Beata Tyszkiewicz - dama polskiego kina obchodzi urodziny

Spis treści

Beata Tyszkiewicz nazywana jest damą polskiego kina. Na ekranie pojawiła się po raz pierwszy mając zaledwie 19 lat. Wystąpiła w ponad 100 produkcjach filmowych i telewizyjnych, a jej karierą możemy podziwiać już od 60 lat. 14 sierpnia obchodzi swoje urodziny. Ile lat ma Beata Tyszkiewicz? 

Ile lat ma Beata Tyszkiewicz


Beata Tyszkiewicz urodziła się 14 sierpnia 1938 roku w Wilanowie, czyli na terenach dzisiejszej Warszawy. Ma arystokratyczne korzenie. Wychowywała się wspólnie z młodszym bratem Krzysztofem oraz przyrodnim bratem - Januszem. Dziś świętuje swoje 79 urodziny.

Jeszcze jako uczennica liceum wystąpiła w pierwszym filmie. Wcieliła się w posiać Klary, w ekranizacji "Zemsty". Chociaż podjęła studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, trwały one zaledwie rok. Jest wyłącznie aktorką filmową i telewizyjną. Choć próbowała pracy w teatrze, nie pokochała bycia na scenie.

Czytaj także: Beata Tyszkiewicz – dama polskiego kina obchodzi urodziny

 

Beata Tyszkiewicz biografia


Po przerwaniu nauki w PWST rozpoczęła pracę w telewizji jako inspicjentka. Nie zrezygnowała jednak z aktorstwa i pojawiała się w rodzimych oraz zagranicznych produkcjach. Słynęła z ról kostiumowych. Mogliśmy podziwiać ją jako:

 


  • Walewską w "Marysi i Napoleonie",

  • Izabelę Łęcką w "Lalce"

  • księżniczkę Elżbietę w "Popiołach",

  • Eweliną Hańską w "Wielkiej miłości Balzaka".


  •  
Beata Tyszkiewicz

Już w 1973 roku Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznało Beacie Tyszkiewicz uprawnienia aktorskie, bez zdawania egzaminu. Wystąpiła w największych filmowych przebojach, takich jak: "Seksmisja", "Vabank II" czy "Kingsajz".

 

Beata Tyszkiewicz kariera


Liczne role w znanych filmach i serialach od lat przysparzają aktorce nieprzerwaną popularność i rzeszę fanów. Ogromną sympatię wzbudza także jako łagodna jurorka w programie rozrywkowym "Taniec z gwiazdami". Jej wspaniałe kreacje filmowe i telewizyjne wielokrotnie doceniano i nagradzano. Aktorka otrzymała między innymi:

 

 


  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,

  • Krzyż Kawalerski Orderu Sztuki i Literatury,

  • Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.


  •  


Jednak Beata Tyszkiewicz angażuje się także w inną działalność. Jest prezesem Fundacji Kultury Polskiej, członkiem Narodowej Rady Kultur oraz przewodniczącą rady Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. Jej autorskim pomysłem był cykl programów „Raport w sprawie dzieci niczyich”.

 

 

Beata Tyszkiewicz życie prywatne


Duża popularność sprawiła, że media od lat interesują się jej życiem prywatnym. Piękna aktorka była trzykrotnie zamężna. Najszerzej komentowany był jej krótki związek z Andrzejem Wajdą, którego owocem jest córka Karolina. Drugim mężem Beaty Tyszkiewicz był Witold Orzechowski, a trzecim Jacek Padlewski. Parze urodziła się córka Wiktoria.

Beata Tyszkiewicz od lat słynie z zamiłowania do palenia papierosów. W ostatnich miesiącach media obiegła informacja o pogarszającym się stanie zdrowia aktorki. W maju bieżącego roku przebywała w szpitalu po przebytym zapaleniu mięśnia sercowego.

W dniu urodzin składamy Pani Beacie najszczersze życzenia: przede wszystkim dużo zdrowia!

Czytaj też: