Wycieczki do Rumunii: dlaczego są tak popularne?

Spis treści

Czy Rumunię można postawić w tym samym szeregu popularnych turystycznie krajów, co Włochy, Hiszpanię i Grecję? Raczej nie, ale łatwo zauważyć, jak z sezonu na sezon zainteresowanie Rumunią wzrasta. Stereotypowe wyobrażenia o tym kraju już dawno się zdezaktualizowały, a turyści otwierają się na poznawanie bogatej tradycji i niezliczonych walorów naturalnych tego kraju. Co warto wiedzieć o Rumunii? Co warto zwiedzić podczas wycieczki w to miejsce?

 

Rumunia – co to za kraj?


Rumunia leży w południowo-wschodniej Europie, nad Morzem Czarnym, w Karpatach. To kraj otoczony przez Ukrainę, Węgry, Serbię, Bułgarię i Mołdawię, ze stolicą w Bukareszcie. Pod względem historyczno-kulturowym jest to kraj bałkański, jednak z geograficznego punktu widzenia do Bałkanów zaliczyć możemy jedynie region Dobrudża. Przez Rumunię przepływa Dunaj, wznoszą się tu także Karpaty, znane jako jedne z nielicznych już w Europie „dziewicze” góry, gdzie ludzka działalność nie zwyciężyła jeszcze z siłą dzikiej natury. Rumunia jest krajem prawosławnym, obowiązującą walutą jest lej, a od roku 2007 to także państwo członkowskie UE.

 

 

Z czego słynie Rumunia?


Rumunia ma w sobie wszystko, czego turysta może zapragnąć. Monumentalne szczyty Karpat, ciepłe plaże Morza Czarnego, średniowieczne zabytki i malownicze wioski pełne folkloru, żywych tradycji i serdecznych ludzi. Jednym z najcharakterystyczniejszych elementów Rumunii jest region Transylwania, z którym związana jest legenda o hrabim Drakuli. Rumunię niekiedy określa się nawet państwem zamków i fortec, wznoszonych na przestrzeni wieków pełnych burzliwych zdarzeń. Kraj słynie też z kulturowego zróżnicowania – historię, tradycję i dziedzictwo Rumunii budowały bowiem narody (oraz panowanie) Turcji, Węgier, Austrii. Znane są ponadto Malowane Klasztory w Bukowinie oraz największa w Europie… populacja niedźwiedzia brunatnego!

 

 

Rumunia – co trzeba zobaczyć?


Jednym z ciekawszych regionów Rumunii jest Bukowina, która leży przy granicy z Ukrainą i Mołdawią. Jego stolicą jest Suczawa, miejscowość, w której można podziwiać unikatową architekturę cerkwi ze spadzistymi dachami, zdobnymi freskami i wieżami z hełmami przypominającymi czarodziejskie czapki. W okolicach Suczawy do zobaczenia są ponadto malowane klasztory, które stanowią grupę zabytków wpisanych na listę UNESCO.

Co jeszcze trzeba zobaczyć podczas wycieczki do Rumunii? Transylwanię! To historyczna kraina (znana także pod nazwą Siedmiogród) położona w centrum Rumunii. Najważniejsze jej miasta to Braszów, Sybin, Kluż-Napoka i  Târgu Mures. Także ten region ma swojego reprezentanta wśród zabytków UNESCO. To średniowieczna starówka malowniczego miasta Sighisoara.

Wycieczki do Rumunii nie mogą odbyć się bez odwiedzin w takich miejscach, jak szmaragdowe jezioro w górach Apuseni, kręta trasa Transfogarska, kraina monastyrów i niezwykle popularny wesoły cmentarz w Sapancie. Z kurortów polecamy Eforie Nord i Mamaię, z miast ciekawych historycznie – Konstancę i Sybin. Do tego oczywiście Góry Fogaraskie w paśmie Karpat Południowych.

 

 

Rumunia – kiedy jechać?
Wycieczka do Rumunii? Zanim ustalisz jej termin, przyjrzyj się rumuńskiemu klimatowi i swoim turystycznym celom, bo wycieczkę do Rumunii nad Morze Czarne lepiej odbyć w innym terminie niż np. do Transylwanii. Wszystko dlatego, że klimat tego kraju jest znacznie zróżnicowany. W centrum Rumunii panują warunki podobne do warunków w Europie Środkowej, natomiast na południu, na Nizinie Wołoskiej i w Dobrudży klimat jest już niemal śródziemnomorski. Na zwiedzanie, a więc na wycieczki objazdowe do Rumunii, najlepiej nadają się maj i czerwiec. Pogoda w większości regionów jest wówczas raczej korzystna. Jeśli koniecznie chcesz zobaczyć trasę Transfagarasen oraz kultową górską trasę Transalpina, jedź do Rumunii w okresie od czerwca do końca września. W innych miesiącach miejsca te będą albo zamknięte, albo trudno dostępne. Nad Morze Czarne jedź latem – będzie gorąco, a do tego bez deszczu, który tak bardzo drażni nas podczas wakacji nad Bałtykiem. Nie musisz obawiać się, że w tym interesującym cię okresie nie będą dostępne żadne wycieczki – Rumunia jest coraz popularniejszym kierunkiem dla turystów, a ciekawe oferty wyjazdów znajdziesz na stronach większości biur podróży – np. na lidl-podroze.pl.

Jeśli bardziej od luksusu cenisz sobie kontakt z ciekawą kulturą, tradycją, zabytkami i naturą – śmiało jedź do Rumunii. Europa nie kończy się bowiem na plażach Grecji i zabytkach Włoch!