Taśmy kinezjologiczne – Top 5 zastosowań

Te kolorowe plastry podbijają świat. Korzystają z nich nie tylko sportowcy, ale przede wszystkim pacjenci w czasie rehabilitacji i osoby, które na co dzień chcą pozbyć się bólu i poprawić swoją sprawność. Mowa o taśmach kinezjologicznych i kinesiotapingu, czyli terapii działającej 24 godziny na dobę. W przeciwieństwie do farmakoterapii jest całkowicie nieinwazyjna i bezpieczna, dlatego każdy może ją stosować. Kinesiology taping ma szerokie zastosowanie – od leczenia chronicznego bólu, przez schorzenia ortopedyczne i reumatyczne, po dolegliwości neurologiczne. Poznaj najczęstsze zastosowania, przy których pomoże taśma kinezjologiczna.
Taśmy kinezjologiczne
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Czym są taśmy kinezjologiczne?

Taśmy kinezjologiczne to elastyczne plastry o specjalnym przeznaczeniu. Nakleja się je na ciało, aby uzyskać określony efekt terapeutyczny. Różnią się one oczywiście od tych, które stosujemy przy opatrunkach – zarówno właściwościami, jak i działaniem.

Zazwyczaj plastry do kinesiotapingu wykonane są z mikrowłókien bawełny owiniętych wokół elastycznego rdzenia. Dzięki temu rozciągają się na długość do ok. 140%, czyli tyle, ile nasza skóra. Tkanina użyta do wykonania plastrów rehabilitacyjnych zapewnia także oddychanie i odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Dzięki użytym materiałom, dobrej jakości taśma kinesjologiczna zapobiega podrażnieniu skóry. Od dołu taśma kinezjologiczna pokryta jest specjalnym, hipoalergicznym klejem, który sprawia,że mocno trzyma się na skórze. 

Taśmy kinezjologiczne – działanie

Taśma kinezjologiczna po naklejeniu na ciało unosi skórę, a przez to poprawia krążenie i oddziałuje na receptory układu nerwowego. W zależności od sposobu aplikacji wpływa też na napięcie mięśni, czy ustawienie stawów. Dzięki temu kinesiology taping:

  • zmniejsza ból 
  • rozluźnia napięte mięśnie
  • wspomaga osłabione tkanki
  • usuwa obrzęki 
  • zmniejsza uczucie sztywności i zwiększa zakres ruchu
  • poprawia sprawność funkcjonalną

Top 5 najpopularniejszych aplikacji 

Kinesiology taping ma szerokie zastosowanie. Chętnie sięgają po niego fizjoterapeuci i pacjenci, aby wspomóc leczenie urazów i zwiększyć skuteczność rehabilitacji. Działa także w przewlekłych schorzeniach, tj. bóle pleców czy zwyrodnienie kolan.

Plastry dla sportowców są też powszechnie używane przez profesjonalnych zawodników, jak i osoby amatorsko uprawiające aktywność fizyczną. Używają ich dla profilaktyki urazów i przy leczeniu kontuzji. 

A w jakich obszarach i dolegliwościach taśmy kinezjologiczne są najchętniej stosowane? Oto 5 najpopularniejszych aplikacji.

Taping nadgarstka

Kinesiotaping nadgarstka ma przede wszystkim złagodzić ból w stawie i pomóc mu sprawnie pełnić swoją funkcję podczas wykonywania pracy czy czynności codziennych. Aby to uzyskać taśmy na nadgarstki rozluźniają napięte struktury i odciążają przesilone mięśnie oraz stawy. Poprawiają także lokalne ukrwienie i odżywienie tkanek. Poprzez uniesienie skóry i powięzi tejpowanie nadgarstka uwalnia uciśnięte nerwy (np. taping cieśni nadgarstka). Taśmy na nadgarstki możesz też wykorzystać, żeby usztywnić staw i zwiększyć jego stabilizację. Takie zastosowanie może przydać się, aby skorygować ustawienie (np. przy przykurczu) lub zabezpieczyć przed pogłębieniem kontuzji. 



Taping nadgarstka jest powszechnie stosowany w takich schorzeniach jak:

  • ból nadgarstka
  • przeciążenie stawu
  • cieśń nadgarstka – leczenie zachowawcze i po operacji
  • RZS (reumatoidalne zapalenie stawów)
  • skręcenie nadgarstka
  • po udarze mózgu

Taping kolana

Na co dzień kolana są one mocno obciążone – podczas chodzenia, biegania, czy wielogodzinnej pracy na stojąco lub w niewygodnej pozycji. Kiedy mięśnie i stawy nie dają rady, to pojawia się ból, sztywność i problemy z poruszaniem, a nawet zwyrodnienie. 

