Telefon dotykowy dla seniora

Większość z nas zetknęła się ze sformułowaniem „wykluczenie cyfrowe” – dotyczy ono dużej grupy naszego społeczeństwa, którą ominęła rewolucja komputerowa. Najczęściej są to seniorzy. Na szczęście, producenci smartfonów wychodzą również naprzeciw potrzebom tego typu klientów. Jak wybrać smartfon odpowiedni do potrzeb przeciętnej starszej osoby?
Telefon Iphone

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Najważniejsze potrzeby seniorów - na co zwrócić uwagę?

Główny problem, z jakim najczęściej stykają się seniorzy przy pierwszym kontakcie ze smartfonem, to zbyt małe ikony i brak czytelności treści wyświetlanych na ekranie. Uniemożliwia to sprawne korzystanie z urządzenia. Pierwszym i jednym z podstawowych wymogów jest więc możliwie uproszczony interfejs z dużymi ikonami, których znaczenie będzie proste do odgadnięcia. Zbyt duża ilość opcji na wyświetlaczu powoduje poczucie zagubienia oraz zwiększa prawdopodobieństwo omyłkowego uruchomienia jakiejś (niepotrzebnej w danym momencie) funkcji.

Drugą ważną sprawą jest głośność dzwonka. Żaden senior nie obrazi się chyba, gdy zwrócimy na ten detal uwagę – osoby starsze często mają słabszy słuch, tak więc ten parametr będzie miał zasadnicze znaczenie.

Obecnie, często dodawaną funkcją, specjalnie pod kątem potrzeb seniorów – jest przycisk SOS, który umożliwia szybkie wezwanie pomocy w razie pogorszenia się samopoczucia właściciela telefonu. Tego typu dodatki wydają się szczególnie cenne – nie tylko mogą uratować komuś życie, lecz także zwiększają poczucie bezpieczeństwa seniora.

Kolejną ważną sprawą jest żywotność baterii. Częste ładowanie może być kłopotliwe, zwłaszcza, jeżeli dana osoba nie ma nawyku sprawdzania, na jakim poziomie naładowania jest w danej chwili aparat.

Dobrze jest także zwrócić uwagę na wytrzymałość danego modelu oraz jego odporność na przypadkowe upadki. Jeżeli chcemy dodatkowo zabezpieczyć aparat, przeznaczony dla seniora, warto wydać parę złotych na ochronę wyświetlacza oraz porządne etui.

Modele smartfonów przeznaczone dla seniorów

Istnieją modele smartfonów specjalnie dedykowane dla seniorów, jak choćby Smartfon myPhone Halo X. Jest to bardzo wygodne w użyciu i intuicyjne w obsłudze urządzenie, wyposażone także w radio i nieskomplikowany aparat fotograficzny. myPhone Halo X ma ekran o przekątnej 3,5 cala, co sprawia, że doskonale leży w dłoni – zwłaszcza, gdy korzystająca z niego osoba była przyzwyczajona do telefonów komórkowych starszej generacji. Dużym plusem tego modelu są tak zwane „szybkie tryby” – czyli ulubione funkcje dostępne po jednym kliknięciu.

Innym, dobrze sprawdzającym się w rękach seniorów smartfonem jest Xiaomi Redmi 5. Choć swoim wyglądem bardziej przypomina już typowe, nowoczesne telefony dotykowe – warto bliżej poznać jego możliwości. Pod kątem potrzeb seniorów zwraca uwagę szczególnie bardzo wyraźny i czytelny wyświetlacz.

Jednym ze znanych producentów, którzy upatrują swojej klienteli głównie wśród osób starszych jest Maxcom. Aparaty, produkowane przez tę firmę, nadają się także bardzo dobrze dla małych dzieci – gdy są one jeszcze w tym wieku, gdy rodzice boją się sprawić im smartfona z prawdziwego zdarzenia, ze względu na duże ryzyko zniszczenia aparatu.

Starość nie musi oznaczać wykluczenia cyfrowego i przywiązania do odchodzącej technologii, jaką są telefony stacjonarne. Potrzeba rynku rodzi popyt, a gdzie jest popyt, tam prędzej czy później pojawia się producent, gotowy zaspokoić go swoimi towarami. Bycie seniorem w dzisiejszych czasach nie musi kojarzyć się z brakiem dostępu do nowoczesnych technologii.

Oceń artykuł

(liczba ocen 2)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!