Ile wnucząt i prawnucząt ma królowa Elżbieta II? Kolejne royal baby w drodze!

Od kilku dni Wyspy Brytyjskie żyją informacją o królewskim potomku, który przyjdzie na świat w przyszłym roku. Trzecie dziecko księżnej Kate i księcia Williama, czyli wnuka królowej, może w przyszłości zasiąść na brytyjskim tronie. Królewska rodzina rośnie w siłę i stale się powiększa. Ile wnucząt i prawnucząt ma już 91-letnia królowa Elżbieta II?
Spis treści

Królowa Elżbieta II

Elżbieta Aleksandra Maria, czyli królowa Elżbieta II jest córką króla Jerzego VI z dynastii Windsorów. Już w wieku 26 lat zasiadła na królewskim tronie. Obecnie oprócz Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej za głowę państwa uznaje ją jeszcze 15 innych krajów, między innymi Australia oraz Kanada. Nieprzerwanie panuje od 65 lat. Tym samym jest najdłużej panującą głową państwa na całym świecie. Choć przekroczyła już 90-tkę nadal pełni swoje obowiązki, nie tylko królowej, ale także babci i prababci.

Dynastia Windsorów

Elżbieta wraz z swym mężem – księciem Filipem, doczekali się 4 dzieci:

  • księcia Walii - Karola (ur. 1948), który jako pierworodny potomek jest następcą tronu, ma dwóch synów: Williama i Harry’ego.
  • księżniczki królewskiej Anny (ur. 1950) - rozwiodła się z pierwszym mężem, z którym ma dwójkę dzieci, ponownie wyszła za mąż;
  • księcia Yorku Andrzeja (ur. 1960), który ma dwie córki
  • hrabię Wessex Edwarda (ur. 1964), ma córkę i syna.

Rodzina królewska

Przez lata rodzina królewska nie uchroniła się od skandali. Życie „na świeczniku”, pod odstrzałem fotoreporterów i dziennikarzy sprawiło, że nie zabrakło przykrych wydarzeń, takich jak zdrady czy rozwody, a nawet tragicznych, jak śmiertelny wypadek samochodowy księżnej Diany (żony księcia Karola).

Jednak obecnie największym zainteresowaniem mediów na całym świecie cieszy się młoda książęca para: William i Kate. Choć pobrali się w 2011 roku, oczekują już narodzin 3 dziecka. Ich pierwszy potomek – dziś czteroletni książę George, w przyszłości zasiądzie na brytyjskim tronie.

Wnuki i prawnuki królowej Elżbiety II

Królowa może poszczycić się liczną rodziną, która ciągle się powiększa. W 2016 roku z okazji 90 urodzin Elżbiety II stworzono 3 oficjalne fotografie. Na jednej z nich, znana artystka – Annie Leibovitz, sfotografowała królową z częścią jej wnuków i prawnuków.

królowa Elżbieta

Źródło fot.: Oficjalny profil Kensington Palace na Twitterze


Królowa Elżbieta ma ośmioro wnucząt: 4 dziewczynki i 4 chłopców. A także już 5 prawnucząt: 1 chłopca i 4 dziewczynki. Książę George – pretendent do tronu oraz jego młodsza siostra – księżniczka Charlotte, wkrótce powitają na świecie swojego brata lub siostrę, czyli 6-go prawnuka królowej Elżbiety II.