Środki chłonne na NTM – refundacja czy pełnopłatny produkt? Raport Cafesenior.pl

Nietrzymanie moczu wymaga stosowania środków chłonny. Można wybrać odpowiednie dla siebie w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia. Warto przy tym pamiętać, że są one refundowane, a w związku z pandemią NFZ wprowadził uproszczone procedury realizacji zleceń. Zapytaliśmy więc naszych czytelników, czy korzystają z refundacji, czy też wybierają pełnopłatne produkty. Uzyskaliśmy ponad 29 tys. odpowiedzi.
Zakup środków chłonnych w aptece
Źródło: 123RF
Spis treści

Środki chłonne na nietrzymanie moczu

Inkontynencja, w zależności od stopnia zaawansowania, wymaga stosowania środków absorpcyjnych. W początkowych stadiach można sięgnąć po wkładki czy specjalne podpaski, natomiast w bardziej zawansowanych stanach pomocne będą np. pieluchomajtki, majtki chłonne czy też podkłady higieniczne na łóżko.

Wszystkie z nich, odpowiednio dobrane zapewniają wysoki poziom komfortu, higieny i dyskrecji.

Co ważne, po uzyskaniu odpowiednich dokumentów można skorzystać z refundacji środków chłonnych i to bez wychodzenia z domu.

Sposoby pozyskiwania środków chłonnych

Postanowiliśmy sprawdzić, ilu z naszych czytelników korzysta z możliwości bezpłatnego otrzymania środków chłonnych, a kto wybiera pełnopłatne produkty.

Ankietowani w zdecydowanej większości – aż 84 proc. – deklarowali, że w pełni pokrywają koszty korzystania środków chłonnych. Tylko 16 proc. badanych uzyskuje dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Może to wynikać z wstydliwego charakteru tego schorzenia. Wiele osób nie chce mówić o tym, że potrzebuje środków chłonnych. Należy jednak pamiętać, że NTM można leczyć, dzięki czemu problem staje się mniej uciążliwy, a niekiedy udaje się go całkowicie wyeliminować.

Innym powodem tak małej ilości osób korzystających z refundacji może być brak świadomości, że w danym przypadku przysługuje dofinansowanie oraz obawa, że formalności mogą okazać się zbyt skomplikowane. Warto porozmawiać o tym ze swoim lekarzem prowadzącym, który z pewnością wyjaśni wszystkie wątpliwości.

Dowiedz się więcej: