Zakrzepowe zapalenie żył – typowe objawy i leczenie

Zakrzepowe zapalenie żył to jednostka chorobowa dotycząca naczyń żylnych powierzchownych, które znajdują się pod skórą. Elementem predysponującym do wystąpienia zapalenia w 90% przypadków jest obecność żylaków, które świadczą o upośledzonym przepływie krwi. Tworzące się zastoje i problemy z przepływem w kierunku dosercowym inicjują proces zapalny o różnym nasileniu [1].
Zakrzepowe zapalenie żył
Źródło: Materiały partnera
Spis treści

Czynniki ryzyka zakrzepicy żył

  • zaawansowany wiek,
  • toczący się proces nowotworowy,
  • otyłość,
  • wcześniejsze epizody zatorowo-zakrzepowe,
  • niedawno przebyta operacja,
  • ciąża,
  • choroby autoimmunologiczne [2].

Przebieg choroby

Bywa, że zakrzepica żył powierzchownych przebiega bezobjawowo (około 5-13% przypadków). Jednak o wiele częściej choroba ta wiąże się z obecnością czerwonych, wrażliwych, bolesnych zgrubień wyczuwalnych wzdłuż przebiegu żył powierzchownych. Zgrubienia mają charakter guzkowaty lub powrózkowaty i są łatwe do wyczucia w palpacji.

Objawy te są tak charakterystyczne, że zazwyczaj wystarczą do postawienia rozpoznania. Jeżeli do zapalenia doszło w wyniku zacewnikowania żyły, należy pobrać krew na posiew i ustalić czynnik etiologiczny. Poszerzenie diagnostyki o badanie USG dedykowane jest raczej koniecznością wykluczenia równolegle toczącego się procesu w żyłach głębokich, co stanowiłoby duże ryzyko rozwoju zatorowości płucnej [1,2].

Jak wygląda leczenie?

Jeżeli widzimy rozwijające się poważne zapalenie, warto udać się do specjalisty – lekarza rodzinnego, internisty lub chirurga naczyniowego. Lekarz zdecyduje o konieczności stosowania pończoch uciskowych, które wzmagają przepływ żylny. Taka kompresjoterapia może być stosowana przez okres od 7 do 14 dni. Dodatkowo czasem konieczne bywa przyjmowanie doustne lub miejscowe niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ, np. ibuprofen lub ketonal).

U pacjentów dotychczas nieleczonych przeciwzakrzepowo należy najczęściej włączyć doustne antykoagulanty, które zmniejszają krzepliwość krwi i niwelują ryzyko tworzenia się zakrzepów w świetle naczyń. Preparatem, po który można bezpiecznie sięgnąć na początku rozwoju dolegliwości, kiedy czujemy, że nasze nogi są ociężałe, jeśli pracujemy w pozycji stojącej lub siedzącej, jest heparyna. Jest ona składnikiem wspomagającego leczenie żelu Lioton 1000. Czasem heparyna podawana miejscowo nie jest wystarczająca i przy dużych skrzeplinach lek ten włączany jest w postaci podskórnej lub dożylnej [1,2].

Bibliografia

  • [1] - Jolanta Neubauer-Geryk, Leszek Bieniaszewski, Zakrzepica żył powierzchownych, Forum Medycyny Rodzinnej 2018, tom 12, nr 3, 99-101
  • [2] - Gajewski P., Szczeklik A., Interna Szczeklika 2019, MP, Kraków 2019, wyd. 10