- Rady seniorów są wciąż bardzo nieliczne. Utworzono je dotychczas w zaledwie kilkudziesięciu z niemal 2,5 tysiąca gmin w całej Polsce.
- Do utworzenia rady dochodzi zwykle z inicjatywy lidera środowiska seniorów, bądź też prezydenta, burmistrza lub wójta. W nielicznych przypadkach jest ona efektem projektu organizacji pozarządowej.
- Istniejące rady seniorów pełnią zazwyczaj funkcję aktywizującą i integracyjną. Rady współpracują przede wszystkim z wydziałami samorządu, ale również instytucjami kulturalnymi, organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz seniorów, uniwersytetami trzeciego wieku, ośrodkami pomocy społecznej czy domami dziennego pobytu.
- Największym problemem działających rad są niedookreślone kompetencje i zadania. Zwykle nie mają one ani własnego budżetu, ani własnego miejsca - korzystają z budynków samorządowych. Członkom rad brakuje ponadto wiedzy o tym, jak działa samorząd i jak skutecznie zrealizować zamierzenia.
- Podczas konferencji przypomniano, że dzięki nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym z 2013 roku tworzenie rad seniorów jest łatwiejsze, a ich funkcjonowanie ma umocowanie prawne.
Konferencję "Ogólnopolskie Spotkanie Rad Seniorów. Zoom na Rady Seniorów. Diagnoza i wyzwania" zorganizowało Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę".