Zamki szyfrowe – idealne rozwiązanie dla seniora

Zamki szyfrowe to doskonała alternatywa dla tych tradycyjnych, zamykanych na klucz. Używając kilkucyfrowego kodu skutecznie można zabezpieczyć mieszkanie. W ten sposób oszczędza się też czas. Zobacz, jak działają zamki kodowe do drzwi i kiedy warto ich używać. Sprawdź, ile kosztują tego typu urządzenia.
Zamki szyfrowe
Źródło: 123RF

Spis treści

Do czego służą zamki szyfrowe?

Trudno o lepsze zaproszenie dla złodzieja, niż skradziony lub zgubiony klucz do mieszkania. A przecież tego typu sytuacje nie należą do rzadkości, zwłaszcza w przypadku osób starszych.

Dlatego dbając o zabezpieczenie domostwa przed nieproszonymi gośćmi, warto zastanowić się nad nowoczesną i skuteczną alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań, jaką są zamki szyfrowe.

Tego typu urządzenia coraz częściej zastępują zwykłe zamki zamykane i otwierane na klucz, zapewniając:

 • wyższy poziom bezpieczeństwa,
 • większą wygodę użytkowania,
 • rozbudowaną paletę dodatkowych funkcji.

Zamki szyfrowe stosuje się do drzwi zewnętrznych i wewnętrznych, w domach jednorodzinnych, blokach, kamienicach, a także jako zabezpieczenie wejścia do garaży, pomieszczeń gospodarczych, biur, zakładów produkcyjnych.

Jak działa zamek szyfrowy do drzwi?

Zamek szyfrowy do drzwi zarządza tradycyjnym ryglem mechanicznym lub tzw. elektrozaczepem. Po wpisaniu kodu, ewentualnie zastosowaniu specjalnej karty zbliżeniowej lub breloka, zabezpieczenia zostają zwolnione na kilka do kilkudziesięciu sekund, pozwalając na otwarcie drzwi.

Indywidualny kod użytkowania ustala się w czasie programowania zamka. Niekiedy określić też można jego długość (w przedziale od 2 do nawet 8 cyfr). Dłuższy ciąg zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa, krótszy jest łatwiejszy do zapamiętania.

Warto wiedzieć, że:

 • kod 2-cyfrowy daje jedynie 100 możliwych kombinacji,
 • kod 4 cyfrowy to 10 000 wariacji,
 • kod 6-cyfrowy zapewnia aż 1 000 000 kombinacji.

Większość urządzeń zapewnia możliwość ustalenia kodu 4-cyfrowego i jest to długość uznawana za wystarczającą, aby skutecznie zabezpieczyć dom, jednocześnie nie obciążając nadmiernie własnej pamięci. Warto pamiętać, że wszystkie dostępne na rynku zamki oferują możliwość przypisania różnych kodów dla różnych osób (np. poszczególnych członków rodziny) – w sumie można ich zaprogramować nawet kilkadziesiąt.

Co ważne, aby ustalić kod użytkownika, należy uprzednio wpisać tzw. kod administratora. Oprócz tego każdy zamek posiada też kilkucyfrowy kod główny, stosowany w celu uzbrojenia lub rozbrojenia instalacji.

Reklama

Zamek szyfrowy zewnętrzny czy wewnętrzny?

Jeśli miejscem użytkowania urządzenia jest lokal usytuowany w budynku wielorodzinnym, a tym bardziej wybrane pomieszczenie znajdujące się w danym mieszkaniu, wystarczającym rozwiązaniem będzie zamek wewnętrzny.

Natomiast zamek szyfrowy zewnętrzny przystosowany jest do montażu w takich miejscach, jak:

 • ściana budynku, w pobliżu drzwi wejściowych do domu lub garażu,
 • ogrodzenie, obok furtki lub bramy wjazdowej.

Urządzenia tego typu wykonane są technologii pozwalającej na użytkowanie nawet w skrajnie niskich oraz wysokich temperaturach. Dzięki temu zapewniają maksymalny poziom ochrony przez cały rok.

Nie istnieje też ryzyko zamarznięcia klucza w zamku, tak jak w przypadku tradycyjnych systemów zabezpieczających dostęp do domu. Co ważne, zamki kodowe przeznaczone do użytku na zewnątrz, mają hermetyczne, metalowe obudowy, skutecznie zabezpieczające przed fizycznym uszkodzeniem przez złodzieja lub wandala.

Jakie funkcje ma zamek szyfrowy do furtki?

Zamek szyfrowy do furtki lub drzwi zewnętrznych zazwyczaj wyposażony jest w szereg dodatkowych funkcji. Jedną z nich jest dzwonek, który z powodzeniem może zastępować tradycyjny „brzęczek” do drzwi. Uruchamiany jest jednym z przycisków na klawiaturze, na przykład oznaczonym symbolem „#”.

Inne przydatne funkcje, często stosowane w tego typu mechanizmach, to:

 • czujnik antysabotażowy, informujący o każdej próbie uszkodzenia zamka;
 • czujnik otwartych drzwi alarmujący o niedomknięciu furtki, bramy etc.;
 • podświetlanie klawiatury, przydatne po zmroku w miejscach położonych z dala od źródeł światła.

Montaż zamka szyfrowego do drzwi

Montaż zamka szyfrowego do drzwi jest możliwy we własnym zakresie - pomocna będzie załączona instrukcja. Niezbędna jednak jest także elementarna wiedza i umiejętności techniczne oraz podstawowe narzędzia. Dlatego każda osoba, która nie czuje się w tym względzie pewnie, powinna skorzystać z usług wykwalifikowanego elektromontera.

Pamiętać należy, że niektóre zamki występują w wersji prawo - lub lewostronnej. Istotny jest też sposób ryglowania drzwi – obecnie najczęściej jest to tak zwany elektrozaczep, standardowy lub rewersyjny, zamykany i otwierany za pomocą impulsów elektrycznych.  

Ile kosztują zamki szyfrowe do drzwi?

Zamki szyfrowe do drzwi, mimo zastosowania zaawansowanych technologii, są rozwiązaniem stosunkowo tanim. Ceny większości tego typu urządzeń mieszczą się w przedziale od 100 do 250 złotych, jedynie najbardziej rozbudowane modele kosztują nieco więcej – do 500 zł.

Są to koszty porównywalne z kosztami zakupu tradycyjnych zamków na klucz w standardzie antywłamaniowym – w tym przypadku ceny zaczynają się od około 70 zł za najprostsze modele, a w przypadku najbardziej zaawansowanych przekraczają 500 złotych.

Oznacza to, że decydując się na zakup zamka szyfrowego, bynajmniej nie trzeba nastawiać się na wyższy wydatek.

Czy zamki kodowe są bezpieczne?

Zamki kodowe zapewniają najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa. Po ustaleniu 4-cyfrowego kodu, prawdopodobieństwo losowego odkodowania zamka przez włamywacza podczas pojedynczej próby wynosi 1 na 10 tysięcy.

Oczywiście, warunkiem niezbędnym dla zachowania właściwego poziomu zabezpieczenia, jest absolutna dyskrecja. Podobnie jak w przypadku PIN-u do karty płatniczej, kodu do drzwi nie należy ujawniać postronnym.

Zdecydowanie lepiej jest też wymyślony przez siebie szyfr zapamiętać, niż zapisywać. Jeżeli zaś istnieje konieczność uwiecznienia kodu, powinien on być przechowywany w dyskretnym i nieoczywistym miejscu, nie w portfelu czy kieszeni kurtki, niekoniecznie też w pamięci smartfonu (pod postacią notatki czy fikcyjnego numeru telefonu).

Ujawnienie ciągu cyfr jest równoznaczne z wręczeniem tradycyjnego klucza do drzwi, dlatego w kręgu osób ewentualnie obdarzonych zaufaniem powinni się znajdować jedynie najbliżsi.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!