Najmłodsza babcia świata i w Polsce – ile mają lat?

Obraz i wyobrażenie babci się zmienia. To często już nie jest starowinka, siedząca w domu na emeryturze i gotująca obiady. Babcie są aktywne, długo pracują i cieszą się życiem. Jednak czasem wiek babci może zaskoczyć, a gdy idzie z wnukiem lub wnuczką na spacer, wiele osób może pomylić ją z mamą maleństwa. Ile lat ma najmłodsza babcia na świecie i w Polsce?
Noworodek ściska palec kobiety
Fot. 123RF
Spis treści

Najmłodsza babcia w Polsce

Najmłodsza babcia w Polsce mieszka w województwie lubuskim, a dokładnie w Słońsku. Jej córka urodziła dziecko, gdy kobieta miała 26 lat.

Natomiast najmłodsza polska prababcia miała 49 lat. Urodziła córkę mając lat 16. Kobieta poszła w jej ślady i również wcześnie miała dziecko, a jej dziecko kolejne maleństwo. I tak została prababcią przed 50 rokiem życia.  

Ostatnio głośno jest o historii pewnej rosyjskiej dziewczynki, która obecnie, mając lat 13, zaszła w ciąże z 10-latkiem. Czy to biologicznie możliwe? Nad tym spierają się lekarze. Matka Darii, która stanie się niedługo młodą babcią, stwierdziła że wiadomość o ciąży byłą dla niej szokiem, ale uważa, że jej córka ma silny instynkt macierzyński i będzie dobrą matką. 

Najmłodsza babcia świata

Najmłodsza babcia świata mieszka w Rumuni. Jej młody wiek wynika z tradycji, która opiera się na wczesnym zamążpójściu dziewczynek w tym kraju, zwłaszcza w rejonach wiejskich. Kobieta wzięła ślub w wieku 12 lat, a już rok później urodziła córkę. Jej dziecko, mimo przestróg matki, powtórzyło historię. Córka urodziła synka mając zaledwie 10 lat. W ten sposób Rumunka została babcią, mając 23 lata. Cała rodzina nie widzi w sytuacji nic złego, argumentując wydarzenia, tym że jest romska tradycja.

Najmłodszy dziadek

Dziadkowie też mogą być młodzi. Obecny rekordzista mieszka w Wielkiej Brytanii. Jego 13-letnia córka urodziła dziecko, gdy ten skończył 27 lat. 

 

Czytaj również