Polki, które zmieniły świat

8 marca świętujemy Dzień Kobiet, obchodzi się go w blisko 30 krajach na całym świecie, w tym w Albanii, Burkina Faso czy Zambii. Tego dnia warto pomyśleć o kobietach, które miały wkład w osiągnięcia nauki, medycyny, kultury czy polityki. Przedstawiamy 5 Polek, które zmieniły świat.
czarno-biały portret Marii Skłodowkiej-Curie
Zródło: Wikipedia.pl
Spis treści
8 marca świętujemy Dzień Kobiet, obchodzi się go w blisko 30 krajach na całym świecie, w tym w Albanii, Burkina Faso czy Zambii. Tego dnia warto pomyśleć o kobietach, które miały wkład w osiągnięcia nauki, medycyny, kultury czy polityki. Przedstawiamy 5 Polek, które zmieniły świat.


Maria Skłodowska-Curie


W ubiegłym roku BBC History ogłosiło listę 100 najbardziej wpływowych kobiet na świecie. Maria Skłodowska-Curie zajęła pierwsze miejsce w zestawieniu, obok niej pojawiły się m.in. Margaret Thatcher, księżna Diana czy Maria z Nazaretu.

Skłodowska-Curie jest pierwszym naukowcem w historii i jedyną kobietą odznaczoną dwoma nagrodami Nobla w dwóch dziedzinach.

Pierwsza została przyznana jej wraz z mężem za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości. Drugi raz nagrodzono ją za odkrycie polonu i radu oraz badanie właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych.

Maria Konopnicka
Autorka „Roty” – jednej z najważniejszych polskich pieśni patriotycznych. Poetka, publicystka, feministka i tłumaczka a także autorka wielu książek dla dzieci.

Utwory Konopnickiej to bunt i protest przeciwko niesprawiedliwości społecznej i ustrojowi niosącemu ucisk. Włączała się w akcje potępiające represje oraz organizujące pomoc dla więźniów politycznych. Dla Konopnickiej ważne były także prawa kobiet, o które walczyła.

Joanna Żubr


Pierwsza kobieta w historii odznaczona Krzyżem Orderu Virtuti Militari. W 1808 roku wstąpiła do 2 Pułku Piechoty ukrywając swoją płeć i nosząc męski mundur. Za walkę o Zamość w 1809 roku została wyróżniona przez księcia Józefa Poniatowskiego najwyższym polskim odznaczeniem wojennym - Krzyżem Orderu Virtuti Militari, miała wtedy 27 lat.

Była jedną z pierwszych kobiet na świecie, która otrzymała order za bohaterstwo w walce oraz pierwszą Polką, która otrzymała to odznaczenie bojowe.

Emilia Plater
Kapitan partyzanckiego oddziału Wojska Polskiego w czasie powstania listopadowego w 1830 roku.

Emilia Plater była jedną z pierwszych inicjatorek powstania na Litwie. Sformowany przez nią oddział liczył prawie 300 strzelców, kilkuset chłopów i 60 kawalerzystów, do oddziału w trakcie drogi dołączali także ochotnicy.

Niestety w zaciętych walkach, stoczonych z Schirmanem pod Ucianą i Oniksztami  wielu żołnierzy zostało zabitych lub rannych. Oddział Emilii poniósł znaczne straty i uległ rozproszeniu, resztę ludzi Emilia Plater przyłączyła do oddziału Cezarego Platera.

Stoczone walki, droga, zmęczenie głód i bezsenność okazały się jednak ponad siły fizyczne Emilii, kobieta zmarła w grudniu w 1831 roku w gościnnym dworze Ignacego Abłamowicza w Justianowie, Emilię kurowano tam i ukrywano jako bonę pod nazwiskiem Korawińskiej. Miała zaledwie 25 lat.

Pola Negri
Międzynarodowa gwiazda kina niemego. Do dziś najbardziej znana na świecie polska aktorka.

Punktem kulminacyjnym jej kariery był film „Oczy mumii Ma”, kolejne produkcje ugruntowały jej pozycję. Kolejny sukces przyszedł po filmach Lubitscha „Carmen” i Madame Du Barry”.

Hollywood podbiła m.in. filmami „Hiszpańska tancerka”, „Cesarzowa”, „Hotel Imperial”. W Stanach Zjednoczonych została gwiazdą kina niemego i symbolem seksu, do czego przyczyniły się także głośne romanse z Charlie Chaplinem i Rudolphem Valentino.

Karolina Warchoł

Czytaj także:

15 kobiet, których odkrycia zmieniły bieg historii. Cz. 1

15 kobiet, których odkrycia zmieniły bieg historii. Cz. 2

Kobiety mają wyższe poczucie szczęścia. Ty też?