Wszystkie twarze Beaty Tyszkiewicz

Spis treści

Beata Tyszkiewicz obchodziła niedawno swoje 80 urodziny. Od wielu lat uznawana jest za ikonę stylu i elegancji. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najwybitniejszych polskich aktorek, ma na swoim koncie ponad 100 ról filmowych. Z okazji jej urodzin przypominamy najważniejsze role damy polskiego kina.Beata Tyszkiewicz urodziła się 14 sierpnia w 1938 roku w Wilanowie. Na ekranie debiutowała już jako uczennica. Studiowała w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Pierwszy Film pełnometrażowy, w którym zagrała to „Zemsta” Antoniego Bohdziewicza i Bohdana Korzeniewskiego.

 

Beata Tyszkiewicz - "Rękopis znaleziony w Saragossie"


Rękopis znaleziony w Saragossie

W 1964 widzowie mogli ją oglądać w kostiumowym filmie Wojciecha Jerzego Hasa „Rękopis znaleziony w Saragossie”, zagrała w nim Donnę Rebeccę.

 

 

Beata Tyszkiewicz - "Popioły"


popioły

Rok później w roli Elżbiety Gintułtówny w „Popiołach” obsadził ją Andrzej Wajda, jej przyszły mąż i ojciec córki Karoliny.

Zobacz jeszcze:80-letnia kulturystka udowadnia, że chcieć to móc

 

 

Beata Tyszkiewicz - "Lalka"


 

lalka

W 1968 roku  wcieliła się w legendarną rolę Izabeli Łęckiej w „Lalce” reżyserowanej przez Wojciecha Jerzego Hasa.

 

 

Beata Tyszkiewicz - "Jej powrót"


jej powrót

W latach 70. zagrała także w wielu filmach telewizyjnych, m.in. „Książę sezonu”, „Wieczór u Abdona”, „Jej powrót”, „Dom moich synów” czy „Niewdzięczność”.

 

 

Dama polskiego kina prywatnie


Aktorka trzykrotnie wychodziła za mąż. Jej pierwszym mężem był Andrzej Wajda, z którym ma córkę Karolinę. Po raz drugi wyszła za mąż za Witolda Orzechowskiego, a po raz trzeci za Jacka Padlewskiego, owocem ostatniego związku jest córka Wiktoria.

W dniu urodzin składamy Pani Beacie najszczersze życzenia: przede wszystkim dużo zdrowia!

 

 

Beata Tyszkiewicz w Tańcu z GwiazdamiW późniejszych latach pojawiała się w epizodycznych rolach w komediach romantycznych i serialach np. Nie kłam kochanie”, „Listach do M.”, „Magda M.” czy „Niania”. Użyczyła również swojego głosu królowie Kordelii w „Asterixie i Obelixie: w służbie jej królewskiej mości” w polskiej wersji językowej. Przez długi czas mogliśmy także oglądać Beatę Tyszkiewicz w „Tańcu z Gwiazdami” jako jedną z jurorek.

 

źródło fot. www.filmpolski.pl

Czytaj także: 80-latek z alzheimerem nagrywa płyty