Opiekun osoby starszej – jak nim zostać lub gdzie go znaleźć?

Opiekun osoby starszej zapewnia jej pomoc w codziennych czynnościach życiowych, zarówno w warunkach domowych, jak i w ośrodkach pomocy społecznej oraz na oddziałach szpitalnych.
Opieka nad osobą starszą
Źródło: 123RF

Spis treści

Kim jest opiekun osoby starszej?

Opiekun osoby starszej to zawód klasyfikowany oficjalnie, do którego uprawiania w sposób profesjonalnych niezbędne jest zdobycie uprawnień zgodnych z rozporządzeniami Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Dodać warto, że z uwagi na proces gwałtownego starzenia się populacji Polski i innych krajów europejskich, jest to zawód potrzebny już teraz, a w jeszcze większym stopniu przyszłościowy. W jaki sposób zostać opiekunem osoby starszej i jak taką osobę znaleźć, jeśli sami potrzebujemy pomocy? Jakie są wymagania stawiane opiekunom, jakie kursy muszą skończyć, jakie mają obowiązki i na jakie wynagrodzenie mogą liczyć?

Opiekun osoby starszej - zakres obowiązków

W sytuacji zatrudnienia przez DPS lub szpital, zakres obowiązków ustalany jest z pracodawcą, najczęściej jednak ogranicza się do zleconych czynności pielęgnacyjnych. Znacznie większe pole do działania mają osoby prowadzące własną działalność i świadczące usługi w domach prywatnych. W praktyce na co dzień wykonują one takie czynności, jak:

  • pielęgnacja, w tym mycie lub pomoc w myciu, zmiana środków chłonnych. Szczególnie istotna jest pomoc w przypadku osób przykutych na stałe do łóżka, cierpiących na dolegliwości wymagające szczególnych środków zapobiegawczych, takie jaj nietrzymanie moczu lub kału (inkontynencja);
  • utrzymywanie czystości w domu, zakupy i inne obowiązki, takie jak opłacenie rachunków czy załatwienie spraw urzędowych (za upoważnieniem);
  • rozpoznawanie zagrożeń dla życia i zdrowia podopiecznego (np. zawał, udar), podejmowanie podstawowych działań ratunkowych;
  • opieka psychologiczna, aktywizacja społeczna, zapewnianie towarzystwa i podstawowej rozrywki.

Jakie musi mieć opiekun osoby starszej kwalifikacje?

W przypadku specjalisty, jakim jest opiekun osoby starszej, kwalifikacje niezbędne do wykonywania zawodu wyraźnie należy podzielić na te formalne i te, które związane są życiowym i profesjonalnym doświadczeniem, a także poziomem empatii, wyczucia i wyczulenia na specyficzne potrzeby podopiecznych, a także wytrzymałością na niedogodności tego typu pracy. Dobrym przykładem są trudności związane z opieką nad osobami niesamodzielnymi, cierpiącymi na takie zaburzenia jak nietrzymanie moczu, aczkolwiek należy podkreślić, że obecnie pielęgnacja w tym zakresie jest mniej wymagająca, niż w przeszłości. To zasługa nowoczesnych środków chłonnych, takich jak pieluchomajtki, wkładki i bielizna chłonna, a także podkłady chłonne zabezpieczające przed zabrudzeniem pościeli. Ze względu na wysokie możliwości absorpcyjne, tego typu asortyment znacznie ułatwia pielęgnację osób starszych i schorowanych.

Opiekun osoby starszej – kurs

Jeśli chodzi natomiast o kwalifikacje formalne, do profesjonalnego wykonywania zawodu niezbędne jest świadectwo sygnowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dyplom można uzyskać w czasie dwuletnich kursów policealnych, ale na rynku funkcjonują też inne rozwiązania, takie jak możliwość uzyskania certyfikatu po odbyciu 240 godzin zajęć, dowolnie rozłożonych w czasie, a także skrócone szkolenia (np. 30 godzin lekcyjnych, 24 godziny etc.) Szkolenia oferowane są zarówno przez placówki edukacyjne jak i prywatne firmy. Ze względu na ogromne zróżnicowanie oferty i czasu poświęconego na naukę, różny jest też realny poziom zdobywanych kwalifikacji – wybór ścieżki edukacji zależy od samego kursanta i jego aspiracji.

Zarobki opiekuna osoby starszej

W Polsce opiekun osoby starszej jest zawodem tyleż poszukiwanym, co bardzo słabo płatnym. Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynika, że mediana zarobków osób opiekujących się seniorami wynosi około 2,3 tysiąca złotych brutto, czyli 1,7 tys. zł netto. To niewiele więcej poniżej poziomu płacy minimalnej i dwa razy mniej, niż wynosi przeciętne wynagrodzenie w kraju.

Nie dziwi zatem, że wiele osób zdobywających kwalifikacje w tym kierunku wybiera pracę za granicą. W Niemczech zawód ten można wykonywać za 1500-2000 euro na rękę, co daje kwoty dwu- a nawet trzykrotnie wyższe, niż w Polsce. Jeśli zaś dobrze poszukać, jak opiekun osób starszych w którymś z krajów zachodnich można pracować ze stawką nawet 2,5 tysiąca euro netto. Nie dziwi tym samym, że trudno jest niekiedy znaleźć odpowiednio wykwalifikowaną osobę do tego typu pracy w Polsce.

Jak znaleźć opiekuna starszej osoby?

Brak kadr to nie jedyny problem. Niezwykle istotne jest też to, że w większości przypadków praca opiekuna starszej osoby świadczona jest w Polsce w szarej strefie, bez jakiejkolwiek kontroli, zazwyczaj też bez wymaganych certyfikatów. Osoby, które mają wykonywać kluczowe zadania i od których może zależeć życie podopiecznych, często zatrudniane są „z ogłoszenia”, bez sprawdzania kwalifikacji. Do rzadkości należy zatrudnianie na umowę o pracę lub zlecenie, tudzież korzystanie z oferty firm profesjonalnie się opieką trudniących. Warto w tej kwestii zwrócić się do fundacji lub organizacji zajmujących się opieką nad osobami starszymi.

Artykuł zawiera lokowanie produktu 

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij