Pomoc dla seniorów w czasie pandemii – gdzie szukać?

Pomoc dla seniorów w czasie pandemii koronawirusa to nie tylko wsparcie emocjonalne, ale przede wszystkim wyręczanie w codziennych obowiązkach, takich jak zakup jedzenia, leków czy wyrobów medycznych. Jeśli jesteś seniorem – zobacz, gdzie szukać pomocy. Jeśli jesteś osobą młodszą – przeczytaj, jak możesz pomóc.
Pomoc dla seniorów w czasie pandemii
Źródło: 123RF
Spis treści

Pomoc dla seniorów w czasie pandemii

Pandemia koronawirusa stanowi szczególne zagrożenie dla osób powyżej 60. roku życia. O ile nie ma naukowych dowodów wskazujących na to, by seniorzy byli bardziej narażeni na samo zakażenie, o tyle dane liczbowe w jasny sposób wskazują na rosnącą wraz z wiekiem śmiertelność. Odsetek zgonów dla całej populacji wynosi około 2-3 proc., ale już w grupie 70-79 lat wskaźnik ten rośnie do 8 proc., a w populacji 80+ do blisko 15 proc. (dane: D. Małecki, M. Grabowski, COVID-19 u pacjentów w podeszłym wieku…). Główne tego powody to:

 • naturalne procesy starzenia, osłabiające sprawność, wydolność i zdolności obronne organizmu;
 • choroby przewlekłe, w tym sercowo-naczyniowe, metaboliczne, nefrologiczne, neurologiczne, typowe dla wieku senioralnego i znacznie zwiększające ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem.

Z tego powodu senior w czasie pandemii powinien być otoczony szczególną ochroną i opieką, na każdym możliwym poziomie. Jak powinna wyglądać pomoc dla seniorów w czasie pandemii? W jakich sytuacjach może ona być najbardziej potrzebna? Kto może pomagać?

Jak pomóc seniorom?

Wsparcie dla osób starszych obejmuje szereg działań o bardzo zróżnicowanym charakterze, których wspólnym mianownikiem jest ograniczenie liczby kontaktów społecznych seniora, związanych z codziennym funkcjonowaniem.

Jak pomóc seniorom? Przede wszystkim osoby najbliższe, ale też opiekunowie lub sąsiedzi mogą dokonywać zakupów. Rząd wprowadził wprawdzie specjalne godziny dla seniorów w sklepach, ale nie dotyczyły one wszystkich placówek handlowych i nie zapewniały pełni bezpieczeństwa osobom starszym. Od 1 lutego 2021 rozwiązanie to zostało zniesione.

W praktyce osoby po 60 roku życia najczęściej wymagają pomocy przy zakupie produktów spożywczych oraz leków i wyrobów medycznych. W obliczu pandemii kluczowe jest przede wszystkim wsparcie seniorów z problemami zdrowotnymi o charakterze przewlekłym, o ograniczonej mobilności, wymagających codziennej pielęgnacji.

Taka sytuacja dotyczy osób zmagających się z inkontynencją, czyli nietrzymaniem moczu. W tym przypadku zachodzi konieczność stałego zaopatrzenia w środki chłonne, takie jak pieluchomajtki, wkładki, majtki chłonne czy jednorazowe podkłady chłonne. Podlegają one refundacji NFZ, a zakupy są realizowane na podstawie wystawianych przez lekarza zleceń. Do niedawna zakup tego typu wyrobów wiązał się z szeregiem uciążliwych formalności.

Dziś całą procedurę można zrealizować bez wychodzenia z domu. Jest ona stosunkowo prosta, niemniej może w niektórych przypadkach wymagać wsparcia zaufanej osoby. Należy pamiętać, że możliwość ta dotyczy osób posiadających prawo do refundacji.

Jak senior w czasie pandemii może kupić wyroby medyczne?

