Hospicjum domowe - na czym polega, jak załatwić?

Hospicjum domowe sprawuje opiekę nad nieuleczalnie chorymi w miejscu ich zamieszkania. Ma za zadanie ułatwić godne przeżycie ostatnich chwil wśród najbliższych. Zapewnia się opiekę lekarza, pielęgniarki, psychologa, fizjoterapeuty. Trzeba jednak pamiętać, że opieka nad chorym w domu, w ramach hospicjum domowego, w dużej mierze spadnie na barki jego opiekuna lub opiekunów.

Co to jest hospicjum domowe?

Zanim podejmiesz decyzję o leczeniu paliatywnym w domu, sprawdź co to jest domowe hospicjum, na czym polega jego pomoc, kto może liczyć na opiekę w ramach hospicjum domowego, jak załatwić niezbędne formalności, jakie są kryteria zakwalifikowania do hospicjum domowego?

W razie potrzeby warto wyszukać w internecie możliwość takiej opieki w swoim mieście, wpisując w wyszukiwarkę np. hospicjum warszawa, hospicjum domowe warszawa. Jeśli chcesz sprawdzić ceny takich usług prywatnie, nie w ramach NFZ, wpisz opieka paliatywna cennik.

Hospicjum domowe

Żeby odpowiedzieć na pytanie, czym jest hospicjum domowe, powiedzmy najpierw, czym jest w ogóle hospicjum. Pojęcie to wywodzi się od łacińskiego słowa hospitium czyli gościna. Przed wiekami oznaczało ono miejsce, gdzie podróżny mógł uzyskać schronienie i doświadczyć opieki. Z biegiem lat znaczenie słowa ewoluowało, przez długi czas tak określane były szpitale i przytułki dla bezdomnych. Dopiero stosunkowo niedawno termin ten nabrał współczesnego znaczenia. Obecnie w ten sposób określamy miejsca, w których realizowana jest tak zwana opieka paliatywna w hospicjum, polegająca na zapewnieniu pomocy:

 • medycznej,
 • psychologicznej
 • i społecznej umierającemu człowiekowi i jego rodzinie.

Hospicja, których dziesiątki tysięcy działają obecnie na świecie, są rozwinięciem idei i obserwacji wyniesionych z pierwszego takiego miejsca - St.Joseph’s Hospice w Londynie. W Polsce ruch hospicyjny rozwija się od lat 80. XX wieku. Opiekę hospicyjną świadczy się obecnie stacjonarnie, w samych hospicjach, ale także w warunkach domowych – gdzie hospicjum niejako „przyjeżdża” do chorego, w ramach opieki paliatywnej.

Reklama

Opieka paliatywna w domu

Na czym polega hospicjum domowe i dla kogo jest? Wbrew nieco mylącej nazwie, nie mieści się oczywiście w domu pacjenta, są to działania w ramach opieki paliatywnej. Obejmują swoją opieką pacjentów pozostających w swoich domach, w promieniu do 30 kilometrów od siedziby hospicjum, a jeśli chodzi o hospicjum domowe dla dzieci, obszar działania wzrasta do 100 km.

Tak jak powiedzieliśmy, w hospicjum tego typu pracownik medyczny „przyjeżdża” do pacjenta, a konkretnie mówiąc, przyjeżdżają: lekarz, pielęgniarka, a także – w miarę potrzeb – psycholog, fizjoterapeuta, pracownik socjalny. Przyjeżdżają też wolontariusze, którzy są siłą napędową wielu hospicjów. Liczba wizyt zależy od stanu chorego i realnego zapotrzebowania. W praktyce – najczęściej do pacjentów przyjeżdżają pielęgniarki (2-3 razy w tygodniu). Można umówić także wizyty w miesiącu, zgodnie z zapotrzebowaniem chorego.

Hospicjum domowe NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że warunkiem realizacji tak zwanych świadczeń gwarantowanych w ramach opieki paliatywnej i hospicyjnej, są:

 • przedstawienie skierowania wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego,
 • wskazania medyczne, a w szczególności fakt występowania jednostki chorobowej wykazanej w załączniku do rozporządzenia, nierokującej nadziei na wyleczenie.

