Zadbaj o swój kręgosłup – pomogą Ci w tym ergonomiczne krzesła do biurka

Spis treści

Praca siedząca przy komputerze – niezależnie od tego, czy wykonujemy ją w ramach ośmiogodzinnego etatu czy w domu, jako zajęcie dodatkowe – jest niezwykle obciążająca dla mięśni kręgosłupa. Eksperci biją na alarm: Jeśli chcemy zachować prawidłową sylwetkę i siłę organizmu, konieczne jest dobre, ergonomiczne krzesło.Artykuł partnera

Słowo „ergonomia” wywodzi się z języka łacińskiego i oznacza naukę o pracy. Przedmiotem jej zainteresowania są związki zachodzące między człowiekiem a sprzętem, z którego korzysta, wykonywaną czynnością oraz otoczeniem. Pierwszym specjalistycznym tekstem na temat ergonomii był prawdopodobnie artykuł Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego pt. Rys ergonomii, czyli nauki o pracy opartej na prawach zaczerpniętych z nauki przyrody, opublikowany w 1857 roku w czasopiśmie „Przyroda i Przemysł”. Obecnie zarówno lekarze, jak i Państwowa Inspekcja Pracy, wskazują na konieczność stosowania odpowiednich mebli biurowych, takich jak krzesła do biurka czy biurka komputerowe, aby stanowisko pracy mogło być uznane za ergonomiczne. Jeśli zależy nam na zdrowiu, warto również zadbać o tę kwestię podczas domowej pracy przy komputerze.

 

Dlaczego kręgosłup się męczy w trakcie pracy siedzącej?


Ludzki kręgosłup składa się z 33–34 kręgów, między którymi znajdują się dyski międzykręgowe. Do kręgów przyczepione są mięśnie utrzymujące sylwetkę. Przy prawidłowej pozycji oraz podczas wykonywania ruchów mięśnie są dostatecznie ukrwione i dotlenione. W trakcie siedzenia przed komputerem mięśnie są długotrwale napięte, ulegają tzw. wysiłkowi statycznemu oraz uciskają naczynia krwionośne i nerwy obwodowe, przez co nie są dostatecznie odżywione i oczyszczane. Sytuacja ta sprzyja gromadzeniu się w mięśniach toksyn, w związku z czym szybciej się męczą. Najbardziej podatne na obciążenie podczas pracy siedzącej są mięśnie utrzymujące ciało w zadanej pozycji, barków i rąk oraz karku, stabilizujące głowę podczas obserwowania monitora.

Jeśli pozycja w trakcie pracy nie jest ergonomiczna, czyli możliwie zbliżona do naturalnej, po dłuższym czasie zaczynamy odczuwać bóle barku, szyi, rąk, nadgarstków oraz w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Jest to wyraźny sygnał, że powinniśmy zmienić pozycję. Jeżeli tego nie zrobimy, może dojść do zwyrodnień, skrzywień kręgosłupa oraz zwiotczenia mięśni podtrzymujących ciało. To bardzo niebezpieczna przypadłość, zwłaszcza w wieku starszym.

 

 

Prawidłowa postawa przy pracy siedzącej


Utrzymaniu zdrowia i silnych mięśni służy postawa zbliżona do naturalnej. W pracy siedzącej można ją osiągnąć dzięki odpowiednim siedzeniom. Krzesło do biurka powinno być właściwie wyprofilowane, wyposażone w regulację wysokości siedziska i oparcia oraz jego kąta nachylenia, musi także mieć podłokietniki, powinno zapewniać wygodną pozycję i nie może krępować ruchów. Podobnie biurko do biura musi być na tyle duże, aby znajdujące się na nim przedmioty znajdowały się w odpowiedniej odległości od siebie. Natłok rzeczy na biurku często wymusza niewygodną pozycję.

Ciekawą propozycją są aktywne siedzenia i krzesła siodłowe, produkowane przez firmę AJ Produkty. To nowoczesne rozwiązanie sprawia, że można wzmacniać mięśnie pleców, siedząc. Stołki tego typu wymuszają na siedzącym naturalną pozycję, odciążając tym samym kręgosłup i podtrzymujące go mięśnie. Niektóre modele posiadają wbudowaną piłkę pilates, dzięki czemu ciało w trakcie siedzenia nieustannie balansuje i zmuszone jest do utrzymywania równowagi, co sprawia, że krążenie jest lepsze, a mięśnie są prawidłowo odżywione i dotlenione. Aktywne siedzenia zapewniają także największą ergonomię pracy, nie krępują naszych ruchów i nie ograniczają przestrzeni. To doskonała propozycja dla osób pracujących przy komputerze w domu. Krzesła tego typu są wykonane stylowo i pasują do nowocześnie urządzonych wnętrz; świetnie sprawdzą się również w innych aranżacjach.

Kręgosłup spełnia bardzo istotne zadania – przede wszystkim stabilizuje całe ciało i umożliwia zachowanie poprawnej sylwetki. Mięśnie przykręgosłupowe z kolei utrzymują sylwetkę, dlatego też muszą być odpowiednio silne. Nienaturalna postawa przy pracy siedzącej osłabia nie tylko sam kręgosłup, ale również całe ciało.