Problemy z jedzeniem, które pojawiają się z wiekiem. Na każdy są sposoby!

Spis treści
Wraz z wiekiem pojawiają się różne nowe, nieznane wcześniej dolegliwości. Ale nasza wiedza o funkcjonowaniu organizmu jest coraz większa, dlatego możemy się im wszystkim aktywnie przeciwstawić. Jakie są najczęściej pojawiające się z wiekiem problemy z jedzeniem? I jak sobie z nimi poradzić? Podpowiada dietetyk Magdalena Olańska.

1. Problem: Zaparcia


Przewód pokarmowy czasami nie działa już tak sprawnie jak kiedyś? Jest kilka środków zaradczych.

Rozwiązanie:

  • zjedz kilka suszonych śliwek;

  • zrób napar z siemienia lnianego (łyżkę nasion zalej wrzątkiem i zaparzaj pod przykryciem aż lekko przestygnie. Następnie wypij napar i postaraj się zjeść nasiona);

  • zjedz jogurt lub kefir (zawarte w nich probiotyczne bakterie ułatwią wypróżnienia);

  • włącz więcej warzyw i owoców do swojej diety.


 

2. Problem: Trudności z przeżuwaniem


Rozwiązanie:

  • spróbuj przygotować koktajle i zupy kremy, miksując składniki. W takiej formie posiłki są też lepiej przyswajalne i nie obciążają przewodu pokarmowego;

  • jedz miękkie jedzenie: gotowane warzywa; kuskus, ryż; jogurty, twarożki.


 

3. Problem: Brak apetytu


Rozwiązanie:

Porozmawiaj ze swoim lekarzem, sprawdzając, czy leki, które przyjmujesz, mogą powodować pogorszenie apetytu, a w takim przypadku - czy lek lub doza mogą zostać zmienione. Poza tym spróbuj polepszyć smak potraw przez dodanie aromatycznych przypraw, pieprzu, imbiru, czosnku, także octu balsamicznego i oliwy z oliwek. Niech dania cieszą wzrok, będą kolorowe.

Brak apetytu może wiązać się również z nudą w diecie i tym, że wciąż spożywasz te same produkty. Monotonna dieta może zabić nawet najlepszy apetyt!

Rozwiązanie:

Spróbuj czegoś, czego do tej pory nie próbowałeś! Urozmaicaj. Poszukaj inspiracji – przeczytaj magazyn kulinarny, w księgarni przejrzyj nową książkę z przepisami. Kup nowe przyprawy czy dodatki. Przeżyj przygodę w swojej kuchni i poeksperymentuj.

Jeszcze inną przyczyną braku apetytu może być jedzenie w pojedynkę.
Niewątpliwie towarzyska atmosfera poprawia nastrój i ułatwia cieszenie się posiłkiem.

Rozwiązanie:

Wyjdź z domu! Zapisz się na nowe zajęcia w domu seniora czy na uniwersytecie trzeciego wieku. Staraj się poznać ludzi z podobnymi problemami. Umówcie się na wyjście do kawiarni, wspólny obiad czy po prostu zaproś taką osobę do siebie.

 

4. Problem: Suchość w ustach


Rozwiązanie:

Pij 8-10 szklanek wody dziennie. Gdy dczuwasz suchość w ustach, staraj się brać mały łyk wody po każdym kęsie; dodaj sos do jedzenia, żeby je nawilżyć, jedz zupy i dużo płynnych pokarmów. Zapytaj także lekarza o preparaty, które służą jako „sztuczna ślina”.

5. Problem: Trudności z gotowaniem lub wyjściem po zakupy


Ten problem, w zależności od możliwości finansowych, potrzeb i sytuacji życiowej, można rozwiązać na kilka sposobów.

Rozwiązanie:

  • Zamów zakupy z dowozem do domu. Coraz więcej sklepów wprowadza taką usługę.

  • Zatrudnij osobę, która będzie przygotowywać dla Ciebie posiłki. Czasami za niewielką opłatą łatwo znaleźć jest osobę, która chętnie się tym zajmie.

  • Poproś sąsiada, przyjaciela lub studenta, który ma odrobinę wolnego czasu i chce poświęcić go osobie starszej, żeby pomógł Ci w zakupach lub przygotowywaniu posiłków.


Nie poddawajmy się zatem trudnościom! Wszystko jest do przezwyciężenia! Warto poszukać rozwiązań.