha,
  • zapalenia zatok,
  • zapalenia płuc,
  • zapalenie mięśnia sercowego.

Szczepienie przeciwko grypie

Istnieje coś takiego jak program szczepień ochronnych. W wielu miastach w Polsce szczepienie przeciwko grypie są dostępne bezpłatnie dla osób powyżej 65 roku życia. Warto zorientować się czy w Waszej okolicy jest taka możliwość. Dlaczego warto się szczepić? Szczepienie nie tylko zmniejsza ryzyko zachorowań, ale także chroni przed groźnymi powikłaniami. Pamiętajmy, że jeśli wokół siebie mamy dzieci czy osoby starsze, to szczepiąc się zmniejszamy ryzyko zachorowań także u nich.

Czytaj również

Bibliografia

  • http://szczepienia.pzh.gov.pl/