Włodek Pawlik - pierwszy polski laureat nagrody Grammy

Włodek Pawlik - znakomity pianista i kompozytor. Pierwszym polskim laureatem nagrody Grammy w kategorii jazz został w wieku 56 lat, w 2014 roku. W tym roku przypada 30 rocznica wydania jego pierwszej płyty „Quasi Total”. Jednak artysta przygodę z muzyką rozpoczął znacznie wcześniej, bo już w dzieciństwie.
Spis treści

Włodek Pawlik „Night In Calisia”

Pierwszy fortepianowy koncert przed publicznością mały Włodek zagrał będąc sześciolatkiem. Jak się później okazało, było to zaledwie preludium, przed czekającymi artystę sukcesami światowej miary! Ten znakomity pianista, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiego jazzu. Zasłynął jako pierwszy laureat nagrody Grammy w kategorii jazzu, którą otrzymał za płytę „Night In Calisia".

Włodek Pawlik - Grammy

Kulisy otrzymania Grammy Włodek Pawlik  wspomina ze śmiechem. 7 grudnia 2013 roku, został obudzony przez żonę około 6:00 rano, usłyszał od niej, że jego płyta – „Night In Calisia” – jest nominowana do jednej z najbardziej prestiżowych nagród muzycznych na świecie. Włodek  Pawlik przyznał, że ta informacja była dla niego równie wiarygodna jak sen, więc poszedł spać dalej… Dopiero wiadomość potwierdzona przez korespondenta radiowego – Marka Duszę, sprawiła, że artysta w nią uwierzył.

Historię tę Włodek Pawlik opowiedział w programie „Jest okazja” na TVP2, którego był bohaterem. Zaproszenie na to wyjątkowe spotkanie przyjęli przyjaciele i fani Włodka Pawlika, m.in. Maria Sadowska, Marzena Rogalska, Kasia Stankiewicz, Lora Szafran, Marek Bałata, Marek Sierocki czy Marek Dusza. O życiu z artystą i wspólnej pracy opowiedziała też żona, Jolanta Pawlik.

Włodek Pawlik – Trio

Obecny w programie Marek Dusza, który miał przyjemność brać udział wraz z Państwem Pawlik w ceremonii wręczenia „muzycznych Oscarów” w Los Angeles, wspominał w programie wielkie napięcie towarzyszące otwarciu koperty z wynikami, a także gigantyczny wybuch radości po tym, jak okazało się, że w kategorii jazzowej „Najlepszy album dużego zespołu jazzowego”, zwyciężyła właśnie płyta Polaka. Po ogłoszeniu wyników cały nakład płyty rozszedł się w ciągu jednego dnia, a stacje radiowe w Stanach Zjednoczonych zaczęły na okrągło grać utwory polskiego trio, w którym współpracował m.in. z: Cezarym Konradem, Pawłem Pańtą i Damianem Kostką.

Odcinek programu z Włodkiem Pawlikiem można obejrzeć na VOD.

Włodek Pawlik

Włodek Pawlik:

Kompozytor ma w swym dorobku 30 autorskich albumów oraz kompozycji, obejmujących m.in. ścieżki dźwiękowe do filmów („Pora umierać”, „Wrony” i „Rewers”), muzykę tworzoną do tekstów poetyckich, muzykę orkiestrową. Na koncie ma szereg prestiżowych nagród, wśród których można wyróżnić m.in. Fryderyki, nagrodę TVP Kultura za płytę Anhelli (2006), a także Koryfeusza Muzyki Polskiej 2014 w kategorii Osobowość Roku. Ponadto, w 2014 r., został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Artysta prowadzi też aktywną działalność pedagogiczną, m.in. jako wykładowca UMFC w Warszawie. Współpracuje również z uczelniami zagranicznymi, m.in. Western Michigan University, Eastman School of Music, University of Cincinnati College-Conservatory of Music i Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Brukseli. Brał udział w wielu renomowanych festiwalach jazzowych, wśród których można wymienić m.in. North Sea Jazz Festival w Hadze.

Źródło i zdjęcia: TVP 

Czytaj też:

Marek Siudym: Nie oszczędzam się! 

Klan, motory i rodzina - Andrzej Grabarczyk