Polscy seniorzy krytycznie o swoim zdrowiu

olscy seniorzy niestety nie mogą pochwalić się dobrym stanem zdrowia. Taką deklarację składa jedynie 13% osób powyżej 65 roku życia. Jak wypadamy na tle innych krajów?

Aż 42% seniorów w badaniu Głównego Urzędu Statystycznego określiło swój stan zdrowia jako zły lub bardzo zły. To wynik, który plasuje nas w końcowej części rankingu przeprowadzonego wśród 32 krajów. Polska zajmuje w nim 28 miejsce i wyprzedza jedynie Węgry, Łotwę i Litwę. Na drugim biegunie zestawienia znalazły się Norwegia, Szwecja i Szwajcaria.

Ponad połowa polskich seniorów przyznaje, że ma długotrwałe problemy ze zdrowiem lub choroby przewlekłe. Niemal 60% skarży się na mniejszą sprawność narządów, słabszą mobilność lub ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu.

Badanie miało być wstępem do analizy sytuacji demograficznej osób starszych i konsekwencji starzenia się ludności, na jego podstawie czynione są prognozy sytuacji seniorów aż do roku 2050. Według GUS średnia długość życia do tego czasu znacznie się wydłuży. Przeciętna długość życia mężczyzn urodzonych w 2050 roku ma wynieść 81,1 lat (9 lat więcej niż osób urodzonych w 2013 r.), natomiast kobiet - 87,5 (wydłużenie o ponad 6 lat).

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!