72-latek ikoną... dziewczęcej mody

Chińczyk Liu Xianping w ubraniach dla nastoletnich dziewcząt pomaga promować wnuczce projektantce jej sklep odzieżowy Yuekou.

Pewnego razu pewien dziadek dał swej wnuczce, a nazywała się ona Lu Qing, kilka rad, jak zestawić poszczególne elementy stylizacji. Zrobili parę fotografii, które zaczęły krążyć w internecie, a potem sesję zdjęciową. Kapryśna branża modowa przyjęła nowatorski pomysł marketingowy dziadka-modela z otwartymi ramionami i zachwytem. Podobnie zachowało się środowisko użytkowników internetu, których komentarze nie budzą wątpliwości - spontaniczny pomysł kampanii był strzałem w dziesiątkę. Butik Yuekou natychmiast stał się szalenie popularny i pięciokrotnie zwiększył obroty.

"Jestem już bardzo stary i jedyne, co mnie obecnie obchodzi, to dobra zabawa" - powiedział dziadek w wywiadzie dla chińskiego "Newsweeka", odpowiadając na jedno z wielu pytań o stosowność upubliczniania swego wizerunku w damskich ubraniach. Dlaczego miałby nie prezentować strojów jako model? Jest wysoki, proporcjonalnie zbudowany i szeroko uśmiechnięty, doskonale wygląda w sportowych minispódniczkach, futrzanych płaszczykach i podkolanówkach. Po sukcesie promocji butiku Yuekou inne sklepy zaczęły się zwracać do dziadka Liu z prośbami, by zechciał prezentować i ich stroje. Ten jednak woli pozostać przy dobrej zabawie z wnuczką, niż zarabiać pieniądze w charakterze modela.

Dzieciom powtarza się, że są już przecież duże i mają się zachowywać poważnie, dorosłym wypomina się radosne zachowania i są one postrzegane jako desperackie próby powrotu do czasów młodości. Tymczasem wiek jest taką samą konstrukcją kulturową, jak płeć. Xianping odgrywa swoją nową rolę z wielka radością i przekonaniem, z wnuczką mają z tego wielką radość, a towarzyszy temu świetna zabawa. Nie dziwi zatem, że 72-letni mężczyzna w ubraniach dla nastolatek, który przekroczył dwie pilnie strzeżone przez stereotypy granice - płci i wieku - zrobił furorę i wzbudza pozytywne odczucia. A chińskie nastolatki ponoć zazdroszczą Liu długich, szczupłych nóg...

AGNIESZKA MOCARSKA

 
Więcej z kategorii Ludzie
84-letnia Polka podbija świat autostopem!
Jak żyją seniorzy w Czechach?
80-letni łodzianin wystartuje na mistrzostwach świata w Brazylii!
Powiązane artykuły
Tej 90-latki życie nie oszczędzało. Ale ostatnio spotkało ją coś cudownego!
Za co kochamy Danutę Szaflarską?
Senior na końcu świata – Kuba
W czym tkwi sekret udanego związku?
Coraz więcej stulatków w Polsce