Tejp na kolano wspiera mięśnie i stawy, dzięki czemu łagodzi ból. Zmniejsza sztywność tkanek i poprawia mobilność stawów. Pozwala też ograniczyć ruchy niepożądane (np, uciekanie kolana do boku), dzięki czemu podczas poruszania kolano jest bardziej stabilne, a chodzenie staje się łatwiejsze. Taśmy na kolana wspomagają także porażone mięśnie, aby zwiększyć sprawność i poprawić codzienne funkcjonowanie. 

Z tego względu taping kolana pomoże przy takich dolegliwościach jak:

  • ból i obrzęk kolana (np. z powodu przeciążenia)
  • choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego
  • skręcenie lub zwichnięcie kolana
  • niestabilność kolana (np. po udarze)
  • stan po operacji kolana

Taping stawu skokowego 

Tejpowanie stawu skokowego niewątpliwie należy do najczęściej stosowanych aplikacji, szczególnie tych naklejanych samodzielnie. W większości przypadków tejpy na kostkę stosuje się, aby ustabilizować staw po urazie (np. skręceniu) i zapobiegać niekontrolowanym ruchom, które mogłyby spowodować dalsze uszkodzenie.

W tym celu taśmy kinezjologiczne wspomagają pracę więzadeł lub ograniczają ruch w wybranym zakresie (np. inwersja, czyli “uciekanie” stopy do boku. Taping rehabilitacyjny stawu skokowego odciąża przeciążone struktury, odciażając staw. Dzięki temu tejpy na staw skokowy stwarzają warunki do naturalnej regeneracji i przyspieszają ją. Natomiast limfatyczny taping stawu skokowego poprawia przepływ chłonki i usuwa opuchliznę. 



Ze względu na powyższe działania tapy na kostkę polecane w takich przypadkach jak:

  • skręcenie kostki
  • zwichnięcie stawu skokowego
  • ból w stawie o podłożu przeciążeniowym
  • obrzęk kostki po urazie lub operacji
  • opuchnięte stopy i kostki (np. po całym dniu na stojąco)
  • korekcja ustawienia stawów skokowych
  • profilaktyka urazów sportowych

Taping łokcia

Taśmy kinezjologiczne na łokieć najczęściej stosowane na łokieć tenisisty – taping to skuteczna metoda terapii jej entezopatii. Dolegliwości spowodowane są przeciążeniem prostowników nadgarstka. Taśmy na mięśnie odciążają napięte tkanki, rozluźniają je i poprawiają ukrwienie. W ten sposób taping łokcia tenisisty zmniejsza ból oraz stan zapalny i ułatwia wykonywanie codziennych czynności. 

Taśmy kinezjologiczne sprawdzą się także w przypadku łokcia golfisty – taping aplikowany jest tu na przyczepy i mięśnie zginacze nadgarstka. Taping łokcia stosowany jest także przy jego urazach czy ogólnym przeciążeniu. W takich przypadkach taśmy kinezjologiczne pozwalają zabezpieczyć staw przed dalszym uszkodzeniem, zmniejszyć ból i przyspieszyć proces powrotu do zdrowia. 

Podsumowując – taping łokcia polecany jest przy:

  • łokciu tenisisty
  • łokciu golfisty
  • ogólnym bólu w stawie (np. z powodu przesilenia)
  • po urazie, np. upadku
  • przy opuchliźnie w okolicy łokcia

Taping pleców 

Kto z nas chociaż raz nie doświadczył bólu pleców? Dzisiejszy tryb życia sprawił, że obecnie jest to jedna z najczęstszych dolegliwości, która dotyka osoby w każdym wieku. Tape na plecy w krótkim czasie rozluźnia napięte mięśnie i łagodzi ból (efekt zaczyna być odczuwalny praktycznie od razu po naklejeniu). 

Plastry na kręgosłup nie mają efektów ubocznych, tak jak np. farmakologiczne środki przeciwbólowe. Jest to szczególnie ważne przy dłuższym stosowaniu. Dzięki temu może z nich korzystać każdy, niezależnie od wieku czy chorób współistniejących i przyjmowanych leków. Taśmy na kręgosłup mogą być naklejane przy dolegliwości całych pleców lub konkretnego ich odcinka – szyjnego, piersiowego i lędźwiowego.

Taśma kinezjologiczna na plecy umożliwia także korekcję postawy, np. przy garbieniu się. Dobre efekty daje także taping łopatki (np. przy jej jednostronnym lub obustronnym odstawaniu).

Plastry rehabilitacyjne na kręgosłup najczęściej stosowane są w dolegliwościach takich jak:

  • ból pleców spowodowany napięciem i/lub przeciążeniem
  • ból szyi
  • ból lędźwi
  • zwyrodnienie stawów kręgosłupa
  • dyskopatia
  • rwa kulszowa i barkowa
  • zła postawa (m.in. garbienie się, odstające łopatki, skolioza)

Czy można samemu naklejać taśmy kinezjologiczne?

Kinesiology taping będzie skuteczny i przyniesie oczekiwane efekty jeśli zostanie naklejony w odpowiedni sposób. Ważna jest zarówno dobrana technika i naklejenie w odpowiednim miejscu, jak i odpowiedni dobór aplikacji – w zależności od schorzenia, przyczyny czy nasilenia dolegliwości. Z tego względu taśmy kinezjologiczne powinny być naklejane przez wykwalifikowaną osobę – fizjoterapeutę lub lekarza spec. rehabilitacji, która ukończyła specjalne szkolenie. Jeśli masz już wybraną aplikację to możesz poprosić swojego terapeutę, aby nauczył Ciebie lub bliską osobę. Najlepiej aby taśmy kinezjologiczne jednorazowo były noszone przez ok 4-5 dni, a potem zmienione na nowe. Dzięki poinstruowaniu po tym czasie możliwe będzie samodzielne ich naklejenie np. pomiędzy wizytami. Możesz także skorzystać z dostępnych video instruktaży.

Jak wybrać taśmy kinezjologiczne?

Plastry do kinesiotapingu mają za zadanie pomóc w pozbyciu się uciążliwych dolegliwości i przyspieszyć proces rehabilitacji. Są także naklejane bezpośrednio na skórę i noszone przez kilka dni. Z tego względu wybierając taśmy kinezjologiczne przede wszystkim warto zwrócić uwagę na ich jakość i postawić na sprawdzoną markę oraz rzetelnego dostawcę.



Dobre produkty posiadają status produktu medycznego, który gwarantuje bezpieczeństwo stosowania. Taśma kinezjologiczna powinna być wykonana z tkaniny o wysokiej jakości, a klej cechować hipoalergiczność. Pozwoli to uniknąć ryzyka podrażnienia skóry czy reakcji alergicznej.

Wysoką jakość i hipoalergiczność, a także wszystkie niezbędne normy bezpieczeństwa spełniają marki takie jak:

  •  Sixtus Italia (lider na włoskim rynku medycznym i fizjoterapeutycznym, z którego produktów korzystają sportowcy na całym świecie), 
  • Elyth (niemiecki producent elastycznych plastrów) 
  • KT TAPE (producent m.in. produktów PRO, które można używać w nawet najcięższych warunkach atmosferycznych).

 Wszystkie wymienione marki taśm kinezjologicnzych są dostępne w sklepie Weron.pl.

Miej na uwadze, że taśmy, niezależnie od barwy czy wzoru, mają takie same właściwości. Zatem pod kątem koloru wybór zależy jedynie od od wizualnych preferencji. Tejpy rehabilitacyjne czy plastry dla sportowców możesz znaleźć zarówno w intensywnych kolorach i wzorach (np. czerwony, różowy, czy zielony), jak i w klasycznej czerni, czy prawie niewidocznym beżu. 

Podsumowanie

Taśmy kinezjologiczne to elastyczne plastry, które pozwalają w szybkim czasie pozbyć się bólu i napięcia. Wspomagają codzienne funkcjonowanie i przyspieszają proces rehabilitacji. Kinesiology taping to nie tylko skuteczna, ale i naturalna, nieinwazyjna metoda terapii. Naklejony tejp na ciało działa przez cały czas – 24h/dobę.

Taśmy kinezjologiczne są doskonałym uzupełnieniem pracy z fizjoterapeutą po urazach i przy schorzeniach przewlekłych. Do ich najczęstszych zastosowań należą: taping nadgarstka, kolana, kostki, łokcia i pleców. Sprawdzają się także w profilaktyce urazów podczas uprawiania aktywności oraz przy przemęczeniu i przeciążeniu tych okolic.