15 kobiet, których odkrycia zmieniły bieg historii. Cz. 1

Kobiety od stuleci miały istotny wkład w rozwój nauki. W tym cyklu trzech wpisów chcemy przybliżyć Państwu 15 kobiet i odkryć, których one dokonały. Biologia, archeologia, chemia, fizyka i astronomia – to dziedziny, od których zaczynam cykl wpisów. Czy domyślają się już Państwo, kim są bohaterki pierwszego z nich?

Maria_Sibylla_Merian_portrait_from_500DM_banknote

Maria Merian (1647 – 1717)

Zanim niemiecka przyrodniczka i naukowa malarka zaczęła studiować cykl życiowy motyli, większość ludzi wierzyła, że owady te dosłownie „rodzą się z błota” i wychodzą z ziemi. Maria Merian uważana jest za pierwszą w historii entomolożkę. Maria od wczesnej młodości zgłębiała biologię owadów z prawdziwą pasją, dotąd niespotykaną. Nic dziwnego. W XVII wieku większość ludzi uważała owady za „obrzydliwe i odrażające”. Oczywiście owady nie były wówczas warte chwili uwagi, a co dopiero studiowania. Maria Merian jako pierwsza w historii zaczęła obserwować zachowanie, zwyczaje i cykle życiowe owadów. Swoje odkrycia spisywała w ojczystym języku, nie w łacinie, która była wówczas oficjalnym językiem naukowym, co sprawiło, że jej dorobek został zignorowany przez większość ówczesnych naukowców.

Maria Merian sfinansowała i zorganizowała także naukową wyprawę naukową do Surinamu, podczas której opisała wiele nieodkrytych do tej pory gatunków owadów i roślin. Znaczna część opisów sporządzonych przez Marię jest aktualna do dziś. Rysunki jej autorstwa, wiernie oddające rzeczywisty wygląd roślin, zwierząt i owadów, były podziwiane i doceniane przez wieki.

Mary_Anning

Mary Anning (1799 – 1847)

Mary Anning uznawana jest za jedną z pierwszych paleontolożek i kolekcjonerek skamieniałości. Mary zaczęła zbierać skamieniałości na klifach w angielskim Dorset, by podreperować swój budżet. Jednak w wieku 12 lat dokonała dwóch odkryć, które wstrząsnęłyby światem nauki. Wstrząsnęłyby, gdyby ktoś uznał je wówczas za wartościowe. Co takiego odkryła Mary Anning? Znalazła pierwszą skamielinę z dobrze zachowanym ichtiozaurem i dwa pierwsze szkielety plezjozaura. Mary Anning dokonała jeszcze wielu podobnych odkryć i obserwacji, które zrewolucjonizowałyby rozumienie świata i życia prehistorycznych zwierząt.

Niestety, Mary nie mogła w pełni uczestniczyć w życiu świata nauki ze względu na swoją płeć. Mary nie została przyjęta w poczet członków Towarzystwa Geologicznego w Londynie, mimo że jej odkrycia dałyby solidną podstawę do późniejszej teorii ewolucji Darwina. Musiało minąć wiele lat, by jej odkrycia zostały uznane i docenione przez naukowców. W 2010 roku Towarzystwo Królewskie  - okrzyknęło Mary Anning jedną z najważniejszych kobiet w historii brytyjskiej nauki.

Reklama

Sklodowska

Maria Skłodowska Curie (1867 – 1934)

Jako pierwsza w historii kobieta – laureatka Nagrody Nobla i jedyna osoba, która otrzymała dwie Nagrody Nobla w dwóch różnych dziedzinach naukowych (chemia i fizyka), Maria Skłodowska Curie jest jedną z pierwszych postaci, które przychodzą do głowy większości ludzi, gdy myślą o kobietach w nauce. Gdy Maria i jej mąż, Pierre Curie, odkryli radioaktywność, zmienił się sposób postrzegania świata: nagle okazało się, że energia może pojawiać się ot tak, jak za pomocą magii.

Maria odkryła także dwa pierwiastki, polon i rad. Zorganizowała pierwsze na świecie studia poświęcone leczeniu guzów za pomocą promieniowania i założyła Instytut im. Marii Skłowodskiej Curie w Paryżu i w Warszawie. Oprócz oczywistych osiągnięć naukowych, Maria Curie zainspirowała kolejne pokolenia kobiet i pokazała im, że warto marzyć o karierze naukowej i wdrażać swoje marzenia w życie.

Leavitt

Henrietta Leavitt (1868 – 1921)

Dziś komputer jest maszyną, ale w czasach Henrietty Leavitt termin ten odnosił się do grupy kobiet zajmujących się astronomią, które analizowały dane z harwardzkiego obserwatorium. Zadaniem Henrietty Leavitt było obserwowanie gwiazd, które na przemian rozbłyskały jasnym światłem, na przemian przygasały, a zmiany te zachodziły w ściśle określonych, przewidywalnych odstępach czasu.

Na podstawie dostarczonych danych Henrietta zidentyfikowała ponad 2400 gwiazd i odkryła, że istnieje między nimi pewne podobieństwo. I tak Henrietta Leavitt odkryła cefeidy, czyli gwiazdy zmienne pulsujące, nazywane olbrzymami, których jasność zmienia się z okresem od 1 do 50 dni. cefeidy to wyjątkowo jasne, nawet tysiąc lub dziesięć tysięcy razy jaśniejsze od Słońca gwiazdy. Okrycie to zmieniło sposób, w jaki naukowcy postrzegają wszechświat. Przede wszystkim – umożliwiło dokładniejszą ocenę odległości między odległymi galaktykami.

Lise-Meitner

Lisa Meitner (1878 – 1968)

Lisa Meitner, austriacka fizyczka, przyczyniła się do wielkich odkryć w fizyce jądrowej, ale nie dostała Nagrody Nobla za swoje osiągnięcia. Jako pierwsza w historii niemieckiej nauki kobieta – profesor fizyki, pracowała w zespole z Otto Hahn’em, chemikiem. Nawet podczas drugiej wojny światowej, gdy Lisa zmuszona była opuścić Niemcy i kontynuować badania w Holandii, współpracowała z Hahn’em korespondencyjnie.

Gdy eksperymenty Hahna wykazały, że nukleony uranu mogą ulegać rozpadowi, to właśnie Meitner udowodniła za pomocą fizyki, na czym polega zjawisko – na rozszczepieniu jądra atomu. Jednak Komitet Nagrody Nobla przyznał tytuł noblisty tylko Hahn’owi. Odkrycie Lisy Meitner zostało docenione dopiero po jej śmierci. Naukowczyni otrzymała wiele wyróżnień, a na jej cześć nazwano 109. pierwiastek w układzie okresowym, z grupy metali przejściowych.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!