Senior w czasie pandemii zwolniony został z licznych obowiązków, związanych z zakupem refundowanych wyrobów medycznych. Pomocnymi uproszczeniami są zwłaszcza brak konieczności weryfikacji wystawionego przez lekarza zwolnienia w oddziale NFZ oraz możliwość dostarczenia wybranego produktu przesyłką kurierską na adres domowy. Aby kupić środki chłonne lub inne tego typu materiały, wystarczy obecnie:

 • telefonicznie lub internetowo (w ramach teleporady) skontaktować się z poradnią POZ i poprosić o wystawienie zlecenia na zakup wyrobów medycznych;
 • Skontaktować się z realizatorem, podać numer zlecenia i złożyć zamówienie z dostawą do domu.

To wszystko. W ciągu 24-48 godzin niezbędne zaopatrzenie zostanie dostarczone na wskazany adres bez ponoszenia kosztów przesyłki.

Infolinia dla seniora

Pomocą dla osób starszych w czasie zagrożenia pandemicznego zajmuje się administracja państwowa, samorządy oraz liczne organizacje pożytku publicznego, takie jak Caritas. Jeśli chodzi o działania rządowe:

 • uruchomiona została infolinia dla seniora. Pod numerem 800 190 590 lub 22 505 11 11 przez całą dobę można uzyskać informacje na temat choroby i możliwych form wsparcia oraz leczenia;
 • koordynowana jest akcja przyjmowania zgłoszeń ze strony wolontariuszy chętnych do pomocy osobom starszym. Aby się zgłosić, należy wypełnić ankietę na stronie www.wspierajseniora.pl lub udać do miejscowego ośrodka pomocy społecznej;
 • przygotowany jest i udostępniany plakat #WspierajSeniora. Gotowy poster można pobrać z rządowej strony, a następnie wywiesić na swoich drzwiach, klatce schodowej, w przestrzeni publicznej. Wpisuje się on w ideę zachęcania osób młodszych do pomocy seniorom.

Pomoc dla seniora – wolontariat

Należy pamiętać, że pomoc dla seniora w ramach wolontariatu można świadczyć na własną rękę lub przystępując do oddolnych inicjatyw, licznie pojawiających się w wielu miejscowościach.

W sytuacji, gdy wyjście do sklepu, a nawet krótka podróż windą w bloku narażają osoby starsze na zakażenie, każde tego typu wsparcie może być działaniem chroniącym zdrowie i życie bliskich, sąsiadów i innych osób, często całkowicie nieznajomych.

Uwaga: pomagając także należy zachować szczególne środki ostrożności. Jeśli jesteś wolontariuszem lub wspierasz osobę bliską:

 • ogranicz osobisty kontakt z podopiecznym do niezbędnego minimum;
 • w czasie spotkania używaj maseczki ochronnej, najlepiej wyposażonej w filtr FFP3 lub FFP2, ewentualnie chirurgicznej;
 • stosuj środki do dezynfekcji rąk, zwłaszcza po wyjściu ze sklepu lub innej przestrzeni publicznej;
 • w miarę możliwości staraj się umyć lub zdezynfekować dostarczane seniorowi produkty;
 • na co dzień staraj się prowadzić ostrożny tryb życia – nie narażaj się na zakażenie, unikaj większych skupisk ludzkich, gdy nie jest to niezbędne. Pamiętaj, że możesz być bezobjawowym nosicielem koronawirusa.

Pomoc dla osób starszych może też oznaczać wsparcie emocjonalne. Ograniczenie kontaktów dodatkowo wzmaga uczucie samotności. Dlatego tak ważne jest, by wolontariusze i bliscy regularnie rozmawiali z seniorami – niekoniecznie osobiście, ale telefonicznie lub za pośrednictwem komunikatorów internetowych.

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

 • Damian Małecki, Marcin Grabowski, COVID-19 u pacjentów w podeszłym wieku. Wpływ zakażenia na układ krążenia, Gerontologia Polska, 2020; 28.
 • #WSPIERAJSENIORA – Informacje o działaniach na rzecz wsparcia i pomocy seniorom w okresie epidemii koronawirusa, http://senior.gov.pl/aktualnosci/pokaz/526 [data dostępu: 09.02.2021].
 • Zaopatrzenie w pieluchomajtki i inne produkty chłonne w ramach zleceń refundacyjnych – bez wychodzenia z domu, https://www.hartmann.info/pl-pl/articles/2/5/refundowane-produkty-chlonne [data dostępu: 09.02.2021].