Zmiany w programie dla seniorów „Opieka 75+”.

Spis treści
W 2019 roku program „Opieka 75+” obejmie więcej odbiorców wśród polskich seniorów. Z pomocy będą mogły skorzystać nie tylko osoby samotne ale także pozostające w rodzinach.„Opieka 75+” to program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, realizowany przez samorządy. Polega na świadczeniu usług opiekuńczych dla seniorów którzy ukończyli 75 rok życia i mieszkają w małych gminach – do 60 tysięcy mieszkańców. Jego celem jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym tych specjalistycznych.

Gminy, które przystąpią do programu mogą liczyć na wsparcie – do 50 proc. przewidywanych kosztów. W ubiegłym roku z takiej pomocy skorzystało 360 gmin, a to zaledwie 40% z tych, które mogły starać się o takie dofinansowanie.

Oferty o dofinansowanie świadczenia usług opiekuńczych gminy mogą składać do Urzędów Wojewódzkich do 7 stycznia 2019 roku. 11 stycznia 2019 r. to termin, do którego Wydziały Polityki Społecznej powinny przekazać zebrane oferty do Ministerstwa Rodziny.

Zmiany w programie „Opieka 75+” w 2019 roku


- Od 2019 roku program będzie skierowany nie tylko to osób samotnych w wieku 75 lat i więcej (jak było do tej pory), ale też do seniorów, którzy mają rodziny – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. - Z programu będą mogły skorzystać także te gminy, których realizują usługi opiekuńcze poprzez spółdzielnie socjalne założone przez jednostki samorządu terytorialnego. Dzięki temu program obejmie zasięgiem większą liczbę gmin.

Darmowe leki dla seniorów


Dodatkowo w ramach projektu rząd ma przeznaczyć 100 mln zł więcej niż w poprzednim roku i tym samym rozszerzyć listę bezpłatnych leków dla seniorów, ale przepisywać je będą mogli wciąż tylko lekarze rodzinni.

Czytaj również

Opieka nad osobami starszymi – porady, prawo

Opieka nad osobami starszymi – o czym należy pamiętać?

Materac przeciwodleżynowy – refundacja NFZ. Jak dostać?