5 rzeczy, które zapamiętamy po spotkaniu rad seniorów

czoraj w Warszawie odbyła się zapowiadana przez nas konferencja "Ogólnopolskie Spotkanie Rad Seniorów. Zoom na Rady Seniorów. Diagnoza i wyzwania". Czego można się było na niej dowiedzieć?

  1. Rady seniorów są wciąż bardzo nieliczne. Utworzono je dotychczas w zaledwie kilkudziesięciu z niemal 2,5 tysiąca gmin w całej Polsce.

  2. Do utworzenia rady dochodzi zwykle z inicjatywy lidera środowiska seniorów, bądź też prezydenta, burmistrza lub wójta. W nielicznych przypadkach jest ona efektem projektu organizacji pozarządowej.

  3. Istniejące rady seniorów pełnią zazwyczaj funkcję aktywizującą i integracyjną. Rady współpracują przede wszystkim z wydziałami samorządu, ale również instytucjami kulturalnymi, organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz seniorów, uniwersytetami trzeciego wieku, ośrodkami pomocy społecznej czy domami dziennego pobytu.

  4. Największym problemem działających rad są niedookreślone kompetencje i zadania. Zwykle nie mają one ani własnego budżetu, ani własnego miejsca - korzystają z budynków samorządowych. Członkom rad brakuje ponadto wiedzy o tym, jak działa samorząd i jak skutecznie zrealizować zamierzenia.

  5. Podczas konferencji przypomniano, że dzięki nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym z 2013 roku tworzenie rad seniorów jest łatwiejsze, a ich funkcjonowanie ma umocowanie prawne.


Konferencję "Ogólnopolskie Spotkanie Rad Seniorów. Zoom na Rady Seniorów. Diagnoza i wyzwania" zorganizowało Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę".

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!