} ?>

Suplementy diety dla seniorów – jakie witaminy i minerały są ważne u osób w podeszłym wieku?

Starsze osoby często zmuszone są do zażywania dużej ilości leków. Dodawanie kolejnych kapsułek nie jest wymarzonym scenariuszem, ale warto wprowadzić także suplementy diety. Z wiekiem organizm coraz słabiej przyswaja składniki odżywcze. Dzięki jakościowym suplementom diety dłużej utrzymasz zdrowie i zapobiegniesz niedoborom.
Suplementy dla seniora
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Nawet jeśli posiadasz młodą duszę i nadal masz mnóstwo energii, po pięćdziesiątce warto uważniej przyglądać się swojemu organizmowi. Niedobory składników odżywczych nie dają objawów od razu, a wiele z nich możemy zrzucać na karb zmęczenia. Przy osłabionym ciele łatwiej o rozwój poważnych chorób. Regularnie rób badania kontrolne i nie zwlekaj z wprowadzeniem suplementów.

Co to są suplementy diety?

Suplementy dietetyczne kojarzą się z lekami, ale niczego nie leczą. Wiele osób wprowadza je bez konsultacji z lekarzem, ponieważ są łatwo dostępne bez recepty w sklepach i aptekach. Jednak przed rozpoczęciem suplementacji zalecamy skorzystanie z porady lekarskiej. Specjalista doradzi, które produkty wybrać oraz stwierdzi, czy na pewno są potrzebne.

W suplementach diety występują wszelkie składniki służące uzupełnieniu jadłospisu – witaminy, minerały, ekstrakty roślinne, aminokwasy czy probiotyki. Chociaż wydają się łatwym sposobem na dostarczenie ważnych substancji, nie należy stosować ich bez wyraźnej potrzeby. Za utrzymanie prawidłowego poziomu składników odżywczych powinna odpowiadać przede wszystkim zbilansowana dieta, najlepiej ułożona przez dietetyka i poprzedzona wykonaniem badań kontrolnych z krwi.

Suplementy diety dla seniorów – które są najważniejsze?

Osobom starszym często brakuje apetytu, a organizm coraz słabiej przyswaja substancje pochodzące z pożywienia. Dlatego ważny element profilaktyki chorób stanowi wprowadzenie suplementów diety od sprawdzonej firmy, np. Lab One. Lekarz zarekomenduje konkretne witaminy, jednak w podstawowym zestawie dla osoby starszej zazwyczaj znajdują się:

  • witaminy z grupy B odpowiedzialne za pracę układu nerwowego, krwionośnego oraz wspomagające metabolizm,
  • kwasy omega-3 zapobiegające chorobom oczu i serca,
  • składniki odpowiedzialne za zdrowie kości – D, K i wapń,
  • witamina C obniżająca poziom cukru we krwi i przyspieszająca regenerację komórek,
  • witamina E spowalniająca procesy starzenia,
  • żeń-szeń i miłorząb japoński wspomagające pracę mózgu i pamięć,
  • lecytyna odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie wątroby i obniżenie cholesterolu,
  • kwas foliowy, żelazo, cynk i magnez.

Suplementy diety dla mężczyzn w podeszłym wieku

Mężczyźni po pięćdziesiątce często zauważają obniżenie funkcji seksualnych. Zamiast wspomagać się niebezpiecznymi preparatami bez recepty, warto wprowadzić suplementy. Z wymienionych wyżej minerałów duże znaczenie ma cynk. Pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu testosteronu we krwi, co wpływa na wzrost libido.

Bardziej egzotycznymi składnikami pomocnymi w pobudzeniu seksualnej energii są maca i palma sabałowa. Przydatna będzie także witamina B6, która zapobiegnie przewlekłemu zmęczeniu. Warto pamiętać też o aktywności fizycznej. Wpłynie dobrze na ogólne samopoczucie, a efektem treningu będzie wzrost libido.

Warto zażywać suplementy dostarczające wielu witamin i minerałów jednocześnie. Wzmocnisz różne układy i funkcje, co przyniesie ogólną poprawę zdrowia. Chociaż życie seksualne stanowi ważny element dla wielu osób, bez zdrowego organizmu trudno utrzymać je na oczekiwanym poziomie. Należy całościowo zadbać o ciało i umysł, aby jak najdłużej cieszyć się dobrą kondycją i zdrowiem. Odpowiednie suplementy diety mogą w tym pomóc.

Powiązane artykuły
Lektura pełna witamin!
Po pomoc do apteki
na dłoni seniorki znajduję się garść suplementów
Zioła i suplementy dla seniorów: Co warto wiedzieć?