Zioła dobre na wszystko

Ziołolecznictwo sięga bardzo odległych czasów, kiedy były jedynym sposobem na radzenie sobie z problemami zdrowotnymi. Teraz za sprawą swoich cudownych właściwości zioła znów wracają do naszych domów. Trzeba przyznać, że warto o nich pamiętać, bo zapewne sprawdzą się na większość dolegliwości jak np. problemy z trawieniem, kłopoty z cerą, czy zbyt obfite pocenie. Wystarczy poznać je bliżej, by przekonać się o leczniczej mocy płynącej z natury.
Zioła
Źródło: Materiały partnera
Spis treści

Właściwości lecznicze ziół

Alkaloidy, flawonoidy i garbniki to zawarte w ziołach substancje czynne, które wspomagają pracę organizmu. Ich działanie może być zróżnicowane w zależności od posiadanych właściwości. Mogą działać przeciwzapalnie, bakteriobójczo, regenerująco, czy uspokajająco. Pozyskać te drogocenne właściwości można poprzez przygotowanie naparu z liści i kwiatów odpowiednich roślin.

Na problemy żołądkowo - jelitowe

W przypadku niestrawności, zgagi, wzdęć i uczucia pełności sprawdzi się szeroka gama ziół. Wśród nich najbardziej popularna jest mięta pieprzowa. Dzięki zawartym olejkom eterycznym pobudzi motorykę przewodu pokarmowego i usprawni trawienie. Kolejny to rumianek pospolity, który ma działanie przeciwskurczowe oraz łagodzące stany zapalne w układzie pokarmowym. Przy zaburzeniach trawienia, wzdęciach lub zaparciach poleca się napar z owoców kopru włoskiego. Natomiast kiedy konieczne jest szybkie działanie, możemy sięgnąć po lek na dolegliwości żołądkowo – jelitowe, zawierający wyciągi z ziół.

Na spokojny sen

Wbrew pozorom nie tylko melisa pomoże nam zasnąć. Podobne działanie posiada również lawenda, czy kozłek lekarski potocznie zwany walerianą. Regenerując system nerwowy i zmniejszając napięcie naczyń krwionośnych, przyczynią się do szybszego zaśnięcia. Stosowanie ich w ciągu dnia także znajdzie swoje pozytywne strony. Wykazane działanie uspakajające i przeciwlękowe pomoże wyciszyć i odprężyć organizm.

Na idealną cerę

Kto nie marzy o cerze bez niedoskonałości? Wystarczy regularnie pić napary z odpowiednich ziół, by zobaczyć pierwsze efekty. Wśród nich z pewnością znajdzie się fiołek trójbarwny, skrzyp polny, pokrzywa i krwawnik pospolity. Mają działanie przeciwbakteryjne, zmniejszają wydzielanie sebum, a także wyciszają powstałe stany zapalne. Można stosować je wewnętrznie lub zewnętrznie jako tonik do przemywania twarzy.

Gdzie kupić i jak stosować?

Stosowanie ziół wymaga ostrożności. Niektóre z nich nie mogą być zażywane w połączeniu z innymi oraz stosowane zbyt często. Dodatkowo mogą wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami oraz działać niekorzystnie na towarzyszące choroby. Można je zbierać samemu o odpowiedniej porze roku, ale koniecznie przy pomocy atlasu ziół, aby uniknąć pomyłek. Po więcej specjalistycznej wiedzy na temat sposobu zaparzania i dawkowanie najlepiej skierować się do profesjonalnego sklepu zielarskiego. Natomiast zażywanie ziół w celach leczniczych należy skonsultować z lekarzem.