Zapalenie stawów - jak je rozpoznać i się go pozbyć?

Zapalenie stawów to nazwa obejmująca całą grupę chorób wywołujących ból stawów o różnych przyczynach. Można wyróżnić wśród nich te, które najczęściej dotykają seniorów – choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoartroza) i reumatoidalne zapalenie stawów. Sprawdź, jakie są ich objawy, przyczyny i co należy zrobić, jeśli zauważymy u siebie symptomy.
Zapalenie stawów

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Jak rozpoznać zapalenie stawów - objawy

Główny objaw każdego typu zapalenia stawów stanowi ból jednego lub więcej stawów, który dokucza na początku i w trakcie ruchu, i nasila się w ciągu dnia, a ustępuje w spoczynku. Często występuje sztywność stawów o poranku lub w ciągu dnia po okresach bezruchu. W pobliżu dotkniętego stawu może pojawić się obrzęk, tkliwość na ucisk i zaczerwienienie. Powinno nas zaniepokoić także strzelanie w stawach (więcej https://bol-stawow.pl/blog/czy-strzelanie-w-stawach-jest-grozne/). W konsekwencji choroby może nastąpić deformacja stawów.

W reumatoidalnym zapaleniu stawów choroba daje najpierw nieswoiste objawy przypominające grypę. Później pojawiają się objawy stawowe, które zazwyczaj na początku obejmują stawy rąk, nadgarstków, stóp i stawy skokowe. Zająć mogą też stawy barkowe i kolanowe. Jednak następnie choroba rozprzestrzenia się na wszystkie stawy, a nawet inne organy. W późnym etapie pojawiają się guzki reumatoidalne, czyli zgrubienia nad stawami.

Jakie są przyczyny zapalenia stawów?

Czynniki wywołujące pierwotną chorobę zwyrodnieniową stawów pozostają nieznane. Wiadomo, że choroba ma podłoże zapalne, a dużą rolę odgrywają geny.

Przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów również nie są jasne, ale można wyodrębnić kilka czynników, które predysponują do wystąpienia choroby. Wiadomo, że wpływ na jej rozwój ma genetyczne obciążenie, a także płeć (częściej dotyka ona kobiet). Częściej chorują osoby, u których występują zaburzenia odpowiedzi immunologicznej, a także takie, które przebyły infekcję, szczególnie wirusową.

Zapalenie stawów – leczenie

Jeżeli zauważymy u siebie objawy zapalenia stawów, należy koniecznie udać się do lekarza rodzinnego. Nieleczona choroba może prowadzić do niepełnosprawności. Im wcześniej zapalenie stawów zostanie rozpoznane, tym bardziej prawdopodobne, że uda się zahamować jego rozwój. Poza tym podjęcie leczenia skutecznie załagodzi bóle reumatyczne, o których więcej możesz przeczytać na tej stronie https://bol-stawow.pl/blog/czy-mozna-wyleczyc-bole-reumatyczne/.

U pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów stosuje się leki modyfikujące przebieg choroby, które często powodują ustąpienie objawów. Istotne, by zacząć brać je jak najszybciej po postawieniu diagnozy, bo hamują one powstawanie nieodwracalnych uszkodzeń stawów. Nie są w stanie w pełni wyleczyć choroby, co oznacza, że jeśli je odstawimy, symptomy powrócą. Zarówno cierpiącym na reumatoidalne zapalenie stawów, jak i chorobę zwyrodnieniową podaje się glikokortykosteroidy łagodzące objawy w okresach zaostrzeń, niesteroidowe leki przeciwzapalne i leki przeciwbólowe. Jeśli objawy mają umiarkowane nasilenie, pomóc może maść na ból stawów, a także inne preparaty stosowane miejscowo. Ich zaletę stanowi to, że są odpowiednie dla osób, które nie mogą zażywać dużych dawek innych leków. Tutaj można znaleźć więcej informacji o miejscowym leczeniu chorych stawów. Duże znaczenie ma także leczenie niefarmakologiczne, czyli fizjoterapia, utrzymywanie prawidłowej masy ciała i odciążanie stawów.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij