80-letni łodzianin wystartuje na mistrzostwach świata w Brazylii!

Wielkie marzenie Jana Morawca spełni się. Dzięki wsparciu Programu 60+ 80-letni multimaratończyk z Łodzi wystartuje w Mistrzostwach Świata Weteranów w Brazylii.

Biega rano, co drugi dzień – miesięcznie pokonuje około 240 kilometrów. Trenuje pod okiem doświadczonego łódzkiego szkoleniowca lekkiej atletyki – Ryszarda Goszczyńskiego. 66-letni trener nie kryje podziwu dla swojego maratończyka: – Jan jest fenomenem – mimo upływu lat jego wyniki wciąż są znakomite.

Pan Jan Morawiec to już legenda w środowisku biegaczy. Mistrz Polski w Maratonie w 1962 roku, wielokrotny rekordzista Polski w różnych kategoriach wiekowych i na różnych dystansach. Startuje w trzech maratonach rocznie, a osiągane przez niego czasy mogą zawstydzić wielu młodszych zawodników. Łącznie ma na koncie już prawie 120 startów w maratonach, a w tegorocznych Mistrzostwach Polski Weteranów łodzianin w swojej kategorii wiekowej, czyli 80+, nie miał sobie równych. Zwyciężył na dystansie 5 i 10 km, poprawiając w dłuższym biegu krajowy rekord o ponad 3 minuty.

W ubiegłym roku pan Jan po raz pierwszy wystartował w Mistrzostwach Europy Masters w Hradku. Reprezentant Polski zdobył wówczas w maratonie srebrny medal, osiągając wynik 4:02:41. Ambicje pana Morawca sięgają jednak wyżej – w czerwcu na łamach „Gazety Wyborczej” ukazał się reportaż „Biegnij, Panie Janie, biegnij!”, w którym biegacz zdradził, że jego wielkim marzeniem jest start w Mistrzostwach Świata Weteranów w Brazylii. Mówił wówczas: – Chciałbym tam pobiec. Byłoby cudownie. Ale wiadomo, że to piekielnie droga wyprawa. Najdroższy jest pewnie przelot. Na razie mnie nie stać. Ale może jakiś cud się wydarzy i się uda.

XX World Masters Athletics – Mistrzostwa Świata Weteranów odbędą się 16-27 października w brazylijskim Porto Alegre. Pan Jan intensywnie przygotowuje się do startu ze swoim trenerem. Jest najstarszym wśród zgłoszonych zawodników. – Dzięki wsparciu sponsorskiemu Programu 60+ spełni się moje marzenie – będę reprezentował Polskę w międzynarodowym turnieju, pobiegnę w maratonie. Zmierzę się z weteranami z całego świata i obiecuję, że nie zawiodę moich kibiców – deklaruje nestor polskich maratończyków.

– Głównym celem Programu 60+ jest edukacja starszych Polaków w zakresie obniżania kosztów leczenia, ale wraz z Partnerami w ramach Kampanii 60+ staramy się promować aktywny styl życia seniorów, godne naśladowania postawy – mówi Piotr Trzeźwiński, menedżer ds. komunikacji i marketingu Programu 60+. – Nie można wyobrazić sobie lepszego ambasadora zdrowego stylu życia niż pan Jan Morawiec. Wierzymy, że ambitny, niezłomnie dążący do celu i realizujący marzenia maratończyk 60+ będzie inspiracją dla wielu seniorów w Polsce.

Program 60+ od lat dąży do obniżenia całościowych kosztów farmakoterapii osób starszych w Polsce. Jest szeroką, ogólnopolską inicjatywą aptekarzy i wielu firm z branży farmaceutycznej. Dzięki uczestnictwie w Programie 60+ polscy seniorzy zaoszczędzili już łącznie ponad 150 mln zł.

 

Więcej z kategorii Ludzie
5 seniorek, które podbiły serca rzesz fanów
95-latek bije rekord świata w biegu na 200 metrów [FILM]
Polacy chcą pomagać!
Powiązane artykuły
W czym tkwi sekret udanego związku?
84-letnia Polka podbija świat autostopem!
Telefon wsparcia dla Seniorów
DOZ Fundacja uruchomiła telefon wsparcia dla Seniorów
85-letni Japończyk Hiromu Inada ukończył triatlon Ironmana
Byli niemal 90 lat małżeństwem. Jakie mieli rady dla innych?