Ostateczną decyzję o objęciu pacjenta opieką paliatywną i hospicyjną podejmuje lekarz udzielający świadczeń w hospicjum domowym.


Sprawdź: Zasiłek opiekuńczy na osobę starszą – jak uzyskać, komu przysługuje?

Na czym polega działanie hospicjum domowego?

Pacjent zakwalifikowany do leczenia w ramach medycyny paliatywnej może liczyć na, zgodnie z przepisami:

 • całodobowy dostęp przez 7 dni w tygodniu do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanej przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, w zależności od potrzeb. Porady lekarskie udzielane muszą być nie rzadziej niż 2 razy w miesiącu;
 • całodobowy dostęp przez 7 dni w tygodniu do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanej przez pielęgniarkę medycyny paliatywnej, w zależności od potrzeb. Wizyty pielęgniarskie muszą się odbywać nie rzadziej niż 2 razy w tygodniu;
 • wizyty psychologa i fizjoterapeuty w zależności od potrzeb, ustalane indywidualnie przez lekarza, w ramach opieki świadczonej w domu;
 • bezpłatne wypożyczenie przez hospicjum wyrobów medycznych.

Jak załatwić hospicjum domowe?

Naturalnym jest, że większość umierających woli spędzić ostatnie chwile życia w domu, a nie na oddziale szpitalnym, czy w budynku hospicjum. Ten rodzaj opieki jest wspaniałym, humanitarnym wyjściem naprzeciw tej potrzeby. Jednak opieka w ramach hospicjum domowego odbywać się może dopiero po spełnieniu kilku warunków:

 • osoba chora musi posiadać przynajmniej jednego opiekuna, który będzie się nią zajmować przez 24-godziny na dobę;
 • lekarz prowadzący nie planuje działań przedłużających życie, takich jak intensywna terapia, chemoterapia. Pacjentowi leczonemu w warunkach domowego hospicjum nie przysługuje w ramach świadczeń gwarantowanych leczenie farmakologiczne ani badania, które są częścią pakietu przynależnemu opiece stacjonarnej;
 • pacjent ma rozpoznanie jednej z chorób uprawniających do skorzystania z pakietu świadczeń gwarantowanych.


Sprawdź: Na co zwrócić uwagę wybierając dom seniora?

Skierowanie do hospicjum domowego

Według wytycznych Ministerstwa Zdrowia, na świadczenia w ramach opieki paliatywno-hospicyjnej mogą liczyć osoby dotknięte następującymi chorobami:

 • choroba wywołana przez ludzki wirus upośledzenia odporności HIV (chodzi o AIDS),
 • nowotwory,
 • następstwa chorób ośrodkowego układu nerwowego,
 • układowe zaniki pierwotne zajmujące ośrodkowy układ nerwowy,
 • kardiomiopatia,
 • niewydolność oddechowa,
 • owrzodzenie odleżynowe.

Lista ta dotyczy osób powyżej 18 roku życia. Wykaz chorób w przypadku dzieci jest dużo szerszy, ze szczegółami można się zapoznać między innymi na stronie Ministerstwa Zdrowia. Sprawdźcie, kto kwalifikuje się do hospicjum domowego.


Zobacz więcej: Opieka nad osobami starszymi – o czym należy pamiętać?

Opieka nad chorym w domu

Opieka nad chorym w domu jest ogromnym wyzwaniem dla najbliższych. Z jednej strony otrzymują oni możliwość spędzenia ostatnich chwil z umierającym, z drugiej strony oznacza to dla nich ogromny wysiłek opieki– często fizyczny, a prawie zawsze – psychiczny.

Podejmując wspólną z chorym decyzję o przyjęciu pomocy hospicjum domowego należy o tym aspekcie pamiętać. Pamiętajmy też jednak, że w ramach opieki paliatywnej, udzielana jest pomocy także najbliższym umierającego. Nie należy się krępować, aby o taką pomoc poprosić. 

Zobacz też: Sanatorium poszpitalne – komu się należy?

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 3)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!