Problemy z jedzeniem, które pojawiają się z wiekiem. Na każdy są sposoby!

Spis treści

Wraz z wiekiem pojawiają się różne nowe, nieznane wcześniej dolegliwości. Ale nasza wiedza o funkcjonowaniu organizmu jest coraz większa, dlatego możemy się im wszystkim aktywnie przeciwstawić. Jakie są najczęściej pojawiające się z wiekiem problemy z jedzeniem? I jak sobie z nimi poradzić? Podpowiada dietetyk Magdalena Olańska.

1. Problem: Zaparcia

/> Przewód pokarmowy czasami nie działa już tak sprawnie jak kiedyś? Jest kilka środków zaradczych.

Rozwiązanie:

  • zjedz kilka suszonych śliwek;

  • zrób napar z siemienia lnianego (łyżkę nasion zalej wrzątkiem i zaparzaj pod przykryciem aż lekko przestygnie. Następnie wypij napar i postaraj się zjeść nasiona);

  • zjedz jogurt lub kefir (zawarte w nich probiotyczne bakterie ułatwią wypróżnienia);

  • włącz więcej warzyw i owoców do swojej diety.


 

2. Problem: Trudności z przeżuwaniem


Rozwiązanie:

  • spróbuj przygotować koktajle i zupy kremy, miksując składniki. W takiej formie posiłki są też lepiej przyswajalne i nie obciążają przewodu pokarmowego;

  • jedz miękkie jedzenie: gotowane warzywa; kuskus, ryż; jogurty, twarożki.


 

Reklama

3. Problem: Brak apetytu


Rozwiązanie:

Porozmawiaj ze swoim lekarzem, sprawdzając, czy leki, które przyjmujesz, mogą powodować pogorszenie apetytu, a w takim przypadku - czy lek lub doza mogą zostać zmienione. Poza tym spróbuj polepszyć smak potraw przez dodanie aromatycznych przypraw, pieprzu, imbiru, czosnku, także octu balsamicznego i oliwy z oliwek. Niech dania cieszą wzrok, będą kolorowe.

Brak apetytu może wiązać się również z nudą w diecie i tym, że wciąż spożywasz te same produkty. Monotonna dieta może zabić nawet najlepszy apetyt!

Rozwiązanie:

Spróbuj czegoś, czego do tej pory nie próbowałeś! Urozmaicaj. Poszukaj inspiracji – przeczytaj magazyn kulinarny, w księgarni przejrzyj nową książkę z przepisami. Kup nowe przyprawy czy dodatki. Przeżyj przygodę w swojej kuchni i poeksperymentuj.

Jeszcze inną przyczyną braku apetytu może być jedzenie w pojedynkę.
Niewątpliwie towarzyska atmosfera poprawia nastrój i ułatwia cieszenie się posiłkiem.

Rozwiązanie:

Wyjdź z domu! Zapisz się na nowe zajęcia w domu seniora czy na uniwersytecie trzeciego wieku. Staraj się poznać ludzi z podobnymi problemami. Umówcie się na wyjście do kawiarni, wspólny obiad czy po prostu zaproś taką osobę do siebie.

 

4. Problem: Suchość w ustach


Rozwiązanie:

Pij 8-10 szklanek wody dziennie. Gdy dczuwasz suchość w ustach, staraj się brać mały łyk wody po każdym kęsie; dodaj sos do jedzenia, żeby je nawilżyć, jedz zupy i dużo płynnych pokarmów. Zapytaj także lekarza o preparaty, które służą jako „sztuczna ślina”.

5. Problem: Trudności z gotowaniem lub wyjściem po zakupy


Ten problem, w zależności od możliwości finansowych, potrzeb i sytuacji życiowej, można rozwiązać na kilka sposobów.

Rozwiązanie:

  • Zamów zakupy z dowozem do domu. Coraz więcej sklepów wprowadza taką usługę.

  • Zatrudnij osobę, która będzie przygotowywać dla Ciebie posiłki. Czasami za niewielką opłatą łatwo znaleźć jest osobę, która chętnie się tym zajmie.

  • Poproś sąsiada, przyjaciela lub studenta, który ma odrobinę wolnego czasu i chce poświęcić go osobie starszej, żeby pomógł Ci w zakupach lub przygotowywaniu posiłków.


Nie poddawajmy się zatem trudnościom! Wszystko jest do przezwyciężenia! Warto poszukać rozwiązań.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!